Gothika

18. 12. 2003 - 16:01 | Téma | red

Gothika zdroj: tisková zpráva

Premiéra v březnu: Halle Berry, Penélope Cruz a Robert Downey jr. v horrororovém dramatu z psychiatrické léčebny od Mathieu Kassowitze (Purpurové řeky). +Fotogalerie. Tak to chodí: francouzský herec a kontroverzní režisér Mathieu Kassovitz to po dekádě úspěchů na starém kontinentu dotáhl až do Hollywoodu

Tak to chodí: francouzský herec a kontroverzní režisér Mathieu Kassovitz to po dekádě úspěchů na starém kontinentu dotáhl až do Hollywoodu. Pro někoho div ne nanebevzetí, pro někoho utonutí v bažinách... Když se ohlédneme za nekonečnou šňůrou evropských machrů, které ďábel z Továrny na sny obral o duši i o boty, ukazuje se, že pravidlem bývá spíš druhá varianta. A podle prvních ohlasů se zdá, že o své solidně prošlápnuté pohorky v zámoří přišel i Kassovitz, a na ty nové, co mu přidělili, si nezvykl. Zatím?

Gothika Takže Gothika: co to tu máme? Otázka je spíš koho: pooscarovanou Halle Berry, královnu nyvých pohledů Penélope Cruz a Roberta Downeyho juniora, který svou kdysi nadějně rozjetou kariéru zřejmě ještě neprošňupal celou. Halle Berry hraje doktorku Mirandu Grey, psycholožku v superhlídaném vězení, kde ji potrhlá vražedkyně Chloe (Penélope Cruz) zásobuje pořádně divokými historkami. A pak to přijde: Miranda se vzbudí z noční můry, zjistí, že jí někdo zamordoval manžela, a promptně putuje na druhou stranu mříží. Na starost ji dostane psycholog Pete Graham (ano, Robert Downey Jr.), který z povídaček o její nevině nevěří ani slovu.

Gothika Trailer hovoří jasnou řečí: zneklidňující obrazy, krvavé vize, děvčátka postávající v noci na krajnici v košilkách, úpěnlivé herectví do krajností, morbidní logo. Zkrátka duchařina. Teď se můžeme jen modlit, aby strach, který v nás Gothika doufejme vyvolá, byl větší než nynější obavy, že půjde jen o další surfování na vlně vzedmuté Šestým smyslem a Kruhem. Kassovitz, jak ho známe z Evropy, by měl mít rozhodně na víc. Zatímco jako herec si užíval legrace v bokovkách typu Amélie z Montmartru nebo Nevěsty přes internet, coby režisér se svého času pořádně opřel do rasismu svou La Haine, později protočil hodně lidem panenky explicitním násilím v Povolání vrah a naposledy fajnšmekry potěšil Purpurovými řekami, thrillerem tak svěžím, až to vypadalo, jako by na všechny ty fórky se zohavenými mrtvolami a zamotaným vyšetřováním přišel sám spolu s kameramanským esem Thierrym Arbogastem. Toho v Gothice nahradil Matthew J. Libatique, podepsaný pod vizuálně efektními filmy Pi a Rekviem za sen Darrena Aronofského nebo pod Telefonní budkou.

Což o to, vypadat to bude určitě pěkně. Teď ještě aby nám z toho napětím vstávaly chlupy na rukou.

Aktuální nasazení Gothiky v českých kinech: 18.3.2004.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.