Jackie Chan: profil a historie

- Téma autor: red

Profil Jackieho Chana, od kuriózních osudů jeho rodičů po zrod slavné hvězdy. Jackieho Chana znají v Číně jako Shinga Longa. Narodil se jako Kong-Sang Chan. Na přelomu tisíciletí mu ale jeho otec prozradil, že jeho pravé jméno zní Shilong Fang

Jackieho Chana znají v Číně jako Shinga Longa. Narodil se jako Kong-Sang Chan. Na přelomu tisíciletí mu ale jeho otec prozradil, že jeho pravé jméno zní Shilong Fang.

Jackie Chan se narodil v Hong Kongu 7. dubna 1954. Jeho otec, Chi-Long Chan, pracoval pro úřad Spojených států amerických. Svou budoucí ženu Lily potkal pan Chan dávno předtím. V Číně. V době japonské invaze. V čase občanské války. Chanovi byli sezdáni v Hongkongu, kam uprchli z kontinentální Číny poté, co tam zvítězili komunisté a Jackie byl jejich jediným potomkem. Už předtím ale měli oba jedno manželství a několik potomků za sebou.

Rytíři ze ŠangajeChi-Long Chan, pravým jménem Daolong Fang se poprvé stěhoval ve třicátých letech- ekonomická krize ho donutila opustit rodný kraj a vydat se k řece Jang’C. V Anhui poznal svou první ženu, oddáni byli ve Wuhu. Měli dva syny, Shideho a Shishena. Když bylo staršímu synovi 7, paní Fangová onemocněla a v roce 1947 skonala. Pan Fang, který byl agentem tajné služby Čankajškových nacionalistů, se odebral do Šanghaje, kde až do vítězství komunistů v roce 1949 vedl Shandongský gang.

Lily Chenová, původem z Wuhu, se provdala ve 30.letech a porodila dvě dcery- Guilan a Yulan. Při prvním náletu japonské armády zahynul Lilyin manžel. Pohřbily ho trosky vlakového nádraží. Lily bylo 28. Vzepřela se vůli rodičů, kteří ji chtěli prodat dalšímu ženichovi, a spolu s dcerami uprchla. Daolonga Fanga poprvé potkala, když pašovala opium. Fang v té době pracoval jako přístavní kontrolor a nebohou pašeračku lapil. Slitoval se však nad ní a a propustil ji.

PlakV říjnu 1949 slavili komunisté vítězství a Daolong i Lily museli matičku zemi opustit. Styky s podsvětím z nich dělaly „deklasované živly“. A to pan Fang navíc ještě sloužil v nepřítelské kuomingtanské armádě!

Daolong Fang se dostal do Hongkongu, kde si okamžitě změnil jméno na Chi-Long Chan.

Lily dorazila přes Macao brzy poté a záhy se vzali. Své děti však museli oba nechat v rudé Číně.

Když bylo malému Jackiemu 7, zamiloval se do Akademie pekingské opery v Hongkongu, kterou vedl Mistr Ju. V roce 1961 mu u něj otec zařídil desetileté učení. Ve škole našel Jackie své budoucí přátele a spolupracovníky, Samma Hunga a Yuena Biaa. Všichni tři se stali členy souboru „Sedm štístek.“ Hned, jak Jackie odešel na akademii, rodiče odjeli do Austrálie. Jejich zaměstnavatel, americký konzul Greene, totiž dostal místo ambasadora v Canbeře.

Jackie Chan!Po dostudování zakoupil tatík synkovi v Hongkongu byt a Jackie se vydal na dráhu kaskadéra (dvakrát ve filmech s Brucem Leem- Fist Of Fury -1971), Enter The Dragon -1973) a herce bezejmených roliček. Neúspěchy ho vedly k myšlence ostrov opustit a vydat se za rodiči do Austrálie. V Canbeře byla ale práce jenom na stavbách a v restauracích.

Konečně roku 1976, poté co se objevil v Hand Of Death Johna Woo, podepsal Jackie Chan kontrakt na sérii nízkorozpočtových akčních bijáků s nově založenou společností Lo Wei Film Company (Lo Wei se trhl od Golden Harwest). Šlo pochopitelně o bojová umění á la Bruce Lee. Slávu mu ale vynesly dva filmy pořízené mimo tuto společnost, u režiséra Woo-Ping Yuena (choreograf akčních scén u Matrixe a Crouching Tiger Hidden Dragon)- Snake in the Eagle’s Shadow a Drunken Master. Oba vznikly v roce 1978 a od té doby je Jackie v subžánru komedie/ bojová umění hvězdou. V roce 1979 si poprvé stoupnul i za kameru- režíroval tehdy bio The Fearless Hyena. V osmdesátých letech se stal hvězdou v Asii, nicméně přes dlouhotrvající snahu mu úspěch v Americe přinesl až snímek z roku 1994 Rumble in the Bronx.

Mezitím v Austrálii se Jackieho rodiče rozhodli pátrat po svých čínských potomcích. Lilyinu Guilan našli záhy a když Lily onemocněla, dcera emigrovala do Austrálie, aby se o ní starala. Chi-Long Chan nakonec s pomocí čínského velvyslance v Austrálii své syny také vypátral a setkal se s nimi na domácí půdě v roce 1985. Za kulturní revoluce měli oba kvůli otci problémy.

Na konci devadesátých let se Chi-Long Chanovi konečně podařilo uskutečnit setkání celé rodiny v Anhui.

Do zápisů o své rodině tehdy přidal i jméno svého hongkongského syna Jackieho. Znělo Shilong Fang.

V roce 1999 pak Jackie Chan od svého otce poprvé slyšel o tajemstvích vlastního rodu.

DALŠÍ TEXTY:

PO STOPÁCH DRAKA (TRACES OF THE LOST DRAGON: JACKIE CHAN AND HIS LOST FAMILY

RYTÍŘI ZE ŠANGHAJE (SHANGAI KNIGHTS)

THE TUXEDO

KŘIŽOVATKA SMRTI (RUSH HOUR)

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.