Hvězdný prach

21. 9. 2007 - 13:18 | Recenze | red

Hvězdný prach zdroj: tisková zpráva

Tato fantasy pohádka se odehrává ve vesničce Zeď, oddělené skutečnou zdí od pohádkových světů, kde žijí čarodějnice, vesmírní piráti na svérázné námořní lodi, princové i do zvířat zakletí nešťastníci

Tato fantasy pohádka se odehrává ve vesničce Zeď, oddělené skutečnou zdí od pohádkových světů, kde žijí čarodějnice, vesmírní piráti na svérázné námořní lodi, princové i do zvířat zakletí nešťastníci. Prosťáček Tristan (Charlie Cox), zamilovaný do dívky, která jej přehlíží (Sienna Millerová), se vypraví za zeď. Chce jí přinést hěvězdu, jejíž pád spolu sledovali. Jenže tam nalezne půvabnou oživlou hvězdičku Yvaine (Claire Danesová). Na vesmírnou bytost, která vypadá jako mladá dívka, i na její náhrdelník s rubínem, líčí kdekdo: zlotřilí následníci trůnu i zlá čarodějnice, která by díky jejímu srdci získala nesmrtelnost. Navíc se přichomýtne další čarodějka, věznící matku udatného Tristana. Ten živou hvězdu hodlá ukázat své původně vyhlédnuté dívce, takže si Yvaine k sobě dokonce připoutává, aby mu neutekla. Záhy ovšem mladík i hvězda-dívka poznávají, že jsou pro sebe snad zrozeni.

Nerovný pár prchá před bezpočtem protivenství a nástrah. Občas se setká s pomocí tam, kde by ji nečekal (mezi piráty), až ve vzrušeném finále přemohou veškeré nástrahy a ničemnosti. Tristan zmužní a uvědomí si hodnotu pravé lásky, hvězdná Yvaine pookřává vedle milovaného mladíka a rozzáří se.

Dobrodružná linie se opírá o ustavičné pronásledování, úprky (převažují jízdy na koni) a schovávání. Ale jsou tu i dojemné scény s ohrožením dvojice a občas jemně ironický odstup – vozík čarodějnice táhne dvojice koz. Nečekané jsou sklony navenek obhroublého pirátského kapitána (Robert De Niro).

Film hýří nejen triky, hlavně průlety obtížně prostupnými reáliemi, ale také vskutku pohádkovou přírodou, spíše drsnou a majestátní než něžnou, trikově dotvářenou. U pirátského korábu jsem se nezbavil pocitu, že jsem něco podobného v jiném filmu již viděl – třeba v Gilliamově Baronu Prášilovi.

Režisér Matthew Vaughn příběh vypráví zdlouhavě. Příliš spoléhá na okázalou výpravu, na atraktivní obraz, který vše pohlcuje. I proto je výsledek inscenačně a herecky plochý, bez výraznějšího nápadu. Občas se vytratí důležitá rekvizita, například jednorožec. Příznivci žánru fantasy však jistě potěší obrazotvornost, kterou film hýřivě rozdává plnými hrstmi.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

23. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na V zajetí démonů 3 je tady a vrací se v něm všichni staří známí.
Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.