Gary Oldman

17. 3. 2009 - 11:24 | Téma | red

Gary Oldman zdroj: tisková zpráva

Britský herec schopný proměn v různorodých rolích. Anglický herec Gary Oldman se často se objevuje v rolích nenapravitelných padouchů v titulech jako Leon, Pátý element či Air Force One

Anglický herec Gary Oldman se často se objevuje v rolích nenapravitelných padouchů v titulech jako Leon, Pátý element či Air Force One. Ruský terorista, irský skřet, hrabě Dracula i americký politik, to vše jsou postavy z filmografie Garyho Oldmana.

Gary Oldman - Romeo krvácí Leonard Gary Oldman se narodil 21. března 1958 do chudé londýnské rodiny. Jako šestnáctiletý opustil střední školu a stal se prodavačem sportovního zboží. Vedle toho se však též věnoval studiu literatury a herectví. Díky stipendiím se v roce 1979 podařilo Oldmanovi vystudovat Britain's Rose Bruford Drama College. U filmu debutoval roličkou ve vojenském dramatu Remembrance (1982). V počátcích své kariéry ale sklízel úspěchy především na divadle. Přes angažmá v Greenwich Young People's Theatre a Citizens Theatre v Glasgowě se Oldman propracoval na scénu londýnského West Endu. Zde za svůj výkon v dramatu The Pope's Wedding získal ocenění Time Out's Fringe Award (jako objev sezony 1985-86) a cenu London Critics Circle Theatre Award pro nejlepšího herce roku 1985.

Gary Oldman - Sid a Nancy V té době však už Gary Oldman za sebou měl také první úspěchy na televizní obrazovce. V sociálním dramatu Mikea Leigha Meantime (1983) zazářil společně s Timem Rothem. Zaujal i v jedné z hlavních rolí snímku Honest, Decent & True (1985). Hned svou první výraznou filmovou postavou si zajistil Oldman pozornost médií a diváků - v životopisném dramatu Sid a Nancy si zahrál Sida Viciouse, baskytaristu punkové legendy Sex Pistols. Za další biografický snímek, příběh homosexuálního dramatika Joea Ortona Nastražte uši (1987), byl nominován na cenu BAFTA. První nabídky z Hollywoodu přišly vzápětí. Oldman se tak objevil v dramatech Track 29 a Criminal Law (oba 1988), a také jako válečný veterán neschopný žít v normální společnosti v Chattahoochee (1989).

Gary Oldman - Dracula Nejúspěšnější období své kariéry Gary Oldman zahájil hvězdně obsazenou gangsterkou Stav milosti. Svým výkonem dokonce zastínil Eda Harrise i Seana Penna. Specifický pohled na Shakespearova Hamleta nabídl film Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi (1990) s Oldmanem a Timem Rothem. Adaptace divadelní hry Toma Stopparda vypráví známý příběh z pozice dvou vedlejších postav. Další výraznou roli svěřil Oldmanovi Oliver Stone. V jeho politickém dramatu JFK (1991) si Oldman zahrál oficiálního prezidentova Lee Harveyho Oswalda. Francis Ford Coppola si pak Oldmana vyhlédl do titulní role mysteriózního upíra pro svou verzi Draculy.

V thrilleru Pravdivá romance (1993) podle scénáře Quentina Tarantina se Oldman blýskl coby rastafariánský pasák. Zkorumpovaní policisté v krimithrilleru Romeo krvácí (1993) a v Bessonově Leonovi (1994) či sadistický dozorce v Šílenci z Alcatrazu (1995) podpořili hercovo postavení žádaného představitele záporných typů. K životopisům nekonvenčních umělců se Oldman po letech vrátil v Nehynoucí lásce (1994) rolí Ludwiga van Beethovena. V nevydařené adaptaci románu Nathaniela Hawthorna Šarlatové písmeno (1995) se po jeho boku objevila Demi Mooreová.

Gary Oldman - Kandidáti Luc Besson Oldmana obsadil do hlavní záporné role své epické sci-fi Pátý element a produkoval i jeho režijní a scenáristický debut Nil by Mouth (oba 1997). Zčásti autobiografické sociální drama s Rayem Winstonem získalo ceny BAFTA za nejlepší britský film a nejlepší scénář. Akční thriller Air Force One (1998) nabídl Oldmanovi úlohu ruského teroristy, který unese letoun prezidenta Spojených států (toho hrál Harrison Ford). V prostinké sci-fi Ztraceni ve vesmíru (1998) se Oldman představil jako zrádce výpravy. K vrcholům Oldmanovy herecké kariéry patří politický thriller Kandidáti (2000). Zahrál si v něm bezskrupulózního politika, který se pokouší zničit ministryni americké vlády. V Hannibalovi (2001) se zase skryl pod masku znetvořené oběti doktora Lectera (kterého zde znovu hrál Anthony Hopkins). Snímek Ridleyho Scotta měl sice velký komerční úspěch, kvalit Mlčení jehňátek však nedosáhl.

Gary Oldman Leon Černá komedie Interstate 60 (2002) se řadí v Oldmanově filmografii k tomu nejlepšímu. Hereckému obsazení snímku kraluje Oldmanův zlomyslný skřet, který si cynicky zahrává s osudy lidí. V nezávislých projektech pokračoval netradiční romantickou komedií Ďáblíci (2003). Druhořadý thriller Hřích, v němž se mu opět dostalo role gangstera, se soustředil spíše na černošskou hvězdu Vinga Rhamese v roli akčního hrdiny. Vzpruhou pro poněkud uvadající kariéru Garyho Oldmana se stala jak role Siriuse Blacka v Harrym Potterovi a vězni z Azkabanu (2004), Harrym Potterovi a Ohnivém poháru (2005) a do třetice též v Harrym Potterovi a Fénixově řádu (2007), či jedna z hlavních úloh v dalším hitu, akční podívané podle comicsového námětu Batman začíná (2005), v níž se zhostil úlohy Batmanova přítele Jima Gordona. Ve stejné roli se vrací i s dalším batmanovským dobrodružstvím Temný rytíř (2008). Nepoloží jej ani vyložené přešlapy typu hororu Nenarození (2009).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.