Fast Food Nation - preview

11. 7. 2008 - 13:25 | Téma | red

Fast Food Nation - preview zdroj: tisková zpráva

Oblíbenec fanoušků nezávislé tvorby Richard Linklater má letos na triku dva filmy. Oba jsou adaptacemi specifických literárních předloh

Oblíbenec fanoušků nezávislé tvorby Richard Linklater má letos na triku dva filmy. Oba jsou adaptacemi specifických literárních předloh. A oba mají premiéru na festivalu v Cannes.

Fast Food Nation O animovaném sci-fi thrilleru Temný obraz (A Scanner Darkly) dle povídky mistra žánru Philipa K. Dicka jsme již informovali. Fast Food Nation je charakterovou studií a zároveň dramatizací literatury faktu Erica Schlossera Fast Food Nation: The Dark Side of the All-American Meal o nezdravém stravování ve zdánlivě zářících řetězcích rychlého občerstvení.

SYNOPSE:
Don Henderson (Greg Kinnear) je marketingovým manažerem v obřím řetězci Mickey’s. Jejich vlajkovým produktem je hamburger s názvem „The Big One“. Problém je, že ve zmrzlých karbanátcích této celoamerické pochoutky se začalo objevovat kontaminované maso. Don Henderson proto vyráží z kalifornského sídla firmy do vnitrozemí, konkrétně do městečka Cody v Coloradu. Tady poznává pozadí „výroby hamburgeru“: přeplněné chovy dobytka i jatka, kde pracují nelegální přistěhovalci. A samozřejmě také onen „hamburgerový národ“ hladovců který netuší, že je sám potravou nenasytného průmyslu.

Fast Food Nation INSPIRACE:
Schlosserova kniha, vydaná v roce 2001, se zabývá tím, jak vzrůstající moc hamburgerových řetězců a souvisejících odvětví mění americkou společnost. Autor se domnívá, že hamburgerový průmysl využívá politického vlivu ke zvýšení zisků na úkor zdraví lidí a sociálních podmínek zaměstnanců. O adaptaci Schlosser říká: „Chtěli jsme obsáhnout všechny vrstvy, kterých se v Cody hamburgery týkají: děcka, která pracují ve fastfoodech, děcka která pracují v masokombinátech a tu komunitu rančerů, která by před pětadvaceti nebo třiceti lety městečku vládla (…) a pak přidáte hamburgerového manažera, který reprezentuje ten firemní pohled.“

Fast Food Nation UPOUTÁVKA:
První dvě třetiny se teaser k Fast Food Nation zabývá představením „The Big One“. Obraz přitom funguje jako ilustrace vkládaných textových sdělení. S představením hlavního sloganu, který slibuje rozlousknout temné tajemství, potom klip ve svém závěru vyvolává účinným způsobem zvědavost. A přitom z filmu nic neprozradí.

OBSAZENÍ:
Na figury bohatá a společensky různorodá scénářová mozaika Fast Food Nation se odráží i v pestrém vějíři vybraných herců. Greg Kinnear se v u nás naposledy objevil v krimi komedii Matador (The Matador), zahrál si i v Linklaterově předchozím filmu Bad News Bears. Ethan Hawke je naopak jedním z Linklaterových skalních spolupracovníků. Hrál v kultovním Před úsvitem (Before Sunrise) i v Fast Food Nation pokračování Před soumrakem (Before Sunset), a třeba i v animovaném (Sním či bdím? (Waking Life)). Patricia Arquette je známá z dvojrole v Lynchově Lost Highway, Bobby Cannavale se v létě objeví v Snakes on a Plane. Luis Guzmán (Opilí láskou (Punch-Drunk Love), Magnolia) je nepřehlédnutelný tím, že z malých rolí dělá velké. Mladý Lou Taylor Pucci zaujal v loňském Thumbsuckerovi, Mexičanka Ana Claudia Talancón zase ve Zločinu otce Amara (El Crimen del Padre Amaro) a Kolumbijka Catalina Sandino Moreno v Marii milostiplné (Maria Full of Grace). Svou první filmovou roli dostala ve Fast Food Nation zpěvačka Avril Lavigne, zatímco pro jejího kolegu z branže Krise Kristoffersona (Svěrací kazajka (The Jacket)) jde o roli číslo 86.

TVŮRCI:
Spoluscénárista a režisér Richard Linklater je známý odvahou pouštět se do neprobádaných spekter filmové tvorby. Debutoval experimentálkou Slacker (1991). Kromě nízkorozpočtových a dějuprostých artfilmů natočil například komerčně úspěšnou komedii Škola ro(c)ku (School of Rock). Novinář a spisovatel Eric Schlosser scénářem Fast Food Nation debutuje. Kameraman Lee Daniel snímal už Slackera a zejména v devadesátých letech byl zodpovědný za vzhled většiny Linklaterových filmů.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.