Jeden svět 2004

24. 1. 2008 - 14:12 | Téma | red

Jeden svět 2004 zdroj: tisková zpráva

Festival představí 156 filmů z 35 zemí světa. Šestý ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, pořádaný společností Člověk v tísni při ČT, proběhne v Praze od 14

Šestý ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, pořádaný společností Člověk v tísni při ČT, proběhne v Praze od 14. do 22. dubna 2004, postupně se pak přesune do dalších 14 městech republiky. Představí se na něm 156 filmů z 35 zemí světa, které se již tradičně ucházejí o několik cen, mimo jiné o Zvláštní cenu za významný přínos k obhajobě lidských práv, o níž každoročně rozhoduje Václav Havel.

Krev mé krve V hlavní soutěži se utká 16 celovečerních dokumentárních snímků natočených v posledních dvou letech. Zavedou nás na věčně válčící Blízký východ (Arniny děti, Křižovatka, Zahrada), připomenou krvavý konflikt na Balkáně (Obyčejný život), genocidu v Kambodži (S 21: vražedný stroj Rudých Khmerů) či ve Rwandě (Rwanda: ohlušující výkřik ticha). Klasik dokumentárního filmu Werner Herzog představuje současný buddhismus ve snímku Koloběh života, druhým německým snímkem v soutěži je Smrt v Lübecku, rekonstruující žhářský útok neonacistů na dům plný uprchlíků. Krev mé krve je portrétem rodiny, ve které žije jedenáct adoptovaných nemocných či postižených dětí, o nevidomých sestrách pojednává snímek Stvořeny pro slepotu. Dalšími zobrazovanými tématy jsou například antiglobalizační protesty (Konzum), nelegální migrace (Smrt v Gibraltaru) či osobní příběhy obyčejných lidí (Vášeň Marii Eleny, Příběh rybáře, Fresky).

Chlapec z Bamjánu O Cenu Rudolfa Vrby se utká dalších 16 celovečerních dokumentů, zařazených do soutěžní kategorie „Máte právo vědět“. Kritériem pro zařazení těchto snímků nebyla na rozdíl od hlavní soutěže ani tak umělecká hodnota díla, jako spíš nový, investigativní pohled na neznámá nebo zamlčovaná témata. Takovým námětem byl například čínský program na placený odběr lidské krve, při němž se kvůli špatným hygienickým podmínkám v nemocnicích desetitisíce lidí nakazily virem HIV (Lepší je žít). Další dokumenty popisují situaci v Izraeli, Srbsku, Rusku, Afghánistánu a dalších zemích.

Třetí kategorií je soutěž krátkých forem. Letos poprvé byly do kategorie kromě dokumentů zařazeny i experimentální a animované filmy s tematikou lidských práv, které nepřesáhnou 35 minut. V rámci nesoutěžních tematických bloků budou moci diváci zhlédnout dalších zhruba padesát dokumentů, rozdělených do několika sekcí. „Vyrovnání s minulostí“ nabídne dokumenty pojednávající nejen o fašismu či komunismu, ale také o následcích dalších totalitních režimů po celém světě. Sekce nazvaná „Bohatý sever, chudý jih“ přinese snímky dokumentující důsledky globalizace, pod názvem „Přijímání jinakosti“ se skrývají filmy zabývající se osudy lidí, které společnost z různých důvodů odmítá.

Již tradičně budou uvedeny dokumenty natočené ve střední Evropě, sloučené do sekce „Visegrádský výběr“. Chybět nebudou ani retrospektivy, ovšem tentokrát zaměřené nikoliv na tvorbu jednoho režiséra, ale celého dokumentárního žánru – cinéma vérité (dokumenty, které se snaží co nejrealističtěji a nejautentičtěji bez jakékoli stylizace zobrazit skutečnost). Ve spolupráci s Národním filmovým archivem připravili organizátoři také retrospektivu filmů válečné propagandy, doprovázenou debatami a semináři. K vidění budou klasické filmy tohoto žánru – např. Triumf vůle Leni Riefenstahlové či Bitva o Midway Johna Forda.

V pražském kině Aero bude letos v době konání festivalu Jeden svět promítnuto 10 hraných filmů, které souvisí s lidskoprávní tématikou, např. oceňovaný snímek Země nikoho, odehrávající se za války v Bosně, Lovec jelenů o vlivu války ve Vietnamu na psychiku vojáků či geniální parodie Charlieho Chaplina Diktátor.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.