Halle Berryová

15. 4. 2007 - 0:01 | Téma | red

Halle Berryová zdroj: tisková zpráva

První žena s tmavou pletí, která získala Oscara. První žena s tmavou pletí, která získala Oscara a zároveň první oscarová herečka, která se stala takzvanou bondgirl – filmovou partnerkou Jamese Bonda

První žena s tmavou pletí, která získala Oscara a zároveň první oscarová herečka, která se stala takzvanou bondgirl – filmovou partnerkou Jamese Bonda. Halle Berryová je velmi ambiciózní žena.

Halle Berryová Halle Berryová, rodačka z Clevelandu, se již na střední škole projevovala jako mimořádně pracovitá a cílevědomá studentka s celou řadou školních aktivit. Kromě toho se také účastnila všemožných soutěží krásy, z nichž Halle často odcházela s korunkou na hlavě (v sedmnácti se dočkala velkého úspěchu na Miss Teen All-American, o tři roky později uspěla ve finále Miss USA a vysloužila si účast na Miss World). Nesoustředila se pouze na mola módních přehlídek, ale i na vysokoškolská studia žurnalistiky. Nakonec však u Halle vyhrál showbusiness. Začala studiem herectví v Chicagu a v roce 1989 bylo její rozhodnutí podpořeno ziskem výrazné role v sitcomu Living Dolls z prostředí modelingové agentury. Již tehdy prý byla Halle ochotná hrát svůj part nejen před kamerami, ale žít v roli dvacet čtyři hodin denně. Několik dní před natáčením svého filmového debutu Horečka džungle (1991) režiséra Spikea Lee, v němž si zahrála dívku závislou na cracku, se Halle dokonce odmítala koupat, aby svému výkonu dodala na přesvědčivosti.

Flintstoneovi V letech 1990 až 1991 se Halle objevila v epizodách televizních seriálů A Different World, They Came From Outer Space či Amen a „nekonečné“ soap opery Knots Landing o příbuzných populární milionářské rodiny Ewingových (hrdinů seriálu Dallas). Na poli celovečerního filmu se Berryová etabluje velmi pozvolna. V akčním snímku Poslední skaut (1991) s Brucem Willisem se Halle před svou násilnou smrtí pouze krátce mihne, romantická komedie Eddieho Murphyho Bumerang (1992) či dětský snímek Táta lump (1993) s Patrickem Swayzem nabídly Berryové úlohu ženy, která okouzlí hlavního hrdinu. Opravdovou hereckou příležitost však Halle nabídla až televize. V minisérii Queen, podle románové předlohy Alexe Haleyho, se v příběhu z otrokářského amerického Jihu představila v roli mulatky, která po prozrazení svého původu přestává být člověkem a stává se otrokyní. Okouzlující, avšak proradná sekretářka Sharon Stoneová v podání Berryové je pak i po letech zlatým hřebem komedie Flintstoneovi, hrané verze animovaného seriálu.

Dnes neumírej Drama Ztracený Izaiáš (1995) svedlo Berryovou dohromady s Jessicou Langeovou – Halle ve snímku ztvárňuje matku, která se po vyléčení z drogové závislosti snaží získat zpět svého syna od adoptivních rodičů. Snímek - přes pozoruhodné výkony obou představitelek hlavních rolí či Samuela L. Jacksona - zaznamenal kritiky spíše smíšené. Následovalo období, kdy se Halle objevuje v ústředních partech ve filmech jako Sluneční šíp (1996), Zločin z vášně (1996) či Bláznivé holky na lovu (1997); výjimkou mezi hlavními rolemi v laciných podprůměrných snímcích byla úloha po boku Kurta Russella a Stevena Seagala v akčním Boeingu 747 v ohrožení (1996).

Ztracený Izaiáš Kariéra Berryové se posunula opět o něco kupředu až v roce 1998. Zaujala ve snímku Proč se blázni zamilují? o soudním sporu trojice manželek zpěváka Frankieho Lymona, které se po jeho smrti utkávají o dědictví. Nečekanou pozornost ze strany publika i kritiků získala však především satirická komedie Skandál! od Warrena Beattyho, který na filmu pracoval jako režisér, scénárista i představitel hlavní role politika, kterého omrzí stávající životní styl a rozhodne se skoncovat se lhaním.

Skutečný průlom Halle zaznamenala až v roce následujícím. Televizní snímek Černá Carmen Dorothy Dandridge totiž všem posměváčkům a zlým jazykům dokázal, že Berryová není jen černošskou kráskou ale i herečkou v pravém slova smyslu. Životopisný film o americké zpěvačce a herečce, která se v roce 1954 stala první černoškou nominovanou na Oscara za hlavní ženskou roli a o jedenáct let později zemřela na předávkování barbituráty, získal pro představitelku titulní role Zlatý glóbus i cenu Emmy.

X-Men Snímek X-Men (2000), v níž byla Halle členkou týmu mutantů, kteří využívají svých neobvyklých schopností v boji proti padouchům z řad „obyčejných“ i „vylepšených“ lidí, je jedním z nejúspěšnějších a zároveň nejkvalitnějších filmů podle comicsové předlohy. Berryová si svou úlohu mutantky Storm, která je schopná „poručit větru a dešti“, zopakovala v pokračováních X-Men 2 a X.Men: Poslední vzdor. V roce 2001 Halle angažoval producent Joel Silver do akčního slepence Operace: Hacker, v němž se také objevili Hugh Jackman a John Travolta. Životní rolí Berryové je manželka na smrt odsouzeného muže, která naváže poměr s vězeňským dozorcem (Billy Bob Thornton) ve snímku Ples příšer. Díky této úloze se Halle zapsala do historie: pro drama Marca Forstera Ples příšer i pro sebe samu získala cenu Akademie, tj. prvního Oscara za ženský herecký výkon v hlavní roli pro herečku tmavé pleti.

Ples příšer Dnes neumírej, dvacátá bondovka v pořadí, byla prvním dílem série, v němž je Bondovou (tentokrát v podání Pierce Brosnana) partnerkou černoška, a druhým dílem (po snímku Zítřek nikdy neumírá), v němž se šarmantnímu britskému agentovi jeho partnerka bezezbytku vyrovnává. V roli agentky NSA Jinx, která zachránila svět před severokorejským důstojníkem, filmové publikum zaujala. Svědčí o tom přípravy akčního snímku, jehož hlavní hrdinkou by měla být právě Jinx. Zdánlivým krokem zpět v kariéře Berryové je první horor v její filmografii – levný (po stránce rozpočtové i námětové) duchařský příběh Gothika. A totéž lze konstatovat i o akčním snímku s comicsovým námětem Catwoman, kde ztělesnila titulní hrdinku. Ve zvolněném tempu jednoho snímku za rok se nyní Berryová objevuje v thrilleru Neznámý svůdce, v němž ztelesňuje reportérku pokoušející se rozlousknout vraždu své kamarádky. A opět je její výkon matný. Oscarové pozice v nejbližší době asi znovu atakovat asi nebude...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.