Herec Donald Sutherland slaví 75. narozeniny

17. 7. 2010 - 10:25 | Téma | red

Herec Donald Sutherland slaví 75. narozeniny zdroj: tisková zpráva

Vytáhlá postava a ostře řezaná tvář s vypouklýma očima předurčily herce Donalda Sutherlanda spíše pro role padouchů. Za více než 45 let své kariéry si však tento kanadský rodák vyzkoušel i role zcela odlišné - vedle sadistického nacisty či chladnokrevného zabijáka byl také citlivým otcem, vtipným chirurgem nebo zamilovaným profesorem.

Narodil se v roce 1935 v kanadském městě St. John v New Brunswicku v konzervativní rodině farmáře. Od dětství měl umělecké sklony, když mu bylo čtrnáct, angažovala ho místní rozhlasová stanice jako diskžokeje.

Začal studovat stavební inženýrství v Torontu, účinkování ve studentské inscenaci Shakespearovy Bouře však změnilo jeho další život. Zjistil, že jej herectví přitahuje ze všeho nejvíc, a navzdory přání rodičů odjel v roce 1959 studovat herectví do Velké Británie. "Naši to se mnou neměli jednoduché. Vždycky jsem si nakonec udělal, co jsem chtěl," vzpomínal.
Po dvouletém studiu objížděl jako člen divadelního souboru provinční scény a získával zkušenosti, které později zúročil na jevištích londýnských divadel. Na filmovém plátně se objevoval zpočátku nejčastěji v epizodních rolích hororových snímků nevalné úrovně, svůj hereckých potenciál ale naznačil ve slavném válečném thrilleru Tucet špinavců (1967).

MASH, Elliott Gould, Donald Sutherland

Rok předtím se již jednou rozvedený Sutherland oženil s dcerou kanadského politika Shirley Douglas a před Vánocemi se jim narodila dvojčata - dcera Rachel a syn Kiefer.
Mezinárodní věhlas přinesla Sutherlandovi až satirická černá groteska MASH (1970) režiséra Roberta Altmana, v níž si zahrál ústřední roli chirurga Hawkeyho Pierce, systematicky narušujícího vojenskou disciplínu v polní nemocnici na korejské frontě. Sám Sutherland se v té době intenzivně angažoval v kampani proti válce ve Vietnamu, v čemž ho podporovala i jeho tehdejší družka, herečka Jane Fonda.

V dalších letech se Sutherlandovi podařilo přesvědčit režiséry, že není jen vhodným prototypem záporáků a padouchů, ale že umí zahrát i komediální roli a dokonce může být i sympatickým kladným hrdinou. Prokázal to například ve filmu Klute z roku 1971, kde byla jeho partnerkou Jane Fonda v úloze prostitutky, která pomáhá soukromému detektivovi hledat zmizelého vědce. V roce 1975 natočil velmi úspěšný film Den kobylek a o rok později byl dokonce legendárním milovníkem ve filmu Casanova Federica Felliniho.

Z poslední doby byly úspěšné například filmy JFK (1991), Vesmírní kovbojové (2000) herce a režiséra Clinta Eastwooda, oscarový snímek Návrat do Cold Mountain (2003) či filmové zpracování románu Jane Austen Pýcha a předsudek (2005).

Pýcha a předsudek zdroj: tisková zpráva

Ve své bohaté filmografii se sice Sutherland nevyhnul občasným šlápnutím vedle, daří se mu ale zachovávat určitou úroveň filmů - často se objevuje v thrillerech, nepohrdne ani televizním seriálem, a když je příležitost, vrací se i na divadelní prkna.

Donald Sutherland je potřetí ženatý, se současnou manželkou Francine má tři syny. Syn Kiefer z druhého manželství se vydal v otcových stopách, a to nejen v herecké sféře. Také on proslul divokými večírky a zálibou v ženách. Jednu chvíli to dokonce vypadalo, že Kieferova kariéra padne za oběť jeho nedisciplinovanému životu, naštěstí se však dokázal znovu vrátit a televizní seriál 24 hodin mu přinesl nečekanou popularitu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.
She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.