Frida - soundtrack

25. 1. 2008 - 16:15 | Téma | red

Frida - soundtrack Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Soundtrack k biografickému snímku o bouřlivém životě slavné mexické malířky Fridy Kahlo se nese v duchu mexických tónů a písní. Autor instrumentální hudby Elliot Goldenthal si za Fridu letos odnesl Oscara a nominací byla poctěna i jedna z řady velice zdařilých písní, kterých je na albu skutečně požehnaně. Elliot Goldenthal má zkušenosti přeci jen s jiným druhem hudby, k akčním filmům jako Koule, Vetřelec 3, Batman & Robin nebo Final Fantasy

Frida_soundtrack
Elliot Goldenthal má zkušenosti přeci jen s jiným druhem hudby, k akčním filmům jako Koule, Vetřelec 3, Batman & Robin nebo Final Fantasy. Tentokrát dal ale před elektronikou spojenou s orchestrem přednost klasické mexické hudbě. A výsledek je velmi zajímavý. Frida je již jeho druhou spoluprací s režisérkou Julií Taymorovou – hudbu skládal již k jejímu předchozímu filmu, shakespearovské adaptaci Titus. Ale instrumentální hudba je jen jednou ze složek hudebně velmi rozmanitého alba, které je plné mexické hudby.

Sám „instrumentální“ Goldenthal je zastoupen v řadě skladeb, k těm nejlepším patří The Floating Bed, The Journey a The Departure které dokazují, že je schopným skladatelem nejen na poli akční hudby, ale i v žánru něčeho tak specifického, jako je hudba s typickými mexickými motivy. Ovšem například ve skladbě La Cavalera si opět vyhrál se svými oblíbenými temnými tóny, které znějí na první poslech až disharmonicky. Jeho hudbě dominuje kytara, sem tam zazní nějaká ta harfa a harmonika. I když Goldenthal využívá i orchestru, nedá se mluvit o monumentální hudbě. Jde o čistokrevnou hudbu stylizovanou do mexických rytmů, která se nese především v poklidném duchu.

Album je příjemně vyvážené, instrumentální pasáže střídají mexické písně, které jsou do jedné velmi podmanivé. K těm nejchytlavějším patří El Conejo v podání skupiny Los Cojolites. Za ní nezaostává ani "temperamentní" El Antifaz a La Broja, v níž si spolu s Los Vega zazpívala i představitelka hlavní role Salma Hayek (a dokazuje, že je nejen dobrou herečkou, ale i nadanou zpěvačkou). Za zmínku rozhodně stojí také melancholická La Llorona (ve dvojím provedení, jednak od Chavely Vargase a také od Lily Downsové, která je na soundtracku zastoupena ještě v dalších třech písních) a samozřejmě na Oscara nominovaná píseň Burn It Blue v samém závěru alba. Tu nazpíval Caetano Velosa a z miňovaná Lila Downsová. Nechybí tu však ani veskrze moderní (popová) záležitost - Viva la Vida – ta ovšem patří k tomu slabšímu na jinak velmi vydařeném albu.

Soundtrack k Fridě je poměrně rozmanitý a své si v něm najdou jak milovníci instrumentální filmové hudby, tak vyznavači zpívaných songů. Je jasné, že posluchače neosloví úplně celé album, naštěstí se tu však sešla většinou vynikající hudba, takže pokud máte chuť zatančit si v rytmu mexických kytar a zažít trochu melancholie, je Frida přesně tím, co potřebujete.

Seznam skladeb:

1. Benediction and Dream – Lila Downs
2. The Floating Bed
3. El Conejo – Los Cojolites
4. Paloma Negra – Chavela Vargas
5. Self-Portrait with Hair Down
6. Alcoba Azul – Lila Downs
7. Carabina 30/30 – El Poder Del Norte
8. Solo Tu
9. El Gusto – Trio Huasteco Caimanes de Tamuin
10. The Journey
11. El Antifaz – Liberacion, Miguel Galindo, Alejandro Marehuala, Gerardo Garcia
12. The Suicide of Dorothy Hale
13. La Cavalera
14. La Lorona – Chavela Vargas
15. Portrait of Lupe
16. La Bruja – Salma Hayek & Los Vega
17. Estrella Oscura – Lila Downs
18. Still Life
19. Viva La Vida – Trio/Marimberos
20. The Departure
21. Coyocan and Variations
22. La Llorona – Lila Downs and Mariachi Juvenil de Tecalitlan
23. Burning Bed
24. Burn it Blue – Caetano Velosa & Lila Downs

Na recenzi filmu Frida

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.