Hrdinové z říše Gaja

1. 4. 2005 - 13:08 | Téma | red

Hrdinové z říše Gaja zdroj: tisková zpráva

Dva hlavní hrdinové tvoří nesourodý, o to však sehranější tým. Blonďatý svalovec Zino se do všech akcí žene po hlavě a má mezi obyvateli pohádkové říše Gaja spousty nadšených příznivců

Dva hlavní hrdinové tvoří nesourodý, o to však sehranější tým. Blonďatý svalovec Zino se do všech akcí žene po hlavě a má mezi obyvateli pohádkové říše Gaja spousty nadšených příznivců. To drobný a obrýlený Boo má na starosti spíše technickou stránku hrdinských dobrodružství. Snad právě proto na něm často závisí úspěch Zinových ztřeštěných misí. Zino je nejen velkým hrdinou, ale také vynikajícím automobilovým závodníkem. Je horkým favoritem na vítězství v právě připravovaném klání, a tedy i zisk odměny v podobě polibku od starostovy dcery Alanty. Ta se vymyká staromódní představě svého tatínka a pouští se do závodění sama v přestrojení za muže. Na startu nechybí trojice zlotřilých Snurků: malý, ale o to panovačnější Galger, přitroublý hromotluk Bramp a mladíček Zeke, který zamilovaně pokukuje po princezně Alantě. Pro obyvatelé říše Gaja jsou výsledky závodů jedinou starostí, mají totiž tajemný, a hlavně nevyčerpatelný zdroj energie – krystal Dalamit.

Sotva se seznámíme s hrdiny filmu, přichází hlavní překvapení. Všechny zmiňované postavičky jsou totiž hrdiny populárního animovaného seriálu Dobrodružství Booa a Zina. Netuší, že jejich štěstí chce překazit šílený profesor N. Icely. Ten totiž právě vynalezl způsob jak přenést drahocenný krystal z televizní obrazovky do našeho světa. Zachránit Dalamit se vydají Snurkové, hrdinný Zino a jeho přítel Boo a také dobrodružství milující Alanta. Podaří se maličkým rekům uspět v pro ně zcela neznámém světě? A budou-li poraženi, co se stane s oblíbeným televizním seriálem?

Od doby, kdy jsme poprvé viděli Toy Story – Příběh hraček, první trojrozměrný počítačem animovaný snímek, uplynujo již deset let. Tento způsob animace se na plátnech kin zabydlel, jak dokazují celosvětové hity jako Shrek, Hledá se Nemo či Doba ledová. Přesto jsou Hrdinové z říše Gaja, kteří vznikli v německo-britsko-španělské koprodukci, prvním evropským filmem tohoto druhu, který dorazil do českých kin. Na úvod to rozhodně není špatný počin. Z porovnání s Roboty vycházejí Hrdinové z říše Gaja lépe, jsou totiž mnohem zábavnější. Snoubí nápaditost pohádkového světa známého ze Shreka či ze seriálu Arabela s hravostí Velké sýrové loupeže nebo polské komedie King Size, v nichž se také drobní hrdinové setkávají s nástrahami prostředí, které dává pojmu velkoměsto nový význam.

Ač snímek, co do použitých animačních technologií, nemůže ve všem konkurovat velkým hollywoodským produkcím, evropští tvůrci si s úkoly představit přírodní krásy pohádkové říše i ukázat svět lidí poradili velmi dobře. Kráčející postavy mají sice zjednodušený pohyb v kloubech, animátoři však akce dokázali rozehrát jako zruční a zkušení filmoví tvůrci. Za to, jakým způsobem dokázali „nasnímat“ a „sestříhat“ svůj snímek, by se nemusel stydět ani štáb nejednoho z hollywoodských velkofilmů. Za připomenutí rovněž stojí sympaticky pohádková hudba, která byla poslední filmovou prací Michaela Kamena (známého díky soundtrackům ke Králi zbojníků Robinu Hoodovi či k akční sérii Smrtonosná zbraň). Na hudebním doprovodu se podílel i začínající Ilan Eshkeri.

Dnes tolik módní komický prvek – paralely mezi světem animovaných snímků a světem skutečným (respektive realitou USA), jak ho využívají snímky Shrek 2, Příběh žraloka či Roboti, se naštěstí říši Gaja téměř vyhnul. Ani zde sice nechybí parodie reklam či televizního zpravodajství (včetně rádoby vtipných moderátorů). Až na drobné výstřelky jsou tyto pasáže dobře vypointované a scenáristé jimi spíše šetřili. Hrdinové z říše Gaja jistě nejsou nejzávažnějším dílem světové kinematografie, ale rozhodně patří k příjemným filmovým překvapením první poloviny tohoto roku. Hned na několika místech připomenou to nejlepší z kreslených disneyovek, včetně nezbytné špetky morálního ponaučení, avšak v dokonalém 3-D výtvarném zpracování. Snímek lze s klidným svědomím doporučit dětským divákům i milovníkům žánru fantasy, přičemž děti kouzlu filmu podlehnou bezprostředněji.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.