Jan Svěrák – režisér a producent

7. 5. 2007 - 9:56 | Téma | red

Jan Svěrák – režisér a producent Placeholder | zdroj: tisková zpráva

[Jan Svěrák při studentských Oscarech] se narodil 6. 2.1965 v Žatci. Patří mezi nejvýraznější české režiséry porevolučního období

jan_sverak
[Jan Svěrák při studentských Oscarech]

se narodil 6. 2.1965 v Žatci. Patří mezi nejvýraznější české režiséry porevolučního období. Je držitelem dvou Oscarů: prvního už za studentský film Ropáci (1989) a druhého za nejlepší cizojazyčný film Kolja (1996). Ten byl oceněn zároveň Zlatým glóbem, Velkou cenou a Cenou za nejlepší scénář na festivalu v Tokiu a šesti Českými lvy. Se svým celovečerním hraným debutem Obecná škola (1991) – rovněž podle scénáře Zdeňka Svěráka – se kdysi probojoval do oscarových nominací... Jan Svěrák vystudoval pražskou FAMU, katedru dokumentární tvorby, kterou ukončil v roce 1988. Během studií natočil filmy Sbohem, nádražíčko (1984), Však su vinař (1985) a dvě televizní cvičení: Rozhovor (1986) a Jak kominíci přinášejí štěstí (1987). Jako talent, s nímž je třeba počítat, se projevil coby autor snímku Vesmírná odysea II (1986), dramatu dvou důchodkyň ze zasněženého sídliště, v němž vzdal svůj první obdivně ironický hold americké kinematografii.

Definitivním potvrzením jeho filmařských schopností byl mystifikačně-ekologický dokument o zvláštním zvířeti ve zdevastované krajině Severních Čech. Film Ropáci (1988), natočený ve spolupráci s Krátkým filmem Praha, opět zabodoval na domácích i zahraničních festivalech (Cena Tilla Eulenspiegla na 34. Dnech krátkého filmu v Oberhausenu, Zvláštní cena poroty Zlatý drak a Cena OIRT na 25. MF krátkých filmů v Krakově, Zvláštní cena poroty a Cena novinářů na Ekofilmu 88). V roce 1989 získali Ropáci ve své kategorii i trofej nejprestižnější: studentského Oscara.

jan_sverak
O dva roky později realizoval Jan Svěrák svou celovečerní prvotinu Obecná škola podle scénáře svého otce. Úsměvné retro z poválečného Československa bylo nominováno na Oscara a dodnes patří k nejúspěšnějším a nejoblíbenějším snímkům porevolučního období. Českou akční sci-fi Akumulátor 1 (1994) o životní energii a upírské televizi napsal Jan Svěrák spolu s Janem Slovákem, členem divadla Sklep; na poslední verzi scénáře a dialozích se opět podílel Zdeněk Svěrák. Z MFF v Benátkách v roce 1994 si Akumulátor 1 odvezl Cenu týdne kritiky a na MFF Yubari Fanta v Japonsku obdržel Grand Prix. Přízeň domácího publika mu mimo jiné vynesla Českého lva za divácky nejúspěšnější film roku a Cenu čtenářů časopisu Cinema.

Vstřícného přijetí ze strany diváků se dostalo i českému road movie o zeleném kabrioletu a horkých letních hrách. Nízkorozpočtový snímek Jízda (1994), jehož scénář napsal s Janem Svěrákem jeho bývalý spolužák z FAMU Martin Dostál, dosáhl od doby svého uvedení takřka kultovní obliby a je stálicí dlouhodobých žebříčků nejnavštěvovanějších titulů. Porota 30. MFF v Karlových Varech udělila Jízdě hlavní cenu Křišťálový glóbus a Jan Svěrák si odtud odvezl rovněž cenu festivalových diváků.

Začátkem 90. let se Jan Svěrák věnoval i vymýšlení a režírování reklam, které natáčel v pauzách mezi celovečerními filmy a které se s jeho dlouhometrážní tvorbou pozoruhodně proplétaly. K nejzajímavějším spotům, nesoucím pečeť autorova hravého stylu, patří například Most, decentní záznam jedné rodinné projížďky v automobilu SAAB Wallicar (spolusc. Ivan Zachariáš a tehdy osmiletá režisérova dcera Kateřina), vlastenecko-ironická upoutávka značky Czech Made (scénář a komentář Zdeněk Svěrák) i elegantní důkaz o tom, jak se po stoletích vrací japonská inspirace (Mazda Xedos, spolusc. Martin Dostál).

jan_sverak
[Jan Svěrák (vlevo) při natáčení]
Stejně zdatně jako režisér si Jan Svěrák vede i coby producent: v roce 1991 byl jedním ze spolumajitelů produkční firmy Luxor a poté, začátkem roku 1995, založil vlastní produkční společnost Biograf Jan Svěrák, s. r. o.. Zde realizoval mimo jiné i svůj čtvrtý celovečerní film Kolja, úspěšně uvedený ve více než čtyřiceti zemích světa, včetně Spojených Států a Velké Británie. Od roku 1998 funguje Svěrákova nová firma Tmavomodrý svět, s. r. o., v níž teď vznikl i stejnojmenný celovečerní film.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.