Havran

26. 4. 2012 - 8:15 | Téma | red

Havran zdroj: tisková zpráva

Thriller Havran se inspiruje povídkovou tvorbou klasika žánru Edgara Allana Poea. Hlavní roli snímku vytvořil John Cusack, známý například z filmů V kůži Johna Malkoviche, Tenká červená linie, Con Air a Výstřely na Broadwayi. Snímek vznikl v maďarsko-španělské koprodukci.

Luke Evans, známý například z Války bohů, ztvárnil mladého baltimorského detektiva, povolaného k případu brutální vraždy dvou žen. Při pátrání zjistí, že zločin se až příliš podobá smyšlené vraždě, která byla do detailu popsaná v Poeově povídce. Předvolá tedy autora k výslechu, ale zatímco je Poe ve vazbě, dochází k další strašlivé smrti - opět inspirované jedním z jeho příběhů. Detektiv ho pak vyzve, aby mu pomohl vražděni zastavit. Snímek natočil režisér James McTeigue, který má na kontě snímky Invaze a V jako vendeta.

Edgar Allan Poe byl alkoholik a také génius, i když si o něm mnozí myslí pouze to první. Často byl odsuzován kvůli svému pochybnému životnímu stylu. "Chtěli jsme oživit tuto historickou postavu," uvedl v distribučních materiálech spoluautor scénáře Ben Livingston.

Filmaři se museli vyrovnat s tím, že Baltimore z roku 1849, v roce 1914 zničený požárem, neexistuje. Rozhodli se natáčet v Evropě a po vhodných místech pátrali i v Praze, Záhřebu a Bělehradě; nakonec se rozhodli pro Budapešť. Pracovali tam zhruba měsíc a vznikla tak přibližně čtvrtina filmu. Zbytek byl natočen v Srbsku. Scéna odehrávající se v podzemních kanálech Baltimoru byla zčásti natočena v tunelech pod starobylou pevností v Novém Sadě.

Havran

Všechny vymoženosti moderní doby odstranila ze záběrů švédská společnost Film Gate, specializující se na vizuální efekty. Zmizela tak technická infrastruktura, klimatizace, dálnice a přibyl baltimorský přístav. "Je to náš sen o Poeovi. Snili jsme o něm a asi na něm bude něco pravdivé. Myslím, že jsme vystihli jeho podstatu," uvedl k filmu Cusack.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.