Herec Christopher Plummer je konečně nominován na Oscara

24. 2. 2010 - 18:30 | Téma | red

Herec Christopher Plummer je konečně nominován na Oscara zdroj: tisková zpráva

Herec Christopher Plumm se ve svých 80. letech konečně dočkal nominace na Oscara. Ne že by osmdesátiletý Plummer zrovna seděl a čekal na oscarové zavolání. Má příliš napilno na jevišti a v televizi, donesl si domů dvě ceny Tony a dvě Emmy a pracuje stejně intenzivně jako kdykoli jindy během své víc než padesátileté kariéry.

Kanadský herec, kterého nejvíc proslavila role, na niž by nejraději zapomněl, ale se kterou se nakonec smířil (kapitán von Trapp ve snímku Za zvuků hudby), má ze své nominace radost, ale dělá si naději, že nevyhraje. Nominován byl na cenu pro nejlepšího herce ve vedlejší roli za ztvárnění Tolstého ve filmu The Last Station (Poslední zastávka). 

"Nevyhraju, takže nebudu muset pronášet řeč, což je spíš úleva," řekl s úsměvem. "Je velice pěkné být takto poctěn a myslím si, že je to odměna. Ale jak je možné srovnávat jednoho s druhým, když je to pět tak rozdílných lidí? Je tedy hezké nechat je jako pětici a já jsem velmi pyšný na to, že v ní jsem," řekl Plummer agentuře.

Jeho soupeři v této kategorii jsou Christopher Waltz za roli v Hanebných panchartech, Matt Damon (Invictus: Neporažený), Stanley Tucci (Pevné pouto) a Woody Harrelson (The Messenger (Posel)).

Na plátně už předvedl Plummer divákům slavné postavy, jako jsou Aristoteles, Rudyard Kipling a Sherlock Holmes, a v divadle hrál skoro všechny mužské shakespearovské postavy s výjimkou Falstaffa.

Ale pozornost americké Akademie filmového umění a věd přilákala až Poslední stanice, kde hraje stárnoucího a zbožňovaného ruského spisovatele Lva Tolstého, svádějícího válku vtipu se svou bouřlivou manželkou Sofií, kterou hraje Helen Mirrenová. Ta za to získala nominaci na cenu pro herečku v hlavní roli.

"Co jsem si nejvíc užil, byla práce s Helen, do které jsem blázen. Je to skutečně nádherná herečka a být s ní je skutečná legrace, takže jsme spolu prožili skvělé chvíle."

"Fascinuje mě zkoumat lidi a pokoušet se ne je imitovat, ale aspoň je naznačit. V případě Tolstého samozřejmě stačí přilepit si plnovous a vypadáte jako on," řekl Plummer.
    Poslední stanice je jeden ze sedmi filmů s Plummerem, které přišly do kin v posledních dvanácti měsících, včetně Imaginaria dr. Parnasse. Svůj sytý a rozpoznatelný hlas propůjčil postavám animovaných filmů Vzhůru do oblak a Číslo 9.

V létě znovu přijede na shakespearovský festival do Ontaria, kde bude hrát Prospera, a příští rok si ve filmu Beginners (Začátečníci) zahraje muže, který ve vysokém věku zjišťuje, že je homosexuál.

"Jsem nesmírně šťastný, že teď pracuju skoro víc než dřív. Možná je to proto, že mi života moc nezbývá, tak si všichni říkají 'vezmeme ho, než zaklepe bačkorama'," žertuje. "A dělám povolání, které mám rád a které nechci opustit. Pořád se těším na příští roli."    

Žádná z jeho filmových rolí mu nepřinesla tolik popularity jako postava kapitána se sedmi dětmi z filmu Za zvuků hudby z roku 1965. Po celých čtyřicet let přitom tisk psal, že Plummer ten film nenávidí.  Teď s tímto tvrzení nesouhlasí. Na ten film se dívá jako na požehnání a na svou roli jako na malé prokletí. "Není to film, který bych nenáviděl. Tisk se vždycky pletl. Jenom jsem si prostě myslel, že ta role není zrovna nějak senzační," řekl. 
"Ten film byl velice populární a to mi moc pomohlo, protože se to odrazilo na prodeji lístků do divadla, za to jsem vděčný. Trošičku prokletí to bylo v tom smyslu, že mě to na dlouhou dobu zaškatulkovalo do podobných rolí. Ale pak se ze mě díky věku stal charakterní herec a je to mnohem lepší, protože můžete hrát širokou škálu postav."

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.