Jan Tříska - legenda českého herectví

7. 5. 2007 14:45 - Téma | Autor: red

Jan Tříska - legenda českého herectví Placeholder | Zdroj: Archiv

Jan Tříska (4.11.1936), 177 cm, 66 kg – legenda českého herectví.Vegetarián, abstinent, nekuřák, sportovec a otec dvou dospělých dcer je právem považován za legendu českého herectví. Talentovaný mladík chtěl být původně tanečníkem, ale rozmluvil mu to sám Karel Höger, který náhodou vyslechl jeho recitaci

shakes02
Talentovaný mladík chtěl být původně tanečníkem, ale rozmluvil mu to sám Karel Höger, který náhodou vyslechl jeho recitaci. Jan Tříska vystudoval herectví na pražské DAMU (1955-1959) a – podobně jako kdysi Ladislav Pešek – se stal historicky nejmladším členem činohry Národního divadla (1959-66). Tam exceloval mimo jiné jako nezapomenutelný Romeo a ve svých pětadvaceti se stal symbolem nastupujícího mládí. Z ND odešel s režisérem Krejčou do nově založeného Divadla za branou (1966-72) a po jeho zrušení nastoupil do Městských divadel pražských (1972-77). V roce 1977 z Československa odešel a zahájil novou životní a profesionální etapu v USA.

Hrál například ve filmech Váhavý střelec, Srpnová neděle, Komedie s klikou, Lidé z maringotek, Radúz a Mahulena a Na samotě u lesa, v televizním seriálu F. L. Věk a Záhada hlavolamu, kde ztvárnil tajemného Široka.

Po odchodu do USA se prosadil jako ďábel Woland v dramatizaci Bulgakovova románu Mistr a Markétka. Spolupracoval s tak váženými režiséry jako je Peter Brook, Peter Sellars, Anatolij Efros, Warren Beatty a Miloš Forman, účinkoval ve hrách W. Shakespeara, G.B. Shawa, A.P. Čechova i V. Havla. Pravidelně vystupuje v amerických filmech (více než 25 filmových titulů – mj. Ronin, Lid versus Larry Flint, Reds, Ragtime) a televizních seriálech (např. Highlander a Airwolf).

Také v Čechách po něm při první příležitosti opět sáhli filmaři: nejdříve Jan Svěrák pro Obecnou školu, která byla nominována na Oscara, a poté i Petr Hvižď, který Jana Třísku angažoval do historického dramatu Řád. Nejnovější filmovou příležitostí jsou teď pro Třísku Želary režiséra Ondřeje Trojana, romantická lovestory realizovaná v létě 2002.

Jan Tříska trvale žije v Los Angeles, je ženatý (manželka, herečka Karla Chadimová, vede restauraci luxusního losangeleského hotelu Bel Air) a má dvě dospělé dcery (Karlu a Janu).

Postavou Krále Leara v novém nastudování režiséra Martina Huby a novém překladu prof. Martina Hilského se tento výborný český herec opět představí domácímu divadelnímu publiku.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

17. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Do kin se vrátili Will Smith a Martin Lawrence. Jejich Mizerové začali svou filmovou kariéru v roce 1995, dvojka vznikla o osm let později, ale na trojku se čekalo až do letošního roku. Celých sedmnáct let!
Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

17. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Režisér Taika Waititi prý začíná vyjednávat s Disney o natočení filmu z univerza Star Wars.
Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

16. 1. 2020 | Trailery | Adam Homola

Daniel Radcliffe se po Harry Potterovi neupsal jedné velké značce za druhou a nebojí se toho. Umí si vybírat hodně zajímavé role v menších a často i odvážných produkcích, které na masy rozhodně necílí. A podobně to bude i v novince Guns Akimbo.
Recenze: Mizerové navždy – Will Smith a Martin Lawrence na to pořád mají!

Recenze: Mizerové navždy – Will Smith a Martin Lawrence na to pořád mají!

16. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Will Smith se stal hvězdou v druhé půlce devadesátých let především díky Dnu nezávislosti, ale taky díky Mizerům. V nich si spolu s Martinem Lawrencem zahráli dvojici ostrých poldů z Miami, kteří jdou po krku drogovým gangům a obvykle si kvůli nim musí koroneři brát přesčasy.