Harvey Keitel

31. 1. 2008 - 20:36 | Téma | red

Harvey Keitel zdroj: tisková zpráva

K filmu ho přivedl režisér Martin Scorsese, s nímž v počátku kariéry natočil několik titulů. Hostem 39. ročníku MFF Karlovy Vary by se měl stát herec Harvey Keitel. Vyrůstal v Brooklynu v rodině s polsko-rumunskými kořeny

Hostem 39. ročníku MFF Karlovy Vary by se měl stát herec Harvey Keitel. Vyrůstal v Brooklynu v rodině s polsko-rumunskými kořeny. Po maturitě sloužil u námořnictva a vydělával si různými profesemi mimo jiné jako prodavač nebo stenotypista. Profesionální hereckou kariéru zahájil na divadelních prknech mimobroadwayských scén, z nichž si díky svému talentu proklestil cestu i na Broadway, kde debutoval ve hře Smrt obchodního cestujícího. K filmu ho přivedl režisér Martin Scorsese, s nímž v počátku kariéry natočil několik titulů. Z nich byly u nás uvedeny Alice už tu nebydlí (Alice Doesn´t Live Here Anymore, 1974) a především Taxikář (Taxi Driver, 1976). V polovině sedmdesátých let natočil s Ridleym Scottem vojenské drama Soupeři (The Duellists, 1977). Se Scorsesem se opět sešel koncem osmdesátých let při natáčení kontroverzního Posledního pokušení Ježíše Krista (The Last Temptation of Christ, 1988), kde si zahrál Jidáše. V roce 1991 byl nominován na Oscara za vedlejší roli v gangsterce Bugsy.

V devadesátých letech našel dalšího režiséra, který výrazně ovlivnil jeho filmovou dráhu, a tím byl Quentin Tarantino, s nímž natočil snímky Gauneři (Reservoir Dogs, 1991) a Pulp Fiction – Historky z podsvětí (Pulp Fiction, 1994). Ze stejného období pochází i strhující kreace ve filmu Jane Campionové Piano (The Piano, 1993) nebo film Ridelyho Scotta Thelma a Louisa (Thelma and Louise, 1992). S režisérem Robertem Rodriguezem natočil Od soumraku do úsvitu (From Dusk Till Down, 1996), s Johnem Irvinem snímek City of Industry (1997). Spolupráci s Campionovou si zopakoval v roce 1999 na snímku Jako dým (Holy Smoke). Harvey Keitel patří k hercům, v jehož filmografii najdeme filmy hollywoodského středního proudu – z posledních let jmenujme například: Ponorka U-571 (U-571, 2000) nebo Červený drak (Red Dragon, 2002), na druhé straně bývá pevnou oporou nezávislých snímků. Za výkon ve filmu Bad Lieutnant (1992) režiséra Abela Ferrary získal např. cenu Independent Spirit Award.

Velmi často svou záštitou či produkčním podílem umožňuje Keitel mladým tvůrcům realizaci jejich filmů – jako například Tři sezóny (Three Seasons, 1999) mladého režiséra vietnamského původu Tonyho Buye. Z kategorie komorních, nezávislých titulů je i film Waynea Wanga Smoke (1995), který získal Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně 1995. Harvey Keitel byl za výkon oceněn také Donatellovým Davidem pro nejlepšího zahraničního herce. Scenárista Smokeu Paul Auster pak obsadil Keitela do svého režijního počinu Lulu na mostě (Lulu on the Bridge, 1998). Významným titulem jeho filmografie je také Odysseův pohled (Ulysses‘ Gaze, 1995) režiséra Thea Angelopoulose, oceněný Velkou cenou poroty na MFF v Cannes. Harvey Keitel byl ženat s herečkou Lorraine Bracco, současnou manželkou je Daphne Kaster.

Z dalších filmů s Harveyem Keitelem: dobrodružný snímek Lovci pokladů (2004) a jeho pokračování Lovci pokladů: Kniha tajemství (2007), satirická komedie Buď v klidu (2005)

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.