Herec Lubomír Lipský slaví devadesátin

- Téma autor: Michal Burkoň

Před 90 lety, 19. dubna 1923, se narodil známý filmový a divadelní herec Lubomír Lipský. Do povědomí diváků se zapsal počátkem 60. let díky roli dědy Potůčka v televizním seriálu Tři chlapi v chalupě. Později si zahrál v několika populárních filmech, které režíroval jeho bratr Oldřich.

Pelhřimovský rodák Lubomír Lipský měl k herectví blízko už od dětství. Jeho otec byl nadšeným ochotníkem a k divadlu vedl i své syny. Nebylo proto nijak překvapivé, když Lubomír spolu se svým bratrem Oldřichem založili po válce Divadlo satiry.

Na počátku 50. let vstoupil Lubomír Lipský do angažmá v Městských divadlech pražských. Této scéně pak zůstal věrný dodnes.

Bratr Oldřich naproti tomu tíhl k filmu. Stal se z něj slavný režisér a do řady snímků obsadil svého sourozence. Duo bratrů Lipských vytvořilo mimo jiné slavné komedie Šest medvědů s Cibulkou nebo Čtyři vraždy stačí, drahoušku

V televizi se Lubomír Lipský proslavil jako přitroublý vrátný Hlustvisihák z estrádních scének s Miroslavem Homolou a především coby děda Potůček z komediálního seriálu Tři chlapi v chalupě. Pozoruhodné je, že Lipskému bylo v době natáčení teprve šestatřicet let.

Přes svůj pokročilý věk je Lubomír Lipský herectví věrný dodnes. V posledních letech si zahrál v seriálu Hraběnky či filmové komedii Bobule a v Divadle na Jezerce vystupuje ve hře Charleyova teta.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.