Jiří Menzel o Hrabalovu románu

- Téma autor: red

Během příprav filmu Obsluhoval jsem anglického krále se Jiří Menzel novinářům svěřil se svým vztahem k dílu Bohumila Hrabala: „ Způsob, jak Bohumil Hrabal interpretuje svoje vidění světa, ohromil v polovině šedesátých let celou moji generaci

Během příprav filmu Obsluhoval jsem anglického krále se Jiří Menzel novinářům svěřil se svým vztahem k dílu Bohumila Hrabala: „Způsob, jak Bohumil Hrabal interpretuje svoje vidění světa, ohromil v polovině šedesátých let celou moji generaci. Sedm mladých filmařů tehdy vyjádřilo svůj obdiv k panu Hrabalovi, když se rozhodlo podle jeho próz natočit společně povídkový film Perličky na dně. Měl jsem to štěstí být mezi nimi...

Ostře sledované vlakyNa základě úspěchu jeho povídky Smrt pana Baltazara byl poté Jiřímu Menzelovi nabídnut ke zfilmování rukopis novely Ostře sledované vlaky. Práce na tomto filmu jej s Hrabalem spřátelila a umožnila mu spolupracovat s ním i na dalších filmových přepisech jeho díla. Po Oscarem oceněných Ostře sledovaných vlacích následovala adaptace povídek z knihy Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, komunistickým režimem zakázaný film Skřivánci na niti a Postřižiny.

Zatím posledním výsledkem spolupráce Jiřího Menzela a Bohumila Hrabala byla v roce 1983 adaptace povídek Slavnosti sněženek. Až nyní, devět let po spisovatelově smrti, natáčí režisér Menzel další film podle jeho knihy.

Román Obsluhoval jsem anglického krále je pro mne jedním z vrcholů jeho tvorby. Rád bych jeho obsah – jeden lidský osud, v němž se zrcadlí současný svět a kus dějin dvacátého století, převedl na filmové plátno tak, aby se především zachoval Hrabalův poetický a nesentimentální způsob reflexe tohoto světa,“ říká režisér.

Bohumil HrabalPři psaní scénáře podle tak rozsáhlé knihy bylo nezbytné vybrat pouze to nejzajímavější a nejnosnější, aby film měl souvislý děj a byl přístupný a pochopitelný i pro toho, kdo román nečetl.

Scénář filmu sleduje paralelně dva příběhy. Prvním z nich je osud malého ctižádostivého pikolíka během předválečných let a během okupace Československa, kdy jako zamilovaný mladík spíše z hlouposti než z vypočítavosti slouží okupantům. Druhý příběh se s prvním prolíná a zachycuje krátkou epizodu života zralého muže, který po letech strávených ve vězení hledá klid v pustině vysídleného pohraničí. Jeho klid jen na chvíli naruší přítomnost mladé dělnice, která mu svou živelností vzbuzuje vzpomínky na jeho erotické zážitky z mládí.

Film Obsluhoval jsem anglického krále se natáčí od 9. března, plánováno je 66 natáčecích dní, jeho stopáž by měla být necelé dvě hodiny a s premiérou se počítá na prosinec 2006.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.