Hellboy

2. 9. 2004 - 9:25 | Téma | red

Hellboy zdroj: tisková zpráva

Ron Perlman jako syn Pekla bojuje na straně Dobra proti nacistům i okultistům. Adaptace čertovského komiksu Mika Mignoly od Guillerma del Tora (Blade II.) se už chystá do světových kin (2.4.). +2 Fotogalerie. Příběhů s pekelně rudým chlápkem nevychází mnoho, přesto však Hellboy Mika Mignoly patří mezi vizuálně nejpěknější komiksy dneška

Příběhů s pekelně rudým chlápkem nevychází mnoho, přesto však Hellboy Mika Mignoly patří mezi vizuálně nejpěknější komiksy dneška.
Hellboy, dítě Satanovo, se zrodil při nacistickému experimentu, který se –jako obvykle- zvrtne. Malého Hellboye naštěstí brzy lapí Američané a vychovají jej k Dobru. Spolu s dalšími jedinci, kteří disponují paranormálními schopnostmi, pracuje Hellboy v Úřadě pro výzkum paranormálních jevů a obranu. Odtud je vysílán na svá dobrodružství.


Hellboy: skicy Hellboyovy příběhy charakterizuje i použití výrazných kontrastních odstínů – černočerné a rudé. Až na bílé plochy je ostatních barev k vidění pomálu.
Mignolova linka je přísná a energická. Připomíná tahy architekta, charakterizuje ji úspornost a čistota. Tvary jsou protáhlé, se sklony ke romanticko-gotické ornamentalizaci. Tomu odpovídá i příběhová stylizace – okultní síly se mísí s náboženstvími a nejmodernějšími technologiemi. Hellboy sám dostal frankensteinovsky humpoláckou figuru.
Hellboy Silnou stránkou historek samotných je potom právě kontrast mezi tímhle toporným monstrem a přesnými postřehy a suchými hláškami, jimiž komentuje okolní dění.
Tím, že hrdinovými protivníky jsou nacisté, ale i mytickými artefakty evokují Hellboyovy příběhy dobrodružství Indyho Jonese. Ve zkoumání paranormálních jevů zas můžeme najít paralelu k Aktům X.
Ačkoli jsou v samotném komiksu vedlejší postavy opravdu vedlejší a na Hellboyovi visí masivní porce akce, upoutávka bijáku paradoxně staví na přátelství ústředních über-lidí (ha!), což evokuje spíše snímky jako LXG a X-Men.

Filmový Hellboye je volnou adaptací příběhu Seed of Destruction a týká se pochopitelně samotné podstaty Hellboyova života: Hellboy (Ron Perlman) s kumpánem – Abe Sapien (hlas David Hyde Pierce) a kumpaní Liz Sherman (Selma Blair) chrání nic netušící lidstvo před útoky ďábla jako obvykle, když tu koudel u hrdinova pozadí je zažehnuta, neb pekelník napne síly, aby jej (hrdinu) přetáhl na stranu Zla.

Hellboy Režisérem i scénáristou Hellboye je Guillermo del Toro, autor hororů jako Cronos, či Ďáblova páteř (El espinazo del diablo/ The Devil’s Backbone) a komerčního komiksového trháku Blade II.. Právě natáčení Bladea II. dalo del Tora dohromady jednak s Mignolou (kreslil storyboard), a jednak s Prahou, kde se Hellboy loni natáčel.
I proto v roli Grigorije Rasputina uvidíme Karla Rodena.
Ron Perlman (Blade II., Happy, Texas) je podle dostupných vizuálů Mignolovu Hellboyovi velmi podobný. O kvalitě masek však přesvědčí až film sám, nebo pozdní klipy. Del Toro totiž chce v postprodukci zvýraznit barevné kontrasty právě tak, aby film co nejvíc připomínal původní komiks.
Jisté naděje vzbuzuje, že se Mignola na Hellboyovi aktivně angažoval, na druhou stranu kdo ví, kam vše strhne producent (Revolution Studios). Zmiňovaná upoutávka podle mě nenasvědčuje, že by mělo jít o víc, než další X-Men.
Přesto doufám, že Mignola bude moct s klidným svědomím zapomenout na dobu, kdy chtěl vrátit práva na zfilmování, když měl pocit, že mu filmaři klučinu z pekel zruinují.

Světová premiéra: 2.4., česká zatím 7.10.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.