Finále Plzeň 2009

14. 4. 2009 - 9:21 | Téma | red

Finále Plzeň 2009 zdroj: tisková zpráva

Promítat bude Beseda i Cinema City Finále Plzeň 2009 se koná od 19. do 25. dubna 2009. Po loňském roce se Finále definitivně zabydlelo v Měšťanské besedě

Promítat bude Beseda i Cinema City

Finále Plzeň 2009 se koná od 19. do 25. dubna 2009.

Po loňském roce se Finále definitivně zabydlelo v Měšťanské besedě. Pro festival bude vybaven velký sál pro promítání 35mm filmů, dočasně přibude stylová kavárnička, ve foyer v 1. patře bude výstava o režiséru Františku Vláčilovi a v prostorách celé Měšťanské besedy fotografie, jejichž autory jsou čeští kameramani. Beseda zůstane po celý den otevřená, od ranních hodin (pohádky pro děti) až do pozdní noci. Projekce v pěti sálech se budou střídat s besedami a zajímavými setkáními. Na programu jsou sekce nových i archivních filmů, pocty vynikajícím tvůrcům, tvorba filmových škol i výjimečné počiny české kinematografie. Pro srovnání jsou letos připraveny velmi zajímavé evropské snímky a také exotická sekce čínských filmů.

Dalším místem projekcí bude multikino Cinema City Plzeň a zcela nově také nábřeží řeky Radbuzy, na které se v případě příznivého počasí a stavu vody přestěhují oblíbené večerní projekce pod širým nebem. Program doplňují doprovodné koncerty.

Mezi hosty festivalu potkáte herece i režiséry, budou to mimo jiné režiséři Věra Chytilová, Dušan Klein, Juraj Herz a Filip Renč, herci Josef Somr, Jan Budař, Marta Vančurová nebo dokumentaristky Olga Sommerová a Helena Třeštíková.

Pokud byste se v době Finále zdržovali v Praze, najdete část festivalových projekcí také v kině Evald.

Zlatí ledňáčci na Finále 2009

V hlavní soutěži Finále 2009 se utká 12 nových českých celovečerních filmů, z celkového počtu 23 vyrobených, 8 snímků bude na Finále uvedeno mimo soutěž. Tři filmy (Normal, Na půdě a Líbáš jako Bůh) se jejich producenti rozhodli na Finále neuvádět. Držitele Zlatého ledňáčka určí mezinárodní porota, v jejímž čele stojí scenáristka Milena Jelinek z USA, dalšími členy jsou producent Andreas Eicher (Německo), distributor Ivan Hronec (Slovensko, SPI International), filmař Lau Shing Hon (Hong Kong) a Pavel Jech (děkan FAMU).

Do soutěže dokumentárních filmů bylo vybráno 24 nových českých snímků, 10 bude uvedeno mimo soutěž. O nejlepším dokumentu rozhodne mezinárodní porota, které předsedá Markéta Šantrochová (České filmové centrum – Film Promotion). Spolu s ní budou rozhodovat Sari Volanen (Finsko, nákupčí dokumentů) a Marek Šulík (SK, režisér, střihač).

Poklady z archivů i zapadlá arcidíla

Výběr archivních snímků přináší v sekci Pocta Františku Vláčilovi Marketu Lazarovou, Údolí včel i drama Adelheid. Finále skládá také Poctu Věře Chytilové, která letos oslavila osmdesáté narozeniny. Vedle retrospektivy jejích filmů se chystá i kniha v edici Finále s názvem Vzdor i soucit Věry Chytilové. V sekci Nejbouřlivější desetiletí české kinematografie je na pořadu rok 1969, ono pohnuté období připomene i sekce Nezvaní hosté, mimo jiné dokumenty o hrdinském činu Jana Palacha. Sekcí Zapadlá arcidíla se festival vrací do devadesátých let, kdy vznikaly výjimečné filmy, jako například Vojtěch, řečený sirotek Zdeňka Tyce s Petrem Formanem v hlavní roli.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Necenzurovaný trailer na Smrt ve tmě 2 odhaluje hned několik zabití

Necenzurovaný trailer na Smrt ve tmě 2 odhaluje hned několik zabití

5. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

Sony vydala nový, řádně temný trailer na nadcházející horor Smrt ve tmě 2.
Flash Gordon od Taiky Waititiho bude nakonec hraný

Flash Gordon od Taiky Waititiho bude nakonec hraný

3. 8. 2021 | Novinky | Adam Homola

Místy to vypadá, že oscarový Taika Waititi neví kam dřív skočit. Má hromadu rozjetých projektů, jeden zajímavější než druhý a zatím to pořád zvládá.
Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

V pořadí druhý trailer na druhého Venoma je tady a jakkoliv se tváří výrazně líp než ten první, pořád se tak trochu drží zpátky.
Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na Klan Gucci je tady a má ohromný styl, jak se ostatně dalo čekat.