Filmy a léto v Písku

14. 8. 2009 - 15:08 | Téma | red

Filmy a léto v Písku zdroj: tisková zpráva

Festival nad řekou zdařile odstartoval s Gilliamem a Duškem. Písek, 2. srpna 2009 — Festival nad řekou v jihočeském městě Písku nabral dech již v prvních dnech své existence

Písek, 2. srpna 2009Festival nad řekou v jihočeském městě Písku nabral dech již v prvních dnech své existence. Šest projekcí denně, pět projekčních sálů a dvě letní kina, výstavy, hudební a divadelní produkce – to vše dohromady poskytuje pestrý program, z kterého lze vybírat dle osobního vkusu a nálady. Písek sám o sobě je estetickým zážitkem, jaho architektura historického centra, parky a promenády podél řeky, vydařené letní počasí. Mezi oficiálními hosty festivalu je mnoho českých filmařů (jedním z hlavních cyklů jsou Zlatá šedesátá), z těch zahraničních je velkou atrakcí známý britský režisér Terry Gilliam. Hodnotné komentáře ke svým filmům poskytuje i polský režisér Krzysztof Zanussi. Vycházejí filmové Listy s příspěvky k filmům, rozhovory a aktualizacemi programu (jen hlavní katalog se zpozdil). Aktreditace návštěvníků probíhají v šatně píseckého Kulturního domu, který je centrem festivalového dění, v klidu a bez zmatků.

Terry Gilliam Slavnostní zahájení Festivalu nad řekou večer 1. srpna proběhlo v kině Portyč. Festival zahájil jeho prezident Michael Havas, program moderoval herec Jaroslav Dušek. K divákům promluvil i umělecký ředitel (tj. hlavní dramaturg) Jiří Králík a pozval je k návštěvě filmových představení a dalších kulturních akcí spojených s festivalem. Režisér Terry Gilliam poté obdržel Cenu Miroslava Ondříčka, a to přímo z rukou tohoto slavného českého kameramana. Tato cena by měla být udělována významným osobnostem filmového světa i v dalších ročnících festivalu. Následovala projekce Gilliamova filmu Král rybář (USA, 1991).

Festival má pro promítání filmů k dispozici dvě stálá písecká kina Portyč a Letní kino. Po dobu festivalu je zřízena promítací síň také v hlavním sále Kulturního domu a v tělocvičně Elim. Elektronický obraz, vesměs z digitálního záznamu, je možné promítat ve dvou sálcích v Kulturním domě, v jednom z nich dokonce v HD rozlišení. To se hodí například pro předvádění cyklů školních prací žáků filmových škol. Na náměstí rozložili své putovní kino bratři Čadíkové, vstup na jejich projekce je zdarma. Rozumným řešením je možnost vstupu na některá filmová představení v některých sálech i bez akreditace, za zvláštní vstupné (běžně 60 Kč).

LFŠ 2007 Jiří Králík Pestré rozpětí filmové nabídky v programu sahá od atraktivních filmových novinek uváděných do kin (např. předpremiéra snímku Bez tváře režiséra Tomáše Krejčího) až po archivní filmy české, argentinské (v cyklu Argentinský film), polské (100 let polské kinematografie) i z dalších zemí. Charakteristická pro dramaturgii Jiřího Králíka je též orientace na snímky ze zemí Visegrádu a tradiční cyklus Deset filmů, které otřásly světem (trochu bizarně se právě v něm letos ocitl Měsíc nad řekou, jehož zařazení je jinak pro tento festival zcela pochopitelné).

Vydrží-li Festivalu nad řekou jeho přívětivá nálada prázdninové kulturní akce, trochu poučné a hlavně zábavné, dočká se jistě i dalších ročníků.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

V pořadí druhý trailer na druhého Venoma je tady a jakkoliv se tváří výrazně líp než ten první, pořád se tak trochu drží zpátky.
Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na Klan Gucci je tady a má ohromný styl, jak se ostatně dalo čekat.
Na co koukat v červenci: Šílení superhrdinové a atletické legendy

Na co koukat v červenci: Šílení superhrdinové a atletické legendy

30. 7. 2021 | Téma | Matěj Svoboda

Během druhého prázdninového měsíce budete moci vyrazit do kina na drsnou komiksovku, ambiciózní české drama o legendárním atletovi nebo akčně-komediální jízdu s Ryanem Reynoldsem.
Bruce Willis se už v další Smrtonosné pasti nejspíš nevrátí

Bruce Willis se už v další Smrtonosné pasti nejspíš nevrátí

29. 7. 2021 | Novinky | Adam Homola

Na nové Smrtonosné pasti se pracovalo několik let, ale Disney teď vyhlásilo stopku.