Já robot (I, Robot)

24. 8. 2004 - 10:10 | Téma | red

Já robot (I, Robot) zdroj: tisková zpráva

Vynikající upoutávky, povedené CGI a především efektní vizuální koncepce režiséra Alexe Proyase (Vrána) zdobí nejnovější adaptaci díla legendy sci-fi Isaaka Asimova. V hlavní roli Will Smith, Bridget Moynahan a roboti. + Fotogalerie. Sbírka devíti sci-fi povídek Isaaca Asimova Já robot se stala předlohou ke stejnojmennému snímku Alexe Proyase (Vrána /The Crow, Dark City, Garage Days), jenž se v amerických kinech objeví v polovině července, v ČR pak na sklonku léta

Sbírka devíti sci-fi povídek Isaaca Asimova Já robot se stala předlohou ke stejnojmennému snímku Alexe Proyase (Vrána /The Crow, Dark City, Garage Days), jenž se v amerických kinech objeví v polovině července, v ČR pak na sklonku léta.

Asimov se ve svém díle soustředí na soužití robotů a lidí, které je ošetřeno třemi zákony robotiky – robot nesmí člověka zranit, ale ani dopustit, aby se mu něco stalo. Robot musí plnit lidské rozkazy, pokud ovšem nejsou v rozporu s prvním pravidlem. A konečně, robot má právo na obranu, pokud ovšem tato samozřejmě nekoliduje s 1. nebo 2. zákonem.

Já robot Ocitáme se v roce 2035. Roboti jsou neodmyslitelnou součástí běžného života. Jediný, komu z jejich přítomnosti naskakuje husí kůže, je detektiv Del Spooner (Will Smith). Shodou okolností se právě Spooner zrovna šťourá ve vraždě, za kterou by taky mohl stát robot zvaný Sonny. Pokud by za ní vážně stál, jak dlouho bude robotům trvat, než si uvědomí svoji sílu? Nebo si ji už uvědomili? Zdá se, že nad lidskou civilizací zase jednou visí hrozba přímo matrixovských rozměrů. Ve vyšetřování Spoonerovi pomáha Dr. Calvinová (Bridget Moynahan), odbornice na psychiku robotů. Situaci jim, jak bývá dobrým zvykem, budou znepříjemňovat vlivné korporace a všudypřítomná politika.

Já robot Režisér Alex Proyas se už ve svých předchozích snímcích proslavil především výrazným obrazovým stylem, který mu pomáhá vytvořit působivou atmosféru. Pokud možno soudit z upoutávek, nebude Já robot vyjímkou. Architektura budov i interiérů, CGI robotí mimika, desén Spoonerova audi, výprava, a světla obecně – to vše si zaslouží velké plátno. Dle všeho bude Proyasova vize budoucnosti mnohem výživnější, než naposledy ta Wooova ve Výplatě (Paycheck).
Trošku znervózňující ale je, že většina z klíčových sekvencí jinak velmi povedených upoutávek jako kdyby vypadla z jiných bijáků - Matrix, Ghost in the Shell, Star Wars.
Já robot Za scénářem stojí trojka Jeff Vintar, Hillary Seitz a Akiva Goldsman. Seitzová pracovala na americké verzi Insomnie, Goldman na Čisté duši (A Beautiful Mind), za níž také dostal Oscara. Kameru má na starosti Simon Duggan, který Proyasovi dělal už Garage Days. Will Smith je známý především z trháku Den nezávislosti (Independence Day), ze sérií Mizerové (Bad Boys) a Muži v černém (Men in Black) , jeho stalloneovské oči však sehrály úlohu i v boxerském bijáku Ali. Bridget Moynahanovou si možná pamatujete z Testu (The Recruit), či z Nejhorších obav (The Sum of All Fears).

Dle hereckého obsazení, produkce (Davis Entertainment dělal Výplatu, či Alien vs Predator), i dostupných ukázek se zdá, že Já robot bude akčnější a obecně mainstreamovější variací na robotí historky. Oshiiho, nebo Scottovy umělecké vize zřejmě zůstanou nepřekonány. Na druhou stranu – lidské figury v klipech působí tak ztuhle a prvoplánovitě, že ten přechytřelý robotek bude mít možná vážně co říct. Nechme se překvapit: 26.8.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.