Harry Potter a Ohnivý pohár

28. 1. 2008 - 10:57 | Recenze | red

Harry Potter a Ohnivý pohár zdroj: tisková zpráva

Nezletilý Harry Potter (Daniel Radcliffe) byl vybrán do nebezpečného turnaje a navíc se vrátil jeho odvěký nepřítel. Řemeslně velkolepá podívaná Mika Newella. Harry Potter a Ohnivý pohár (Harry Potter and Goblet of Fire) Mika Newella je z celé dosavadní potterovské série nejdospělejší, nejglobálnější a technicky nejbravurnější

Harry Potter a Ohnivý pohár (Harry Potter and Goblet of Fire) Mika Newella je z celé dosavadní potterovské série nejdospělejší, nejglobálnější a technicky nejbravurnější. Jeho zábavnost ale do jisté míry limituje nutnost splnit úkol a odvyprávět příběh, který by stačil na filmy dva. Předesílám, že nejsem čtenářem potterovských knih, a tudíž film s knihou nijak nesrovnávám.

Harrymu (Daniel Radcliffe) je 14 a má noční můru. Vypadá to na zapeklitost s Voldemortem (Ralph Fiennes), který se dosud v sérii objevoval nejčastěji jako „ten o kterém se nemluví.“ Po horrorovém začátku zamíří hrdinové na famfrpálové mistrovství, které rozeženou Voldemortovi sluhové Smrtijedi. A Bradavice se letos chystají na velkou událost: škola hostí proslulý Turnaj tří kouzelníků. Sjedou se sem zástupci 3 nejslavnějších kouzelnických škol, aby magický Ohnivý pohár vybral z každé školy po jednom soutěžícím, na které pak čeká nebezpečný trojboj. Proti všem očekáváním však pohár vybere soutěžící 4 – tím posledním je mladičký Harry Potter. Harryho kamarád Ron (Rupert Grint) si myslí, že se Harry do soutěže přihlásil tajně a bez jeho vědomí a přestane se s Harrym bavit. Spolu s Hermionou (Emma Watsonová) pak celá trojice ústředních hrdinů začíná cítit chvění prvních lásek a to se ukáže být další zkouškou jejich přátelství.

V Ohnivém poháru však na city není příliš místa, je čas vyrazit do světa. Jestli Cuarónův Potter byl magický jak jen to les za chalupou dokáže, pak Newellův Potter je rozepjatý a globální.

Trojboje se účastní kromě Bradavic školy ruských bohatýrů a francouzských princezen, famfrpálový turnaj – mimochodem brilantně (vy)střižený – evokuje fotbalové mistrovství světa. A ke splnění jednotlivých úkolů je třeba procestovat lán země. Tuto šíři režie vizuálně napíná na nebetyčnou vertikálu: famfrpál Harry sleduje z nejvyšší řady stadionu, při souboji s drakem mizí v oblacích, vzápětí se noří ke dnu jezera, kde jsou stvoly rostlin vyšší, než borovice v lese.

Festival atrakcí, opojných efektů a proudu napětí však vrcholí možná poněkud předčasně. Přes veškerou Voldemortovu démoničnost je Harryho nejvýbušnější eskapádou souboj s drakem z poloviny snímku. Smršť ohlušujících drakových úderů vystřídá letecký souboj, závratná akrobacie na římsách gotických vížek stovky stop nad zemí. Žádná z dalších zkoušek už není takhle hlučná, ani jí režie nevěnuje tolik času.

Mám dojem, že právě tady se film láme - dosud šlo všechno hopem a od draka zase už člověk nestačí obracet stránky. První milostné chvění figur je pro Newella zdrojem vděčných vtipů. Režie je poměrně zdařile rozehraje, ovšem později je uloží k ledu a soustředí se na akci.

Harry Potter a Ohnivý pohár Daniel Radcliffe dává v několika momentech najevo, že talentem přerůstá velké brýle i celého Pottera a docela rád bych ho už viděl v nějakém civilním kusu (chystají se December Boys Roda Hardyho) Emma Watsonová se někdy až příliš důraznou mimikou dostává na hranici TV seriálu, a tak mi z hlavní trojice připadá nejstabilnější Rupert Grint. Z vedlejší dětské role se skvěle uvádí Matthew Lewis jako Neville, který dostal mnohem víc prostoru, než Harryho spolusoutěžící Stanislav Ianevski, Robert Pattinson a Clémence Poésyová. Dospělým hercům se během filmu obvykle naskytnou 1–2 obrazy, kde mohou zaperlit, čehož využívají s jistotou matadorů. Za zmínku stojí vstup Alana Rickmana jako Severuse Snapese s hláškou: „Potter, what’s the hurry?!“, démonická hřbitovní sekvence Ralpha Fiennese, největší rozruch na plátně ale působí Brendan Gleeson jako svérázný profesor Alastor „Pošuk“ Moody.

Kamera Rogera Pratta je krom své velkoleposti syrá a vlhká. Vizuální efekty berou dech a už jen kvůli nim je hříchem jít na Ohnivý pohár do malého sálu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

23. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na V zajetí démonů 3 je tady a vrací se v něm všichni staří známí.
Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.