Ital (L´Italiano)

3. 7. 2008 - 11:30 | Téma | red

Ital (L´Italiano) Placeholder | zdroj: tisková zpráva

[Statistické údaje:] - Režie: Ennio De Dominicis. Scénář: Ennio De Dominicis, Varo Ventura, M. Wisa Fusconi. Kamera: Saverio Guarna. Hudba: Olen Cesari. Střih: Babak Karimi. Hrají: Mehmet Günsür, Sonia Aqowo, Luca Lionello, Yuliya Mayarchuk. Itálie 2002, 90 min. Barevný (plus černobílé dokumentární záběry), anglické titulky. Uvedeno na 37. MFF Karlovy Vary 2002. Vezměte aktuální sociální problém, zamíchejte s poměrně naivní historkou o krásném životě na vesnici v horách a do protikladu dejte stejně, ne-li více naivní historku o ruské mafii a mravním úpadku

mffkv02_recenze
Vezměte aktuální sociální problém, zamíchejte s poměrně naivní historkou o krásném životě na vesnici v horách a do protikladu dejte stejně, ne-li více naivní historku o ruské mafii a mravním úpadku. Pak vyprávějte hodně napřeskáčku a máte něco jako rádoby angažovaný snímek Ital.

A nyní detaily jednotlivých prvků skládačky.

Aktuální sociální problém: Útěk Albánců z jejich neustálými převraty a problémy zmítané vlasti do Itálie.

Historka o krásném životě: Jeden z utečenců se dostane do italských hor, kde najde práci v lese a u koní, ale současně se zamiluje do dívky svého nového přítele.

Historka o mravním úpadku: Uprchlý Albánec prchá po vraždě přítele i z vesnice do Říma, kde doufaje ve velké výdělky, se zaplete s ruskou mafií a shání pro ni nezletilé prostitutky. Jediný jeho problém: nedokáže chladnokrevně vraždit. Samozřejmě, že dívku z hor najde na ulici šlapat chodník. Tragédie jako z červené knihovny bez happy endu – schválně, hádejte, jak skončí jejich pokus o útěk?

Ještě jsme se nezmínili blíže o vyprávění napřeskáčku. Celý film je orámován dobovými dokumentárními záběry o exodu Albánců do Itálie a italskou negativní reakcí. A pak sledujeme jako paralelní linie život mladého Giorgia krátce po příchodu do Itálie a do oné horské vesničky – a současně jeho pozdější život o pár let později v Římě. Věřte, že než se v těchto liniích zorientujete, nějakou chvilku to potrvá.

Navíc jejich vyznění je tak prvoplánové a až příliš průhledné – nedovoluje ani vcítit se do postavy a jít s ní a přijmout její problémy a touhy a pocity.

Pokud se tedy budete chtít dozvědět o problémech albánských uprchlíků něco zajímavého a životného, půjčte si noviny. Ne že by psaly nějak na úrovni, ale oproti filmu jistě zajímavěji a pravdivěji.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.