George Clooney

13. 1. 2009 - 10:13 | Téma | red

George Clooney zdroj: tisková zpráva

Pohledný herec s nesporným talentem. Syn televizního moderátora George Clooney se pro herectví rozhodl poté, co se mu zbortil sen stát se baseballovým hráčem

Clooney_profil_Solaris

Syn televizního moderátora George Clooney se pro herectví rozhodl poté, co se mu zbortil sen stát se baseballovým hráčem. K hraní se vlastně dostal díky svému bratranci – Migueli Ferrerovi (Traffic - Nadvláda gangů), který jej přiměl přihlásit se do televizních konkurzů. V osmdesátých letech se začal postupně prosazovat v televizních seriálech (např. Roseanne) a maličkými rolemi většinou ve filmech pochybných kvalit. Průlom nastal až v devadesátých let, kdy účinkoval v nesmírně populárním seriálu Pohotovost, v roli pediatra Douga Rosse. Brzy si získal svým odzbrojujícím úsměvem a osobním kouzlem obrovské množství fanoušků (a především fanynek) a stal se velkou televizní hvězdou. Na jedné straně je takováto popularita snem každého herce, který se vydá zkusit své štěstí do hollywoodské továrny na sny, na druhou stranu se jen málokterý herec dokáže vymanit ze zajetí televizní obrazovky, a bez problémů přeskočit do vyšší ligy, před filmovou kameru.

Clooney_profil_Solaris

Clooney mohl být jen další talentovanou a výraznou televizní hvězdičkou, která bude sklízet obdiv miliónů televizních diváků, ale o filmové kariéře si bude moci nechat i nadále jen zdát, v nejlepším případě přihrávat ve vedlejších rolích slavnějším kolegům. Jenže Clooney se očividně narodil pod šťastnou hvězdou, a potkal jej přesně opačný osud. Tvůrcem jeho budoucí slávy byl Quentin Tarantino. Ten totiž v roce 1995 natočil jednu epizodu seriálu Pohotovost a když pak psal pro svého kamaráda Roberta Rodrigueze scénář ke gangsterskému akčnímu hororu Od soumraku do úsvitu, neváhal ani na okamžik, kdo si zahraje jeho bratra – gangstera Setha Gecka. Clooney vytvořil spolu s Tarantinem kouzelnou dvojici a zároveň díky tomuto snímku vykročil tou správnou nohou do světa hlavních rolí, do pravého filmového Hollywoodu. Ještě tentýž rok si zahrál po boku Michelle Pfeifferové v romantické komedii Báječný den, kterou si získal srdce mnoha dalších fanoušků.

Clooney_profil_Solaris

V roce 1997 zažil Clooney své první velké šlápnutí vedle, když kývnul na nabídku zahrát si roli Batmana v Schumacherově snímku Batman a Robin. Film byl mírně řečeno nepovedený, navíc se stal obrovským propadákem. Clooney se ale neúspěchem nenechal odradit a následně si střihl hlavní roli v akčním thrilleru Peacemaker, do kterého si jej vybrala režisérka Mimi Lederová, která má na svědomí většinu epizod seriálu Pohotovost. Film ve kterém se Clooney na plátně setkal s Nicole Kidmanovou sice příliš neoslnil, ale již následující rok došlo v Clooneyho filmové kariéře k dalšímu velkému zlomu. Tím bylo setkání s jedním z nejosobitějších tvůrců Hollywoodu – Stevenem Soderberghem. Kriminální komedie Zakázané ovoce podle románu Elmorea Leonarda odstartovala úspěšnou spolupráci s režisérem, který dokázal světu ukázat, že George Clooney není jen krasavec, ale také výtečný herec. Společně natočili snímek Dannyho parťáci, následně filozofické sci-fi Solaris a nejnověji též další dva díly krimisérie Dannyho parťáci 2 a Dannyho parťáci 3.

Clooney_profil_Solaris

Clooney za poměrně krátký čas, po který se těší velkému zájmu publika i tvůrců rozhodně nezahálel. Zahrál si v originálním válečném dramatu Tři králové a s hereckým kolegou a dobrým přítelem Markem Wahlbergem se sešel znovu při natáčení katastrofického dramatu Dokonalá bouře, kde si střihl roli kapitána lodi, jež uvízne na moři v bouři. Přestože dostává jednu nabídku na hlavní roli za druhou, nebrání mu to, aby se mihl i v menších roličkách v nejrůznějších snímcích. Ať už ve válečném opusu Tenká červená linie, nebo v krimi komedii Bombakšeft, kde si zahrál vozíčkáře - odborníka na trezory. Tento snímek také spolu se Stevenem Soderberghem produkoval, obdobně jako politické drama Syriana (zahrál si v něm také agenta CIA Boba Barnese a obdržel za něj Oscara za mužský herecký výkon ve vedlejší roli). Pověst herce (ale i filmaře) orientujícího se na společenskokritická témata potvrzuje v právnickém thrilleru Michael Clayton; zosobňuje ústřední úlohu právního odborníka na špinavé prádlo.

Svůj hlas propůjčil v animovaném South Parku: Peklo na Zemi – řadí se mezi největší fanoušky seriálu. Nakonec se objevil i v několikavteřinové cameo roli ve Spy Kids Roberta Rodrigueze, jemuž vděčí za odstartování své filmové kariéry.

Nezanevřel ale ani na televizi, která z něj udělala hvězdu. Zahrál si například ve vysoce ceněném televizním snímku Neodvolatelná mise. V roce 2002 také rozšířil stále více houstnoucí řady režírujících herců, když si odbyl svůj režijní debut snímkem Milujte svého zabijáka, kde ztvárnil také jednu z hlavních rolí. Na tuto prvotinu pak navázal dramatem Dobrou noc a hodně štěstí (2005), za něž se dostal mezi režiséry i scenáristy nominované na Oscara. Účinkoval také ve filmu bratrů Coenových Nesnesitelná krutost (2003), který je po Bratříčku, kde jsi? již jeho druhou spoluprací s těmito vynikajícími nezávislými filmaři. Do třetice se setkali při natáčení komedie Po přečtení spalte (2008), kde si Clooney úlohou detektiva Pfarrera "vystřelil" ze svého image vždy šarmantního a chladnokrevného chlapáka.

George Clooney patří k nejvýraznějším tvářím Hollywoodu a to nejen na poli hereckém, ale i producentském. S elánem sobě vlastním se pouští do menších projektů, které nemají tolik šancí na komerční úspěch, ale vesměs jde o kvalitní díla (thriller Insomnia nebo drama Daleko do nebe). Sám Clooney dokázal, že kromě nálepky jednoho z nejkrásnějších mužů stříbrného plátna, má také nesporný herecký talent, který se nebojí nadále rozvíjet v nejrůznějších rolích a filmech všech žánrů. Clooney je herec, jenž se dokázal vymanit ze spárů televize a stát se velkou hereckou osobností, která k životu nepotřebuje hvězdné manýry. Naopak stále zůstává svůj, nad věcí a svým způsobem zcela „obyčejný“ - a tím tolik sympatický a blízký divákům.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.