John Powell: The Bourne Supremacy – soundtrack

25. 1. 2008 - 14:28 | Téma | red

John Powell: The Bourne Supremacy – soundtrack zdroj: tisková zpráva

„ John Powell je zpátky,“ chtělo by se až říct při poslechu prvních tónů jeho nového soundtracku k pokračování Agenta bez minulosti nazvaného Bourneův mýtus

John Powell je zpátky,“ chtělo by se až říct při poslechu prvních tónů jeho nového soundtracku k pokračování Agenta bez minulosti nazvaného Bourneův mýtus. Málokdo si tak dokonale vypiplal svůj vlastní odzbrojující zvuk, jako tento odchovanec Media Ventures. Hudba k původnímu dílu (v orig. The Bourne Identity) byla úžasná, těžko by se hledalo něco s víc cool propracovanou akcí a orchestrací, s tak dokonale prošpikovanou elektronikou, díky čemuž si Powell vysloužil nespočet plusových bodů u kritiků i posluchačů ...

Tentokrát Powell ubral na četnosti elektroniky, ale většina hlavní domény jeho kompozic zůstala celá – výtečné smyčce mísící se s perkusemi a basovými/kytarovými linkami jsou pořád na svém místě. A samozřejmě neabsentuje dokonalý (smyčcový) hlavní motiv známý již z předchozího dílu, který se k sobě přihlásí v již druhé skladbě The Drop.

Přibil i rozsáhlejší rejstřík nálad, které procházejí celým soundtrackem. Zatímco první díl byl vlastně jen čistě akční/thrillerová záležitost, tentokrát Powell hraje i krapet na city a sází několik posmutnělých skladeb jako Funeral Pyre či New Memories, vážících se k postavě zavražděné Marie i bourneově děravé paměti ...

Jinak ale čekejte opět množství akce s thrillerovou náladou. Powell střídá akční nářezy (Moscow Wind Up, Berlin Foot Chase, Bim Bam Smas) s hutnými skladbami se stupňujícím se napětím (The Roof). V Bim Bam Smas dokonce nechá i naplno rozeznít špinavé elektrické kytary, které se objevily i v původním filmu, ale nikoliv na soundtracku.

Co se týče zmiňované elektroniky, ta ve většině skladeb decentně ustoupila do pozadí a zajímavé Powellovy samply a loopy si můžete naplno vychutnat až v krátké Gathering Data. I přesto ale soundtracku nechybí chytlavý moderní zvuk, se kterým bodoval u prvního dílu, ale koneckonců nejen u něj, ale třeba i v následující Loupeži po italsku.

Verdikt: Na schématu z předešlého dílu vystavěl Powell další výtečný soundtrack. Něčeho ubylo a jiného naopak a výsledek je stejná bomba jako minule.

Hodnocení: 90%

Seznam skladeb:

 1. Goa (2:59)
 2. The Drop (3:42)
 3. Funeral Pyre (2:21)
 4. Gathering Data (1:54)
 5. Nach Deutschland (2:40)
 6. To the Roof (5:32)
 7. New Memories (2:48)
 8. Berlin Foot Chase (5:16)
 9. Alexanderplatz / Abbotts Confesses (3:35)
 10. Moscow Wind Up (6:55)
 11. Bim Bam Smash (5:09)
 12. Atonement (1:32)
 13. Extreme Ways - Moby (3:56)

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.