Fimfárum Jana Wericha

20. 2. 2006 - 8:50 | Téma | red

Fimfárum Jana Wericha Placeholder | zdroj: tisková zpráva

[Statistické údaje:] - Scénář: Aurel Klimt, Jiří Kubíček. Režie: Aurel Klimt, Vlasta Pospíšilová. Výtvarníci: Martin Velíšek, Petr Poš. Kamera: Zdeněk Pospíšil, Vladimír Malík. Animátoři: Jan Klos, Jan Zach, Alfons Mensdorff-Pouilly. Hudba: Petr Hapka, Vladimír Merta, Miroslav Wanek, Miroslav Kořínek, Petr Komár Soudek. Produkce: Krátký film a.s., Česká televize. 100 minut, barevný. Distribuce v ČR: Falcon. Premiéra v ČR: 28. listopadu 2002. [Fimfárum] Do letošního prvního adventního týdne nám spíš čert než anděl připravil něco, co plátna kin a multiplexů zvláště nezdobí příliš často

Fimfarum
[Fimfárum]
Do letošního prvního adventního týdne nám spíš čert než anděl připravil něco, co plátna kin a multiplexů zvláště nezdobí příliš často. Tím něčím je pentalogie Fimfárum animovaných pohádek, jejichž autorem je nesporný velikán českého divadla a humoru Jan Werich. Když před čtyřiceti lety namluvil na gramofonové desky tyto pohádky, neměl tušení, že se tak stane vypravěčem i v jejich animovaných verzích.

Film Fimfárum je složen z pěti samostatných pohádek volně propojených hranou vložkou, kde se v roli bohužel již před dvaceti lety zemřelého Jana Wericha představí Ota Jirák. A ačkoliv si nelze jedinečný hlas Werichův zaměnit s hlasem Jirákovým, tak jsou natolik podobné, že ani dotáčené zvukové efekty k některým pohádkám působí rušivě jen velmi lehce.

Fimfarum
[Až opadá listí z dubu]
První příběh nese jméno Až opadá listí z dubu a je oslavou chytrosti a vtipu prostého člověka, aneb kterak chytrý Honza na čerta vyzrál. Druhou pohádkou je Franta Nebojsa, vyprávění o chlapci, který nevěděl co je strach a chtěl ho poznat, ovšem ani v hospodě plné umrlců a kostlivců při partičce ďábelského mariáše se bát nenaučil. Jako třetí se můžeme těšit na pohádku O lakomé Barce, která si pro pětník opravdu nechala koleno vrtat, aneb „kdo chce moc, nemá nic“.Předposlední je příběh Splněný sen, o tom, že věřit v lotynku a kmínku se nevyplácí, jen sami v sebe, a štěstí si nás pak najde. No a na závěr diváka čeká titulní pohádka Fimfárum, kde nevěra a vražedné pikle nezůstanou spravedlivě nepotrestány. Všech pět částí spojuje mistrovské umění původního Werichova vyprávění, plné inteligence a humoru a zároveň tak přístupné těm nejmenším. Ač oproti originálu z desek výrazně zkrácené, je rovnocenně doplněné kvalitní a vtipnou animací. Zvláště povedená je snůška až groteskních loutek nejroztodivnějších kostlivců ve Frantovi Nebojsovi.

Fimfarum
[Lakomá Barka]
Animované zpracování pěti pohádek, zařazených do Fimfára, nese velmi různá data vzniku. Na rozdíl od Lakomé Barči, která vznikla už v roce 1986 a měli jsme možnost ji vidět už několikrát v televizi, Franta Nebojsa ještě voní novotou, neboť byl dokončen až v letos. Navíc se na tvorbě podíleli dva režiséři, tedy dva odlišné přístupy (Aurel Klimt je autor Franty Nebojsy a Fimfára a Vlasta Pospíšilová zbylých třech), ale seřazení pohádek v celku a snaha o podobné zpracování maže ve výsledku většinu výrazných rozdíly a přispívá ke kompaktnosti. I muzika, v každém díle od jiného autora, je tento dojem potvrzuje.

Fimfarum
[Splněný sen]
Tradice nových pohádek na Vánoce tedy byla i letos dodržena, i když v podstatně umělečtější formě, než jsme si v posledních letech už mohli pomalu začít zvykat. Lze jen doufat, že snad i děti, dnes tolik pohlcené veškerou komercí kolem nás, poznají to kouzlo klasických pohádek a odnesou si něco z ponaučení, které v sobě skrývají.

Pokračování: Fimfárum 2

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.