Finále Plzeň 2009

- eXtra kiNo autor: red

Promítat bude Beseda i Cinema City Finále Plzeň 2009 se koná od 19. do 25. dubna 2009. Po loňském roce se Finále definitivně zabydlelo v Měšťanské besedě

Promítat bude Beseda i Cinema City

Finále Plzeň 2009 se koná od 19. do 25. dubna 2009.

Po loňském roce se Finále definitivně zabydlelo v Měšťanské besedě. Pro festival bude vybaven velký sál pro promítání 35mm filmů, dočasně přibude stylová kavárnička, ve foyer v 1. patře bude výstava o režiséru Františku Vláčilovi a v prostorách celé Měšťanské besedy fotografie, jejichž autory jsou čeští kameramani. Beseda zůstane po celý den otevřená, od ranních hodin (pohádky pro děti) až do pozdní noci. Projekce v pěti sálech se budou střídat s besedami a zajímavými setkáními. Na programu jsou sekce nových i archivních filmů, pocty vynikajícím tvůrcům, tvorba filmových škol i výjimečné počiny české kinematografie. Pro srovnání jsou letos připraveny velmi zajímavé evropské snímky a také exotická sekce čínských filmů.

Dalším místem projekcí bude multikino Cinema City Plzeň a zcela nově také nábřeží řeky Radbuzy, na které se v případě příznivého počasí a stavu vody přestěhují oblíbené večerní projekce pod širým nebem. Program doplňují doprovodné koncerty.

Mezi hosty festivalu potkáte herece i režiséry, budou to mimo jiné režiséři Věra Chytilová, Dušan Klein, Juraj Herz a Filip Renč, herci Josef Somr, Jan Budař, Marta Vančurová nebo dokumentaristky Olga Sommerová a Helena Třeštíková.

Pokud byste se v době Finále zdržovali v Praze, najdete část festivalových projekcí také v kině Evald.

Zlatí ledňáčci na Finále 2009

V hlavní soutěži Finále 2009 se utká 12 nových českých celovečerních filmů, z celkového počtu 23 vyrobených, 8 snímků bude na Finále uvedeno mimo soutěž. Tři filmy (Normal, Na půdě a Líbáš jako Bůh) se jejich producenti rozhodli na Finále neuvádět. Držitele Zlatého ledňáčka určí mezinárodní porota, v jejímž čele stojí scenáristka Milena Jelinek z USA, dalšími členy jsou producent Andreas Eicher (Německo), distributor Ivan Hronec (Slovensko, SPI International), filmař Lau Shing Hon (Hong Kong) a Pavel Jech (děkan FAMU).

Do soutěže dokumentárních filmů bylo vybráno 24 nových českých snímků, 10 bude uvedeno mimo soutěž. O nejlepším dokumentu rozhodne mezinárodní porota, které předsedá Markéta Šantrochová (České filmové centrum – Film Promotion). Spolu s ní budou rozhodovat Sari Volanen (Finsko, nákupčí dokumentů) a Marek Šulík (SK, režisér, střihač).

Poklady z archivů i zapadlá arcidíla

Výběr archivních snímků přináší v sekci Pocta Františku Vláčilovi Marketu Lazarovou, Údolí včel i drama Adelheid. Finále skládá také Poctu Věře Chytilové, která letos oslavila osmdesáté narozeniny. Vedle retrospektivy jejích filmů se chystá i kniha v edici Finále s názvem Vzdor i soucit Věry Chytilové. V sekci Nejbouřlivější desetiletí české kinematografie je na pořadu rok 1969, ono pohnuté období připomene i sekce Nezvaní hosté, mimo jiné dokumenty o hrdinském činu Jana Palacha. Sekcí Zapadlá arcidíla se festival vrací do devadesátých let, kdy vznikaly výjimečné filmy, jako například Vojtěch, řečený sirotek Zdeňka Tyce s Petrem Formanem v hlavní roli.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.