Gothika

18. 12. 2003 - 16:01 | Téma | red

Gothika zdroj: tisková zpráva

Premiéra v březnu: Halle Berry, Penélope Cruz a Robert Downey jr. v horrororovém dramatu z psychiatrické léčebny od Mathieu Kassowitze (Purpurové řeky). +Fotogalerie. Tak to chodí: francouzský herec a kontroverzní režisér Mathieu Kassovitz to po dekádě úspěchů na starém kontinentu dotáhl až do Hollywoodu

Tak to chodí: francouzský herec a kontroverzní režisér Mathieu Kassovitz to po dekádě úspěchů na starém kontinentu dotáhl až do Hollywoodu. Pro někoho div ne nanebevzetí, pro někoho utonutí v bažinách... Když se ohlédneme za nekonečnou šňůrou evropských machrů, které ďábel z Továrny na sny obral o duši i o boty, ukazuje se, že pravidlem bývá spíš druhá varianta. A podle prvních ohlasů se zdá, že o své solidně prošlápnuté pohorky v zámoří přišel i Kassovitz, a na ty nové, co mu přidělili, si nezvykl. Zatím?

Gothika Takže Gothika: co to tu máme? Otázka je spíš koho: pooscarovanou Halle Berry, královnu nyvých pohledů Penélope Cruz a Roberta Downeyho juniora, který svou kdysi nadějně rozjetou kariéru zřejmě ještě neprošňupal celou. Halle Berry hraje doktorku Mirandu Grey, psycholožku v superhlídaném vězení, kde ji potrhlá vražedkyně Chloe (Penélope Cruz) zásobuje pořádně divokými historkami. A pak to přijde: Miranda se vzbudí z noční můry, zjistí, že jí někdo zamordoval manžela, a promptně putuje na druhou stranu mříží. Na starost ji dostane psycholog Pete Graham (ano, Robert Downey Jr.), který z povídaček o její nevině nevěří ani slovu.

Gothika Trailer hovoří jasnou řečí: zneklidňující obrazy, krvavé vize, děvčátka postávající v noci na krajnici v košilkách, úpěnlivé herectví do krajností, morbidní logo. Zkrátka duchařina. Teď se můžeme jen modlit, aby strach, který v nás Gothika doufejme vyvolá, byl větší než nynější obavy, že půjde jen o další surfování na vlně vzedmuté Šestým smyslem a Kruhem. Kassovitz, jak ho známe z Evropy, by měl mít rozhodně na víc. Zatímco jako herec si užíval legrace v bokovkách typu Amélie z Montmartru nebo Nevěsty přes internet, coby režisér se svého času pořádně opřel do rasismu svou La Haine, později protočil hodně lidem panenky explicitním násilím v Povolání vrah a naposledy fajnšmekry potěšil Purpurovými řekami, thrillerem tak svěžím, až to vypadalo, jako by na všechny ty fórky se zohavenými mrtvolami a zamotaným vyšetřováním přišel sám spolu s kameramanským esem Thierrym Arbogastem. Toho v Gothice nahradil Matthew J. Libatique, podepsaný pod vizuálně efektními filmy Pi a Rekviem za sen Darrena Aronofského nebo pod Telefonní budkou.

Což o to, vypadat to bude určitě pěkně. Teď ještě aby nám z toho napětím vstávaly chlupy na rukou.

Aktuální nasazení Gothiky v českých kinech: 18.3.2004.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.