Harry Potter a Kámen mudrců - preview

29. 8. 2008 - 16:27 | Téma | red

Harry Potter a Kámen mudrců - preview Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Film, který zlomil rekordy. Očekávaný, leč přesto neuvěřitelný kasovní úspěch sklidil stejnojmenný pohádkový film na motivy nesmírně úspěšné knihy skotské spisovatelky J. K. Rowlingové Harry Potter a Kámen mudrců. V den své premiéry v Londýně stály tisíce lístkůchtivých diváků nekonečné fronty

chart011118
V den své premiéry v Londýně stály tisíce lístkůchtivých diváků nekonečné fronty. Jedna z nejdražších filmových pohádek historie (náklady vyšplhaly na celých 125 milionu dolarů) se hned první den zapsala do historie největší denní tržbou ve výši 31,3 mil. dolarů a překonal tak i Hvězdné války. Nyní má na svém kontě zisk prozatím 286 mil. dolarů.

Harry Potter je velmi mladý fenomén. Jako zářivá supernova vlétl nejdříve do světa literatury, první kniha vyšla v roce 1997, a vzápětí i do světa filmu; zaplnil momentálně prázdné místo v zábavě určené menším dětem a hlavě, schopní obchodníci jeho úspěchu dokázali plně využít. Dnes již miliardový trh s čímkoliv, co souvisí s postavičkou malého čaroděje, spolehlivě ovládl dětské myšlení nejen v anglicky mluvících zemích, ale před půl rokem i u nás spolehlivě vytlačil zdánlivě neporazitelné pokémony. Srdce a touhy našich potomků jsou přelétavé a odmítnout vytrvalé naléhání nevinné dětské tváře rodič prostě nemůže. Právě tato pravda stojí za úspěchem každého podobného sezónního úletu. I Harry Potter zanedlouho pravděpodobně ztratí v očích široké veřejnosti své kouzlo a zůstane mu jen menší skupinka věrných fanoušků.

potter
Hlavní roli si zahrál jedenáctiletý Daniel Radcliffe (jeho tvář můžeme znát jako tvář Davida v adaptaci Davida Copperfielda z produkce BBC), kterého režisér Chris Columbus (Sám doma) spolu s producentem Davidem Heymanem vybírali z velikého množství talentovaných dětí. I sama J. K. Rowlingová je z volby hlavního hrdiny nadšená. V dalších dětských rolích se objeví Danielovi kamarádi dvanáctiletý Rupert Grint a desetiletá Emma Watsonová (Ron Weasley a Hermione Grangerová). Z dospělých je asi nejvýraznější osobností John Cleese od Monty Pythonu a za zmínku stoji i Richard Harris (Marcus Aurelius z Gladiátora).

Filmové zpracování prvního z příběhů malého čarodějnického učně mělo premiéru už 4. listopadu, od 16. listopadu se oficiálně promítal na Britských ostrovech a v USA a do Německých kin přišel o týden později. Ovšem diváci u nás si musí počkat na českou premiéru až do 14. února. Nevyhnutelné srovnání s dalším reklamou velice vyzdviženým filmem s podobnou tematikou Pánem prstenů tak proběhne v opačném gardu, než v ostatních koutech světa. V západní Evropě totiž Pán prstenů tvrdě Harryho Pottera vytlačil z povědomí mas veřejnosti a sklízí ještě lepší kritiky. U nás bude mít Harry možnost Frodovi prohru vrátit, ale bude to mít opravdu těžké.

ZPĚT NA SPECIÁL HARRY POTTER

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.