Jean Yanne

18. 1. 2005 - 13:23 | Téma | red

Jean Yanne zdroj: tisková zpráva

Zemřel v Paříži ve věku 69 let. [Jean Yanne] Jean Yanne (původním jménem Jean Roger Gouyé) se narodil v Paříži 18

Jean_Yeanne
[Jean Yanne]

Jean Yanne (původním jménem Jean Roger Gouyé) se narodil v Paříži 18. července 1933. Vystudoval novinařinu, ale již v době studia se zabýval herectvím a psaním skečů pro kabaret. V pařížských kabaretech také koncem 50. let vystupoval a psal scénky i pro jiné herce. Byl rovněž zpěvákem vlastních písní a pracoval také jako rozhlasový hlasatel. V polovině 60. let dostal první příležitosti ve filmu, u režisérů orientovaných na komedie (Y. Robert), ale i u příslušníků francouzské nové vlny (Godard, Chabrol).

Jean_Yeanne
[se S. Audranovou ve filmu Řezník]
Své nejvýznamnější filmové role vytvořil Jean Yanne ve snímcích režiséra Claudea Chabrola z přelomu 60.a 70. let. Filmy Bestie musí zemřít a Řezník (oba 1969) viděli diváci v českých kinech. Yanneovou specialitou byly psychologickým zázemím obdařené typy obhroublých zbabělců, kariéristů či jinak charakterizovaných "lidských bestií". Vedle této typové linie hrál Yanne také v řadě komedií. Jeho herecké schopnosti mu byly tím nejlepším doporučením pro účast v lehce zábavných i umělecky hodnotných filmech.

Jean_Yeanne
[ve filmu Bestie musí zemřít]
Sedmdesátá léta byla obdobím Yeanovy největší tvůrčí aktivity: v roce 1972 si zahrál náročnou psychologickou roli v Pialatově dramatu Nezestárneme spolu, a také se sám pustil do filmové režie. Natočil autorskou satirickou komedii z novinářského prostředí Každý je hezký, každý je ušlechtilý (1972), kterou následovaly další filmy. Ve filmech jiných režisérů (patřili k nim například Costa-Gavras, Y. Boisset, C. Lelouche, M. Deville, již zmíněný Chabrol i méně známí tvůrci) uplatňoval všechny polohy svého značně širokého hereckého rejstříku.

Druhá polovina 80. let a 90. léta přinesla Yeannovi další a další role. Vedle historických dramat (hrál např. kolaborantského politika Lavala ve filmu Petain, 1992) a diváckých hitů své doby (Husar na střeše, 1995 nebo Indočína, 1991) se tak objevil i v méně nápadných, avšak nezapomenutelných rolích. K nim patří především majitel neprosperující autoškoly ve filmu La sévilliane (1992, r. Jean-Philippe Toussaint). Naposledy jsem ho mohli na plátnech českých kin vidět v malé roli venkovského šlechtice ve filmu Bratrstvo vlků (2001).

S Jeanem Yannem (po nedávném úmrtí Maurice Pialata) odchází další významný reprezentant francouzské kinematografie 70. let. Zemřel kultivovaný herec, schopný zahrát jednoduché lidové postavy, i hluboké psychologické studie postav odpozorovaných opravdu ze života.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.