Gattaca (Gattaca) - DVD

23. 2. 2009 - 13:48 | Téma | red

Gattaca (Gattaca) - DVD Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Režie: Andrew Niccol Hrají: Ethan Hawke, Uma Thurman, Jude Law Region: 2 Délka: 102 min

gattaca_dvd
Režie: Andrew Niccol
Hrají: Ethan Hawke, Uma Thurman, Jude Law
Region: 2
Délka: 102 min.
Verze: widescreen (2,35:1) a fullscreen (4:3) - oboustranný disk
Zvuk/jazyk: Dolby Digital 5.1 (angličtina, němčina)
Titulky: české, anglické, německé, španělské, holandské, švédské, norské, dánské, finské, portugalské, hebrejské, polské, řecké, turecké, maďarské, islandské, chorvatské, francouzské, italské, anglické pro neslyšící, německé pro neslyšící

Děj:
Skoro bych se vsadil, že název tohoto vynikajícího filmu slyší většina z vás poprvé. Prostředí i samotná kostra děje by mohly svádět k tomu, že se jedná o sci-fi jak vyšitou, ale vy, kteří tento žánr zrovna nemusíte, se nedejte tak rychle odradit. Vůbec tam totiž nejde o žádné ufony, laserové pistole, vesmírné koráby a anihilování anihilátorů. Hlavní roli zde hraje odhodlanost člověka dosáhnout svého snu navzdory všem fyziologickým předpokladům. Zní to možná trochu hollywoodsky, ale díky nešablonovitému zpracování, neobyčejné atmosféře a hereckým výkonům je výsledkem - snad to nepřeženu - jeden z nejinteligentnějších filmů, které jste mohli za posledních deset let viděl.

Děj se odehrává v budoucnosti, kdy genetika pokročila tak daleko, že rodiče si vlastně mohou předem vyprojektovat svoje potomky. Z miliard možných kombinací svých buněk si vybrat tu nejdokonalejší, nejodolnější a nejschopnější, aby se jim pak narodilo vlastně to nejlepší z nich. V takovém světě pak samozřejmě nemají ti, kteří byli počati bez pomoci genetických inženýrů, proti superjedincům šanci. Tedy papírově. Kdo by zaměstnal jako astronauta někoho, o němž se ví, že kvůli 98% pravděpodobnosti srdeční vady zemře nejspíš už v pětatřiceti? A tak jsou tito lidé odsouzeni dělat jen ty nejpodřadnější práce. Kvalifikací pro lepší džob je pouze dokonalá DNA, a tu náš hrdina Vincent Freeman nemá. Aby se dostal do kosmu, kam vždy zoufale chtěl, rozhodne se vypůjčit si tělní vzorky od geneticky vhodného člověka a přihlásit se u Gattaca Aerospace Corp. na let k Titanu. Ale tím jeho neskutečné trápení teprve začíná...

Obraz a zvuk:
Vynikající. Obraz je ostrý i v detailech, kontury jsou čisté. (Na filmu je zvláštní jeho jemné tónování dohněda.) Ztěží se mu dá něco vytknout. Totéž platí o zvuku. Ačkoli se nejedná o klasické sci-fi se svištivými a burácivými efekty, přesto si jeho kvalitu dost vychutnáte. Celkový dojem umocňuje i hodně příjemná hudba Michaela Nymana.

Výbava:
Dévédečko Gattacy je vybaveno spíš průměrně. Najdeme zde galerii a v ní tři obrázky filmových plakátů, a asi deset uměleckých fotek z natáčení. Snímky jsou to pěkné, což o to, ale je toho trochu málo. Rovněž si můžeme pustit upoutávku spojenou s poměrně povrchním dokumentem, takže jak vidíte, nic moc extra. Celkový dojem pak zachraňuje šest vystřižených scén, z nichž v té nazvané CODA vám před očima defiluje řada jmen významných osobností, které by se nikdy nenarodily, pokud by vše šlo tak, jako ve filmu.

Hodnocení:

gattaca_dvd
gattaca_dvd
Film: Udělejte si chvilku, a film v klidu vychutnejte. Stojí zato.

DVD: Uspokojivě vybavený disk, zajímavé jsou hlavně vystříhané scény. Je moc škoda, že na něm nenajdeme režisérův komentář.

Koupit na AlbumCity

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.