Havran

26. 4. 2012 - 8:15 | Téma | red

Havran zdroj: tisková zpráva

Thriller Havran se inspiruje povídkovou tvorbou klasika žánru Edgara Allana Poea. Hlavní roli snímku vytvořil John Cusack, známý například z filmů V kůži Johna Malkoviche, Tenká červená linie, Con Air a Výstřely na Broadwayi. Snímek vznikl v maďarsko-španělské koprodukci.

Luke Evans, známý například z Války bohů, ztvárnil mladého baltimorského detektiva, povolaného k případu brutální vraždy dvou žen. Při pátrání zjistí, že zločin se až příliš podobá smyšlené vraždě, která byla do detailu popsaná v Poeově povídce. Předvolá tedy autora k výslechu, ale zatímco je Poe ve vazbě, dochází k další strašlivé smrti - opět inspirované jedním z jeho příběhů. Detektiv ho pak vyzve, aby mu pomohl vražděni zastavit. Snímek natočil režisér James McTeigue, který má na kontě snímky Invaze a V jako vendeta.

Edgar Allan Poe byl alkoholik a také génius, i když si o něm mnozí myslí pouze to první. Často byl odsuzován kvůli svému pochybnému životnímu stylu. "Chtěli jsme oživit tuto historickou postavu," uvedl v distribučních materiálech spoluautor scénáře Ben Livingston.

Filmaři se museli vyrovnat s tím, že Baltimore z roku 1849, v roce 1914 zničený požárem, neexistuje. Rozhodli se natáčet v Evropě a po vhodných místech pátrali i v Praze, Záhřebu a Bělehradě; nakonec se rozhodli pro Budapešť. Pracovali tam zhruba měsíc a vznikla tak přibližně čtvrtina filmu. Zbytek byl natočen v Srbsku. Scéna odehrávající se v podzemních kanálech Baltimoru byla zčásti natočena v tunelech pod starobylou pevností v Novém Sadě.

Havran

Všechny vymoženosti moderní doby odstranila ze záběrů švédská společnost Film Gate, specializující se na vizuální efekty. Zmizela tak technická infrastruktura, klimatizace, dálnice a přibyl baltimorský přístav. "Je to náš sen o Poeovi. Snili jsme o něm a asi na něm bude něco pravdivé. Myslím, že jsme vystihli jeho podstatu," uvedl k filmu Cusack.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.