John Ottman: Superman Returns – soundtrack

25. 1. 2008 - 13:06 | Téma | red

John Ottman: Superman Returns – soundtrack zdroj: tisková zpráva

Zdá se, že z Johna Ottmana roste poctivý komiksový pracant. Po té, co převzal po Michaelu Kamenovi práci na pokračování X-Man a vypořádal se s Fantastickou čtyřkou, se vrhnul do nelehkého úkolu a to převelice očekávaného pokračování Supermana, pod kterého se v minulosti jako autor hudby podepsal sám John Williams.

Williamsův vliv je zde cítit na sto honů. Jak by ne, Ottman se inspiroval klasickou williamsovskou orchestrací, tudíž o bombastické výlety orchestru podpořené o burácení dechové sekce není nouze. Zároveň ale chybí ona klasická chaotičnost, která williamsovým dílům dodává na mohutnosti. Oproti tomu Ottman praktikoval svůj důraz na čistotu a plastičnost zvuku – žádné boční skřípání nečekejte. Pokud to tak máte rádi, dosyta si užijete výjezdu každého nástroje smyčcové a dechové sekce, které tu hrají hlavní roli.

Zklamaní by neměli být ani fandové původní kompozice. Ottman čerpá z klasických témat, ať už je to legendární úvodní znělka (Main Titles), „kryptonský motiv“ (Tell Me Everything) či téma pro „kentovu rodinu“ (Memories).

Ve snímku se Superman vydává na svou rodnou planetu Krypton, aby zde nalezl přeživší členy své rodiny. Po letech neúspěšného hledání se vrací zpět na Zem, ale zjišťuje, že Metropolis se dokáže se všemi problémy vypořádat sám a ke všemu Lois Laneová má nového přítele a syna. Hudbou a snímkem se tak proplétá silná nitka melancholie, ale nechybí ani notná dávka akce, neboť na scéně se opět objevuje postava Lexe Luthora (Not Like The Train Set), který se chce Supermanovi konečně pomstít.

Akční části jsou popravdě asi nejzajímavějším elementem celého soundtracku. Nechybí bombastické momenty, kdy je celý orchestr vyšponován vřeštícími dechy, rychlé zvraty, momenty napětí a ani osudové okamžiky podmalované chorály, které se s pomocí famfár rozehrají do vítězných momentů (Reprise/Fly Away).

Mě osobně akční pasáže soundtracku baví ze všeho nejvíce a melancholické naopak celkem otravují, ale musí přiznat, že v tomto případě se jedná o odvěké soundtrackové klišé – dobrodružství střídá smutek a Ottmanovi nelze upřít, že s nástupem na místo skladatelské legendy se popasoval více než dobře!

Hodnocení: 70 %

Seznam skladeb:

01. Main Titles (3:49)

02. Memories (3:07)

03. Rough Flight (5:13)

04. Little Secrets / Power of the Sun (2:49)

05. Bank Job (2:21)

06. How Could You Leave Us? (5:49)

07. Tell Me Everything (3:13)

08. You´re Not One of Them (2:22)

09. Not Like The Train Set (5:12)

10. So Long Superman (5:31)

11. The People You Care For (3:27)

12. I Wanted You To Know (2:56)

13. Saving The World (3:12)

14. In The Hands Of Mortals (2:11)

15. Reprise / Fly Away (4:15)

Celkový čas: 55:27

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.