Jiří Sovák

10. 11. 2004 - 9:05 | Téma | red

Jiří Sovák Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Jiří Sovák, vlastním jménem Jiří Schmitzer, se narodil 27. prosince 1920 v Praze v rodině pražského hostinského

Jiří Sovák, vlastním jménem Jiří Schmitzer, se narodil 27. prosince 1920 v Praze v rodině pražského hostinského. Zpočátku se živil jako úředník a skladník, od mládí se věnoval i ochotnickému divadlu. Po večerech vystupoval v kabaretu Živé jeviště (dnešním Rokoku), první angažmá získal v r. 1943 v Třebíči, v Horáckém divadle.
sovak
Za války krátce studoval na konzervatoři, pak byl nasazen v továrně Walter v Jinonicích. Po válce se stal členem Armádního uměleckého souboru, kde se mimo jiné poprvé sešel s Miroslavem Horníčkem. Tam si jej všiml Emil František Burian a angažoval jej ve svém Déčku, později Armádním uměleckém divadle. Zde se Jiří Sovák objevil jako Goriot v Balzakově hře Otec Goriot, ztvárnil i starého Fikejze ve hře Parta brusiče Karhana. Pod vedením E. F. Buriana vytvořil Jiří Sovák svou druhou filmovou roli v adaptaci románu Karla Nového z dob hospodářské krize Chceme žít (1949). Další menší role ztvárnil ve filmech Akce B (1951) či Plavecký mariáš (1952).

V roce 1952 přešel z Burianova divadla do Divadla československé armády v Praze na Vinohradech. Zde se potkal a hrál s Jiřinou Jiráskovou, Vlastou Chramostovou, Jiřinou Švorcovou nebo Vlastimilem Brodským. Během 14 vinohradských sezón se představil například jako Ichturiel v Drdových Dalskabátech, objevil se i ve Fidlovačce či v Kohoutově zpracování Čapkovy Války s mloky.

První výraznější herecký prostor ve filmu poskytl Jiřímu Sovákovi režisér Vojtěch Jasný ve svém dramatu z prostředí koncentračního tábora Přežil jsem svou smrt (1960), výrazný dramatický talent projevil v roli vojáka v tragédii Hvězda zvaná Pelyněk (1964). Koncem 50. a začátkem 60. let se však již objevoval v komediálních snímcích: např. Mezi nebem a zemí (r. Zdeněk Podskalský, 1958), Kam čert nemůže (1959), Dařbuján a Pandrhola (1960), Spadla z měsíce (1961), Král králů (1963) či Až přijde kocour (1963).

V roce 1966 se stal členem činohry Národního divadla, kde hrál dalších 17 let, až do odchodu na odpočinek. Na prknech Národního se setkal s mnoha skvělými herci, sekundoval například Daně Medřické v její životní roli Erži Orbánové v Örkényho Kočičí hře. S divadelním jevištěm se rozloučil jako otec Školastyk v Drdových Hrátkách s čertem.

Toto období je také plné filmových rolí. Ať jsou to komedie Kdo chce zabít Jesii? (1966), Konec agenta W4C (1967), Nejlepší ženská mého života (1968), Světáci (1969), či veselohry let 70.: Pane, vy jste vdova (1970), Šest medvědů s Cibulkou (1972), Hvězda padá vzhůru (1974), Cirkus v cirkuse (1975), Ať žijí duchové (1977), Zítra vstanu a opařím se čajem (1977). V komedii Marečku, podejte mi pero (1976) se dokonce objevil se svým synem Jiřím Schmitzerem. Za zmínku také stojí role vyšetřovatele ve snímku Na kolejích čeká vrah (1970), kde mu byl partnerem mladý Jaromír Hanzlík.

sovak
[Jiří Sovák převzal cenu za celoživotní dílo]
Aktivní divadelní dráhu opustil Sovák po autonehodě a zranění v roce 1983. Z Prahy se stáhl do ústraní na svou chalupu ve Stříbrné Skalici u Sázavy. Ve filmu se proto objevoval méně často a diváci si ho mohli především povšimnout v posledních dvou dílech trilogie Václava Vorlíčka Zralé víno (1981) a Mladé víno (1986). Úplně poslední filmovou rolí Jiřího Sováka byly účast v dokumentu Zdravý nemocný Vlastimilený Brodský a v celovečerním návratu režiséra Vojtěcha Jasného Návrat ztraceného ráje.

Slavným však Jiřího Sováka učinila hlavně televize, kde se objevil v řadě rolí různých inscenací (s Janem Werichem v Uspořené libře) a seriálů (Dva písaři, Chalupáři, Eliška a její rod, Byl jednou jeden dům či Arabela). Spolu se spisovatelkou Slávkou Kopeckou vydal v uplynulých sedmi letech čtyři úspěšné knihy vzpomínek. Mnozí lidé si pamatují jeho hlas i z gramofonové desky, kde četl román Oty Pavla Jak jsem potkal ryby. Jiří Sovák byl více než čtyřicet let šťastně ženat s manželkou Andulkou.

Zemřel po riskantní operaci kyčelního kloubu ve věku nedožitých 80 let.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.