Havran

26. 4. 2012 8:15 - Téma | Autor: red

Havran Zdroj: Archiv

Thriller Havran se inspiruje povídkovou tvorbou klasika žánru Edgara Allana Poea. Hlavní roli snímku vytvořil John Cusack, známý například z filmů V kůži Johna Malkoviche, Tenká červená linie, Con Air a Výstřely na Broadwayi. Snímek vznikl v maďarsko-španělské koprodukci.

Luke Evans, známý například z Války bohů, ztvárnil mladého baltimorského detektiva, povolaného k případu brutální vraždy dvou žen. Při pátrání zjistí, že zločin se až příliš podobá smyšlené vraždě, která byla do detailu popsaná v Poeově povídce. Předvolá tedy autora k výslechu, ale zatímco je Poe ve vazbě, dochází k další strašlivé smrti - opět inspirované jedním z jeho příběhů. Detektiv ho pak vyzve, aby mu pomohl vražděni zastavit. Snímek natočil režisér James McTeigue, který má na kontě snímky Invaze a V jako vendeta.

Edgar Allan Poe byl alkoholik a také génius, i když si o něm mnozí myslí pouze to první. Často byl odsuzován kvůli svému pochybnému životnímu stylu. "Chtěli jsme oživit tuto historickou postavu," uvedl v distribučních materiálech spoluautor scénáře Ben Livingston.

Filmaři se museli vyrovnat s tím, že Baltimore z roku 1849, v roce 1914 zničený požárem, neexistuje. Rozhodli se natáčet v Evropě a po vhodných místech pátrali i v Praze, Záhřebu a Bělehradě; nakonec se rozhodli pro Budapešť. Pracovali tam zhruba měsíc a vznikla tak přibližně čtvrtina filmu. Zbytek byl natočen v Srbsku. Scéna odehrávající se v podzemních kanálech Baltimoru byla zčásti natočena v tunelech pod starobylou pevností v Novém Sadě.

Havran

Všechny vymoženosti moderní doby odstranila ze záběrů švédská společnost Film Gate, specializující se na vizuální efekty. Zmizela tak technická infrastruktura, klimatizace, dálnice a přibyl baltimorský přístav. "Je to náš sen o Poeovi. Snili jsme o něm a asi na něm bude něco pravdivé. Myslím, že jsme vystihli jeho podstatu," uvedl k filmu Cusack.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

20. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Will Smith a Martin Lawrence se vrátí ještě jednou. V aktuálním Mizerové navždy se sice chvástají klasickou filmovou hláškou, že to tentokrát bude už fakt naposledy, ale dobře víme, že něco takového nezastavilo ani Vina Diesela.
Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

17. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Do kin se vrátili Will Smith a Martin Lawrence. Jejich Mizerové začali svou filmovou kariéru v roce 1995, dvojka vznikla o osm let později, ale na trojku se čekalo až do letošního roku. Celých sedmnáct let!
Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

17. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Režisér Taika Waititi prý začíná vyjednávat s Disney o natočení filmu z univerza Star Wars.
Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

16. 1. 2020 | Trailery | Adam Homola

Daniel Radcliffe se po Harry Potterovi neupsal jedné velké značce za druhou a nebojí se toho. Umí si vybírat hodně zajímavé role v menších a často i odvážných produkcích, které na masy rozhodně necílí. A podobně to bude i v novince Guns Akimbo.