Idi Amin Dada Oumee

19. 1. 2007 - 16:46 | Téma | red

Idi Amin Dada Oumee zdroj: tisková zpráva

Pán všech zvířat na Zemi a ryb v oceánech, Doktor, Všemocný, Jeho excelence prezident Ugandy, Přemožitel britského impéria v Africe, Skotský král

Pán všech zvířat na Zemi a ryb v oceánech, Doktor, Všemocný, Jeho excelence prezident Ugandy, Přemožitel britského impéria v Africe, Skotský král. To je jen zlomek titulů, které užíval bývalý ugandský diktátor Idi Amin Dada Oumee. Po více než třiceti letech se Amin, v podání Forresta Whitakera, opět dostává na plátna kin ve filmu Poslední skotský král. Poprvé pobavil celý svět v „autobiografickém“ celovečerním dokumentu Barbeta Schroedera z roku 1974. Současné britské drama režiséra Kevina Macdonalda zachycuje krátkou, avšak nejvýznamnější a zároveň nejkrvavější kapitolu despotova života odehrávající se v letech 1971 až 1976, od uchvácení moci až po tragické události na letišti v Entebe.

Nejbizarnější ze všech afrických diktátorů, orálně bezbřehý megaloman s upřímnou tváří, podobně jako Stalin znalec všech oborů a profesí, původem negramotný pasák koz, Řezník z Kampaly, devítinásobný národní mistr v boxu a pravděpodobný kanibal se narodil 17. května 1924 v Koboko v západní provincii Ugandy.

Idi Amin Dada Oumee Amin neměl lehké dětství. Byl synem lugbarské čarodějky, vyrůstal bez otce. V šestnácti letech konvertoval k islámu. Ještě jako chlapec se nechal naverbovat ke Královské africké pěchotě. V armádě se prosadil nebývalou brutalitou, tvrdostí proslul zejména proti zlodějům dobytka. Některým z nich údajně odsekával na výstrahu penisy.

V roce 1966 generál Idi Amin pomohl svrhnout ministerskému předsedovi Miltonovi Obotemu krále a prvního prezidenta Ugandy Matesu II. Za necelých pět let poté uskutečnil puč i proti Obotemu, který uprchl do sousední Tanzanie. V roce 1971 byl zvolen prezidentem a pro Ugandu nastalo nejděsivější období v jejích novodobých dějinách. Postupně zavedl vládu revoluční ideologie, „afrikanizoval“ ekonomiku vyhnáním více než 40 000 asiatů a Indů, popravoval a vraždil Uganďany bez soudu. Za vlády Idi Amina zemřelo okolo 300 000 lidí, některé zdroje uvádějí až půl milionu obětí. Svoji moc opíral o armádu, tajnou bezpečnost a vojenskou policii. V roce 1976 zažil mezinárodní blamáž při úspěšném zásahu izraelského komanda na letišti v Entebe, které osvobodilo cestující z uneseného letadla Air France.

Amin ve Skotsku Aby odvedl pozornost od narůstajících problémů ve své zemi napadl Amin v roce 1979 Tanzánii. Tanzánská armáda vtrhla v odvetném úderu spolu s vojáky Fronty národního osvobození M. Oboteho do Ugandy. Idi Amin uprchl nejprve do Libye, poté přesídlil do Saudské Arábie. Občanská válka trvala v Ugandě až do roku 1990. Vrah, blázen, obskurní politik, který svého času dokonce předsedal organizaci Afrických států, krmič krokodýlů svými odpůrci, gourmet s kanibalistickými sklony nebyl nikdy potrestán. Zemřel na selhání orgánů v luxusním saudsko arabském exilu 17. srpna 2003 ve věku téměř osmdesáti let. Snad se diváci Posledního skotského krále budou smát o poznání méně než u „autobiografického“ filmu Barbeta Schroedera.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.