Gary Sinise

9. 11. 2004 - 15:53 | Téma | red

Gary Sinise zdroj: tisková zpráva

Velký herec vedlejších rolí. Nikdy mu nebylo souzeno stát se velkou hollywoodskou hvězdou, přesto patří k nejzajímavějším hercům posledních deseti let

Gary Sinise Nikdy mu nebylo souzeno stát se velkou hollywoodskou hvězdou, přesto patří k nejzajímavějším hercům posledních deseti let.

Gary Sinise se narodil 17. března 1955 v malém městě Blue Island v americkém státě Illinois. K filmu jej to táhlo už od mládí, a není divu, jeho otec živil jako střihač televizních filmů a seriálů. Sinise si jako středoškolák vyzkoušel image rockera, když hrál s vlastní kapelou. Ve stejné době poprvé okusil i herectví ve velkém školním představení West Side Story. Během studia vysoké školy založil s kamarády divadelní společnost Steppenwolf Theatre Company, kde psal hry, režíroval a hrál. V té době jeho život ovlivnila dvě setkání. Tím prvním byla herečka Moira Harrisová, která se stala jeho životní partnerkou. Tím druhým byl herec John Malkovich, jenž se stal jeho blízkým přítelem. Sinise ho později obsadil do svých režijních počinů Míle od domova a O myších a lidech. Již předtím se však společně objevovali na divadle a prvního významného úspěchu dosáhli už v roce 1982 ve hře True West, který Garymu vynesl hereckou cenu.

Gary Sinise:O myších a lidech Začínající herec Gary Sinise se poněkud překvapivě na deset let „zavřel“ do divadelního světa. Filmoví diváci ho na stříbrném plátně mohli spatřit až roku 1992 ve filmu Půlnoční představení. V osmdesátých letech se Sinise kromě divadla angažoval jako herec a především režisér televizních snímků, a kromě toho v roce 1988 debutoval jako režisér celovečerního filmu titulem Míle od domova, v němž hlavní roli ztvárnil Richard Gere.

Léta strávená mimo hollywoodské filmové dění si však Sinise záhy vynahradil. Jeho zjevný herecký talent i charisma objevili přední američtí filmaři. Po válečném snímku Hlídka v Ardénách vyrazil Sinise roku 1994 dech všem divákům i kritikům rolí poručíka Dana v dnes již klasickém oscarovém filmu Roberta Zemeckise Forrest Gump. Ačkoli měl Sinise podstatně menší prostor než jeho kolega Tom Hanks, dokázal z role vytěžit maximum; první nominace na Oscara byla na světě.

Gary Sinise: Snake Eyes Sinise nebyl nikdy příliš zahleděný sám do sebe a proto mu nečinilo problém přijmout maličkou roli ve westernu Rychlejší než smrt, či si zopakovat své působení na televizní obrazovce v dramatu Truman, kde ztvárnil bývalého prezidenta USA a za svůj výkon získal řadu ocenění včetně Zlatého glóbu. O pár let později si odnesl za televizní snímek George Wallace pro změnu cenu Emmy. V televizní minisérii Svědectví (The Stand, 1994) se Sinise ocitl v katastrofické vizi podle knihy Stephena Kinga.

Úspěšné herecké partnerství s Tomem Hanksem si zopakoval v dramatu Apollo 13, kde ztvárnil kosmonauta, který kvůli podezření na infekční nemoc nemůže odletět do vesmíru. S režisérem snímku Ronem Howardem se setkal také na natáčení thrilleru Výkupné, ve kterém s přehledem v hlavní záporné roli přehrál i hlavní hvězdu snímku Mela Gibsona. Jeho herecké kvality zužitkoval také Kevin Spacey ve svém režijním debutu Albino Alligator, kde Sinisovi svěřil hlavní úlohu. Sinise se v druhé polovině 90. let stále častěji objevoval v rolích padouchů, či nejednoznačných postav, ať už to bylo v thrilleru Briana De Palmy Hadí oči nebo ve Falešné hře. Menší roli získal opět po boku Toma Hankse v dramatu Zelená míle.

Gary Sinise: Impostor Přišlo období, kdy si Sinise mohl připsat do filmografie několik hlavních rolí. Ani Impostor ani De Palmova Mise na Mars se však nesetkaly s příliš vřelým přijetím, a Sinise se tak znovu uchýlil k rolím vedlejším. Nedávno jsme jej mohli vidět v dramatu Lidská skvrna po boku Nicole Kidmanové, nyní se jeho hereckou partnerkou stala Julianne Mooreové v thrilleru Zloději paměti.

Gary Sinise je všestranný umělec, který by dozajista dokázal udělat velkou hereckou kariéru ve filmu. Jeho zájmy jsou však natolik široké, že raději zvolil cestu, na níž se nedočká nejvyšší slávy, ale jeho tvůrčí talent rozhodně nezůstane nezužitkován. Angažuje se na divadle, v televizi i ve filmu, a do všech odvětví vnáší své nápady, schopnosti a nezpochybnitelné charisma.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.