Jak dopadlo včerejší předávání Oscarů? Některé filmy překvapily

- Téma autor: red

Favorizované historické drama, vyprávějící o logopedických problémech britského krále ovládlo předávání Oscarů. Snímek režiséra Toma Hoopera proměnir čtyři z dvanácti nominací, včetně té za nejlepší film a nejlepší režii. Stejný počet cen, ale jen v méně významných "technických" kategoriích, obdrželo i sci-fi Počátek. Cenu za nejlepšího herce v hlavní roli získal Colin Firth a nejlepší herečkou se stala Natalie Portman.

Padesátiletý Firth podle očekávání získal Oscara za ztvárnění role koktavého krále v Králově řeči. Britský herec z podia Kodak Theatre poděkoval mimo jiné i psychiatrům, kteří mu pomohli ve zlých časech. Za režii stejného snímku si ocenění odnesl i Hooper. Jeho slova díků směřovala pro změnu k jeho matce, která ho prý upozornila na knihu, jež posloužila jako předloha oscarového filmu.

Největší konkurent Královy řeči, snímek o zakladateli sociální sítě Facebook Marku Zuckerbergovi nazvaný Sociální síť, dostal tři Oscary. Úspěch slavil v kategoriích scénář podle předlohy, hudba a střih.

Králova řeč, Colin Firth

Snímek Opravdová kuráž neproměnil žádnou z deseti nominací.

Naopak navzdory deseti nominacím vyšel zcela naprázdno americký western Opravdová kuráž bratrů Coenových. Bez jediné ceny skončilo i životopisné drama 127 hodin o horolezci, kterému padající balvan v úzké skalní rozsedlině uvěznil ruku. Stejný osud potkal i herecké představitele komediálního dramatu o rodičovských starostech lesbického páru Děcka jsou v pohodě.

Opravdová kuráž

Natalie Portman se neubránila slzám.

Nejlepší herečkou v hlavní roli se stala Natalie Portman, jež podala zřejmě životní výkon v psychologickém dramatu Černá labuť. Ztvárnila v něm baletku toužící dosáhnout ve svém oboru dokonalosti. Portman uspěla při své druhé nominaci. V roce 2005 se ucházela o Oscara za vedlejší roli ve snímku Na dotek. "Je to šílené," začala svou děkovací řeč devětadvacetiletá americko-izraelská herečka a neubránila se slzám.

Počátek s Leonardem DiCapriem bodoval celkem čtyřikrát, a to v kategoriích kamera, zvuk, zvukové efekty a vizuální efekty. Cenu v kategorii herec ve vedlejší roli si převzal z rukou herečky Reese Witherspoon Christian Bale. Akademici ocenili jeho ztvárnění boxera s problémy s drogami v sociálním dramatu Fighter. Sedmatřicetiletému Baleovi se tak podařilo úspěšně proměnit hned první oscarovou nominaci.

Natálie Portman, Černá labuť

Na pódiu se objevila i čtyřiadevadesátiletá herecká legenda Kirk Douglas. Jeho úkolem bylo předat pozlacenou sošku v kategorii herečka ve vedlejší roli. Tou se ode dneška může chlubit Melissa Leo, která zaujala v roli sobecké matky hlavního hrdiny boxerského snímku Fighter.

Ocenění za neanglicky mluvený film putovalo do Dánska.

Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film získalo dánské drama Lepší svět režisérky Susanne Bier. Její dílo vypráví příběh dvou rodin, jejichž osudy se náhodně spojí skrze přátelství dvou dospívajících synů.

Hugh Jackman a Nicole Kidman, dvojice známá hlavními rolemi ve výpravném dramatu Austrálie, předali ceny v kategorii nejlepší hudba. Vítězem se stali Trent Reznor, frontman kapely Nine Inch Nails, a Atticus Ross, jejichž muzika zazněla ve snímku Sociální síť.

Sociální síť

Oscary vítězům rozdali mimo jiné i populární herci Sandra Bullock, Jeff Bridges, Halle Berry, Cate Blanchett, Scarlett Johansson nebo moderátorka Oprah Winfrey.

Anne Hathaway v průběhu večera zazpívala

O pobavení diváků přítomných v sále i u televizních obrazovek se snažili mladí moderátoři Anne Hathaway a James Franco. Hathaway v průběhu večera zazpívala i jednu píseň a Franco se dokonce objevil s bílou parukou a v růžových šatech v převleku za Marilyn Monroe.

Počátek, Inception, Joseph Gordon-Levitt, Leonardo DiCaprio

K větší atraktivitě a rychlému spádu show trvající tři a půl hodiny přispělo i časové omezení pro děkovné projevy vítězů, kteří měli po převzetí ceny na svou řeč jen 45 vteřin. Poděkování se proto někdy změnilo v drmolení jmen, aby noví držitelé Oscara stihli co nejrychleji vyjmenovat co nejvíce spolupracovníků.

Americká filmová akademie, která má zhruba 6000 členů, letos Oscary v losangeleském Kodak Theatre udělovala po třiaosmdesáté. Ceny byly uděleny ve 24 kategoriích.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.