Herec Jan Přeučil slaví 75 let

- Téma autor: red

Již od počátku své kariéry se Jan Přeučil svou vizáží i charakteristickým hlasem řadí mezi vyhledávané představitele spíše záporných rolí. Herec, který dnes slaví své 75. narozeniny ztvárnil na divadle, ve filmu i v televizi desítky intrikujících elegánů, rafinovaných seladonů či úlisných rádců. Kromě samotného herectví se věnuje nastupující generaci, učí na filmové škole v Písku.

Jan Přeučil se narodil v roce 1937 v Pardubicích. Měl velice těžké dětství. Jeho otec byl odsouzen v procesu s Miladou Horákovou, což poznamenalo celou rodinu. Nejprve pracoval jako dřevomodelář a později ve slévárně. Po studiu na gymnáziu pokračoval na DAMU, které absolvoval v roce 1960. Ihned po ukončení studia se stal členem činohry Divadla Na zábradlí, kde vydržel neuvěřitelných 33let a chvíli byl dokonce šéfem činohry (1982-1987). Od roku 1994 je na volné noze a hostuje v Hudebním divadle v Karlíně.

Jan Přeučil ve filmu Klíček

Známý milovník klobouků je potřetí ženatý. Přeučilovou druhou ženou byla herečka Štěpánka Haničincová, po její smrti si pak vzal loutkoherečku Evu Hruškovou, která se proslavila jako představitelka první televizní Popelky. Společně provozují divadlo pro děti.

Více o Janu Přeučilovi naleznete v jeho profilu na www.osobnosti.cz.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.