Harry Potter a Kámen mudrců - preview

29. 8. 2008 - 16:27 | Téma | red

Harry Potter a Kámen mudrců - preview Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Film, který zlomil rekordy. Očekávaný, leč přesto neuvěřitelný kasovní úspěch sklidil stejnojmenný pohádkový film na motivy nesmírně úspěšné knihy skotské spisovatelky J. K. Rowlingové Harry Potter a Kámen mudrců. V den své premiéry v Londýně stály tisíce lístkůchtivých diváků nekonečné fronty

chart011118
V den své premiéry v Londýně stály tisíce lístkůchtivých diváků nekonečné fronty. Jedna z nejdražších filmových pohádek historie (náklady vyšplhaly na celých 125 milionu dolarů) se hned první den zapsala do historie největší denní tržbou ve výši 31,3 mil. dolarů a překonal tak i Hvězdné války. Nyní má na svém kontě zisk prozatím 286 mil. dolarů.

Harry Potter je velmi mladý fenomén. Jako zářivá supernova vlétl nejdříve do světa literatury, první kniha vyšla v roce 1997, a vzápětí i do světa filmu; zaplnil momentálně prázdné místo v zábavě určené menším dětem a hlavě, schopní obchodníci jeho úspěchu dokázali plně využít. Dnes již miliardový trh s čímkoliv, co souvisí s postavičkou malého čaroděje, spolehlivě ovládl dětské myšlení nejen v anglicky mluvících zemích, ale před půl rokem i u nás spolehlivě vytlačil zdánlivě neporazitelné pokémony. Srdce a touhy našich potomků jsou přelétavé a odmítnout vytrvalé naléhání nevinné dětské tváře rodič prostě nemůže. Právě tato pravda stojí za úspěchem každého podobného sezónního úletu. I Harry Potter zanedlouho pravděpodobně ztratí v očích široké veřejnosti své kouzlo a zůstane mu jen menší skupinka věrných fanoušků.

potter
Hlavní roli si zahrál jedenáctiletý Daniel Radcliffe (jeho tvář můžeme znát jako tvář Davida v adaptaci Davida Copperfielda z produkce BBC), kterého režisér Chris Columbus (Sám doma) spolu s producentem Davidem Heymanem vybírali z velikého množství talentovaných dětí. I sama J. K. Rowlingová je z volby hlavního hrdiny nadšená. V dalších dětských rolích se objeví Danielovi kamarádi dvanáctiletý Rupert Grint a desetiletá Emma Watsonová (Ron Weasley a Hermione Grangerová). Z dospělých je asi nejvýraznější osobností John Cleese od Monty Pythonu a za zmínku stoji i Richard Harris (Marcus Aurelius z Gladiátora).

Filmové zpracování prvního z příběhů malého čarodějnického učně mělo premiéru už 4. listopadu, od 16. listopadu se oficiálně promítal na Britských ostrovech a v USA a do Německých kin přišel o týden později. Ovšem diváci u nás si musí počkat na českou premiéru až do 14. února. Nevyhnutelné srovnání s dalším reklamou velice vyzdviženým filmem s podobnou tematikou Pánem prstenů tak proběhne v opačném gardu, než v ostatních koutech světa. V západní Evropě totiž Pán prstenů tvrdě Harryho Pottera vytlačil z povědomí mas veřejnosti a sklízí ještě lepší kritiky. U nás bude mít Harry možnost Frodovi prohru vrátit, ale bude to mít opravdu těžké.

ZPĚT NA SPECIÁL HARRY POTTER

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney ruší oznámený Star Wars seriál Rangers of the New Republic

Disney ruší oznámený Star Wars seriál Rangers of the New Republic

30. 11. 2021 | Novinky | Adam Homola

Seriálů ze Star Wars se chystá spousta, ale zrovna tenhle nikdy neuvidíme.
Adam Driver by návrat ke Star Wars zvážil, ovšem s jednou podmínkou

Adam Driver by návrat ke Star Wars zvážil, ovšem s jednou podmínkou

26. 11. 2021 | Novinky | Adam Homola

Peníze přesvědčí kohokoliv, ale Driver má jinou podmínku.
Chastain, Kruger a další hvězdy chtějí redefinovat ženskou verzi špiónských filmů

Chastain, Kruger a další hvězdy chtějí redefinovat ženskou verzi špiónských filmů

25. 11. 2021 | Novinky | Adam Homola

Jessica Chastain se už brzy předvede v trochu jiné roli po boku dalších slavných hereček.
DC představuje svoji Ligu supermazlíčků s Dwaynem Johnsonem a Kevinem Hartem

DC představuje svoji Ligu supermazlíčků s Dwaynem Johnsonem a Kevinem Hartem

24. 11. 2021 | Trailery | Adam Homola

Místo třetí verze Ligy spravedlnosti dostaneme její animovaný ekvivalent v podání domácích mazlíčků.