Izo

- Téma autor: red

61. MFF Benátky: Samuraje Iza ( Kazuya Nakayama) žene zloba napříč staletími, a nezastaví jej ani vládci vesmíru, které vede Takeshi Kitano. Absolutní overkill ikony avantgardního filmu Takashi Miikeho ( ICHI THE KILLER, ZAMEŠKANÝ HOVOR). + Fotogalerie.

Takashi Miike je jednou z nejsvéráznějších postav současné světové kinematografie. V době, kdy se avantgardní režiséři, v čele s Cronenbergem, Lynchem, Švankmajerem i Tsukamotem díky svému věku posouvají k čím dál intimnějším výpovědím, je Miike pro milovníky divných filmů asi největší jistotou.

IzoVe svých nesčetných yakuza-thrillerech, horrorech a krvácích Miike jako rozjívený genový inženýr kříží všechny možné styly a přináší nevídaně nápadité absurdity a deviace. Ač má na svém kontě přes 50 filmů, až v nejnovějším snímku Izo se Miike poprvé pustil do národního fenoménu samurajství.

IzoOcitáme se v Japonsku, léta páně 1865. Šógunát padá na kolena, ale ještě stále se dokáže s protivníky porvat. Jedním z nich je Izo, zabiják ve službách vládce Hanpeidy (Miki). Poté, co Izo pozabíjí desítky šógunových mužů, je konečně zajat a ukřižován.
Nezemře ale. Naopak. Ohromná zlost Iza exportuje přímo do dnešního Tokia, kde hrdina zasoucítí s bezdomovci, změní se v nezastavitelnou zabijáckou zrůdu a s mečem v ruce se cílevědomě prosekává k vládnoucím silám, ve kterých spatřuje šógunovy dědice.
Cestováním v čase i svou nezastavitelností se Izovi zároveň podaří přilákat pozornost samotných vládců vesmíru, kteří v duchu japonských tradic vypadají velmi vojensky.
Izo se nehodlá podřídit ani jejich moci a mezi nekonečným prolíváním krve stačí znásilnit samotnou Matku Zemi, čímž přivolá chaos.
IzoNa obranu proti maniakálnímu Izovi pak premiér vládců vesmíru (Beat Takeshi) dává dohromady alianci spojenců, která sahá od samurajů po yakuzu. V synopsi Miike proklamuje, že jejich střet s Izem by měl být nejkrvavější scénou v dějinách kinematografie.

Mezi všemi těmi litry krve se motá countryový zpěvák, upíři, a svou kapku přidá i čerstvá rodička.

Scénář napsal Shigenori Takechi, který s Miikem spolupracoval již na snímku Agitator.
Beat Takeshi, jak zní herecký pseudonym Takeshi Kitana (Samuraj (Zatoichi), Ohňostroj (Hana-bi)), si v Izovi vystřihl jednu ze svých četných menších rolí.
Hlavní prostor totiž patří Kazuyovi Nakayamovi a masám bezejmenných nepřátel.

Izo patří vedle Tsukamotova Vitalu, či Arakiho Mysterious Skin mezi dvacítku filmů sekce Orizzonti aktuálního filmového festivalu v Benátkách.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.