Gwyneth Paltrowová

24. 4. 2008 - 21:38 | Téma | red

Gwyneth Paltrowová zdroj: tisková zpráva

Držitelka Oscara za snímek Zamilovaný Shakespeare. Držitelka Oscara za snímek Zamilovaný Shakespeare. K velkým hereckým hvězdám patří také díky účinkování ve filmech jako Sedm, Talentovaný pan Ripley či Taková zvláštní rodinka

Gwyneth Paltrowová Držitelka Oscara za snímek Zamilovaný Shakespeare. K velkým hereckým hvězdám patří také díky účinkování ve filmech jako Sedm, Talentovaný pan Ripley či Taková zvláštní rodinka.

Gwyneth Paltrowová se narodila 28. září 1972 v kalifornském Los Angeles v rodině herečky Blythe Dannerové a producenta a režiséra Bruce Paltrowa. Po střední škole sice zvolila studium antropologie na University of California, již v devatenácti ale získala první filmovou roli a vysokou školu opustila. Jejím hereckým debutem bylo hudební drama s Johnem Travoltou Křik (1991). V témže roce hrála Paltrowová také v pohádce Stevena Spielberga Hook. Dva roky poté zaujala výborným výkonem v televizním krimidramatu Vražedné vztahy, vedlejší úlohou v hollywoodském thrilleru s Nicole Kidmanovou V moci posedlosti a především účinkováním v pozoruhodném dramatu Kost a kůže, v němž se objevil i Dennis Quaid. Po menších úlohách v životopisných snímcích o básnířce Dorothy Parkerové (Mrs. Parker a začarovaný kruh) či americkém prezidentovi Thomasi Jeffersonovi (drama Jefferson v Paříži s Nickem Noltem) získala Paltrowová pro svou kariéru zlomovou úlohu. Jako manželka jednoho z policistů pátrajících po masovém vrahovi se totiž představila v kultovním thrilleru Davida Finchera Sedm (1995). Nutno však dodat, že mezi celebrity se tehdy Paltrowová prosadila hlavně díky milostnému vztahu s hereckým kolegou z filmu Sedm Bradem Pittem.

Gwyneth Paltrowová ve filmu Posedlost Brzy po úspěchu snímku Sedm se Gwyneth Paltrowová začala objevovat také v hlavních rolích. Velkou příležitost dostala například v debutu Paula Thomase Andersona krimithrilleru Gambler (1996), v romantické tragikomedii Smuteční host (1996) s Davidem Schwimmerem a především v dobové romanci Emma (1996). V adaptaci románu Jane Austenové předvedla Paltrowová jeden ze svých nejlepších výkonů a přesvědčila o svém komediálním talentu. Že se díky roli Emmy stala též vyhledávanou představitelkou romantických hrdinek, potvrzuje její účinkování v komedii Srdcová sedma (1998) a v historické romanci Zamilovaný Shakespeare (1998). Za výkon v roli mladé šlechtičny Violy, která se z touhy po herectví vydává za muže, získala Paltrowová dokonce ocenění nejprestižnější: cenu Akademie Oscar.

Gwyneth Paltrowová V čistě dramatických úlohách se ale Gwyneth Paltrowové dařilo o poznání méně, ať už se jednalo o novodobou verzi románu Charlese Dickense Velké naděje s Ethanem Hawkem, thriller Krevní pouto s Jessicou Langeovou jako psychopatickou vražedkyní, či další thriller Dokonalá vražda (vše 1998). Pozoruhodnější výkon – přestože zastíněna Mattem Damonem a hlavně Judem Lawem – podala Paltrowová v dramatu Talentovaný pan Ripley (1999). K průměrným snímkům lze naopak řadit melodrama Nahoru, dolů (2001) s Benem Affleckem, i ve filmu Karaoke (2000) režírovaném Gwynethiným otcem Brucem Paltrowem. Zajímavějším byl nezávislý snímek Nepovedený večírek (2001), ultralaciné drama „dokumentující“ průběh jedné hollywoodské párty. K vrcholům filmografie Gwyneth Paltrowové lze řadit komedii Taková zvláštní rodinka vyprávějící o dysfunkční rodině, jejíž členové bez výjimky mrhají svým výjimečným talentem. Hvězdně obsazený snímek, v němž zářili také Gene Hackman či Ben Stiller. Filmem z úplně jiného soudku byla buranská komedie Těžce zamilován (2001) o mladíkovi (Jack Black) milujícím velmi obézní dívku (Paltrowová v latexovém kostýmu); snímek bratrů Farrellyových se přiřadil k velkým kasovním trhákům.

Gwyneth Paltrowová ve filmu Sylvia Hlavně v posledních letech lze u Paltrowové pozorovat snahu střídat čistě komerční tituly s účinkováním v ambicióznějších snímcích. Druhou kategorii zastupují pozoruhodná romance Posedlost (2002) o literárních vědcích pátrajících po osudech viktoriánského básníka či tematicky spřízněné drama Sylvia (2003), které je životopisem básnířky Sylvia Plathové. Vedle těchto titulů se Paltrowová nedávno představila v komedii Letuška 1. třídy (2003) a v dobrodružné sci-fi podívané Svět zítřka (2004).

Hraní sice dala po květnu 2004, kdy se jí a jejímu manželovi Chrisi Martinovi (je zpěvákem skupiny Coldplay) se narodila dcerka Apple, načas vale, ke své profesi se však vrací psychodramatem Důkaz (2005), v němž se setkává s Anthonym Hopkinsem. Dopomohla svému bratru Jakeovi k režijnímu debutu, tragikomedii Hezké sny (2007), když ztělesnila znuděnou manželku ústředního hrdiny (Martin Freeman). Objevuje se rovněž comicsové podívané Iron Man (2008) - obdobně jako ve Světě zítřka i zde zosobňuje odvážnou novinářku a osudovou ženu ústředního hrdiny.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.