Gothika

18. 12. 2003 - 16:01 | Téma | red

Gothika zdroj: tisková zpráva

Premiéra v březnu: Halle Berry, Penélope Cruz a Robert Downey jr. v horrororovém dramatu z psychiatrické léčebny od Mathieu Kassowitze (Purpurové řeky). +Fotogalerie. Tak to chodí: francouzský herec a kontroverzní režisér Mathieu Kassovitz to po dekádě úspěchů na starém kontinentu dotáhl až do Hollywoodu

Tak to chodí: francouzský herec a kontroverzní režisér Mathieu Kassovitz to po dekádě úspěchů na starém kontinentu dotáhl až do Hollywoodu. Pro někoho div ne nanebevzetí, pro někoho utonutí v bažinách... Když se ohlédneme za nekonečnou šňůrou evropských machrů, které ďábel z Továrny na sny obral o duši i o boty, ukazuje se, že pravidlem bývá spíš druhá varianta. A podle prvních ohlasů se zdá, že o své solidně prošlápnuté pohorky v zámoří přišel i Kassovitz, a na ty nové, co mu přidělili, si nezvykl. Zatím?

Gothika Takže Gothika: co to tu máme? Otázka je spíš koho: pooscarovanou Halle Berry, královnu nyvých pohledů Penélope Cruz a Roberta Downeyho juniora, který svou kdysi nadějně rozjetou kariéru zřejmě ještě neprošňupal celou. Halle Berry hraje doktorku Mirandu Grey, psycholožku v superhlídaném vězení, kde ji potrhlá vražedkyně Chloe (Penélope Cruz) zásobuje pořádně divokými historkami. A pak to přijde: Miranda se vzbudí z noční můry, zjistí, že jí někdo zamordoval manžela, a promptně putuje na druhou stranu mříží. Na starost ji dostane psycholog Pete Graham (ano, Robert Downey Jr.), který z povídaček o její nevině nevěří ani slovu.

Gothika Trailer hovoří jasnou řečí: zneklidňující obrazy, krvavé vize, děvčátka postávající v noci na krajnici v košilkách, úpěnlivé herectví do krajností, morbidní logo. Zkrátka duchařina. Teď se můžeme jen modlit, aby strach, který v nás Gothika doufejme vyvolá, byl větší než nynější obavy, že půjde jen o další surfování na vlně vzedmuté Šestým smyslem a Kruhem. Kassovitz, jak ho známe z Evropy, by měl mít rozhodně na víc. Zatímco jako herec si užíval legrace v bokovkách typu Amélie z Montmartru nebo Nevěsty přes internet, coby režisér se svého času pořádně opřel do rasismu svou La Haine, později protočil hodně lidem panenky explicitním násilím v Povolání vrah a naposledy fajnšmekry potěšil Purpurovými řekami, thrillerem tak svěžím, až to vypadalo, jako by na všechny ty fórky se zohavenými mrtvolami a zamotaným vyšetřováním přišel sám spolu s kameramanským esem Thierrym Arbogastem. Toho v Gothice nahradil Matthew J. Libatique, podepsaný pod vizuálně efektními filmy Pi a Rekviem za sen Darrena Aronofského nebo pod Telefonní budkou.

Což o to, vypadat to bude určitě pěkně. Teď ještě aby nám z toho napětím vstávaly chlupy na rukou.

Aktuální nasazení Gothiky v českých kinech: 18.3.2004.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku dostal po zhruba deseti měsících nový trailer.
Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

22. 7. 2021 | Novinky | Adam Homola

Tomb Raider z roku 2018 dost možná dostane pokračování, i když zatím prý není ještě nic jisté.
Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Chlapci, nebo teda teď už spíš pánové z Jackass jsou zpět a zase si budou ubližovat.
Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

21. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na očekávané historické drama Ridleyho Scotta The Last Duel je konečně tady.