Fantastická čtyřka – o comicsu

26. 6. 2007 - 18:02 | Téma | red

Fantastická čtyřka – o comicsu zdroj: tisková zpráva

Když se na počátku šedesátých let zamýšlel šéf comicsového nakladatelství Timely Martin Goldman nad otázkou, co jeho značce schází oproti konkurenčnímu DC Comics nejvíce, odpověď zněla jednoznačně: tým superhrdinů

Když se na počátku šedesátých let zamýšlel šéf comicsového nakladatelství Timely Martin Goldman nad otázkou, co jeho značce schází oproti konkurenčnímu DC Comics nejvíce, odpověď zněla jednoznačně: tým superhrdinů. Již v roce 1961 se proto na pultech objevilo první číslo sešitu Fantastic Four, které čtenáře seznamuje s členy stejnojmenného týmu. S Mr. Fantastikem, který své elastické tělo dovede zformovat do rozličných tvarů, s Invisible Woman, jež se nejen může zneviditelnit, ale také je schopna vytvořit silové pole, s Human Torchem, který dokáže vzplanout tím nejžhavějším ohněm, a v neposlední řadě s The Thingem, jenž je díky svému kamenitému tělu téměř nezničitelný a navíc je nadán silou obra. To je čtveřice hrdinů, kterou do akce povolává světové společenství proti nepřátelům, s nimiž si obyčejní smrtelníci nevědí rady. Slavní superhrdinové již nesčetněkrát zachránili planetu Zemi před rozličným nebezpečím, za což si vysloužili nejen vděk lidstva, ale také přezdívku First Family neboli První rodina.

Fantastická čtyřka - Mr. Fantastic Za vznik vděčí slavná čtveřice především svým dvěma otcům: legendárnímu kreslíři Jacku Kirbymu a neméně slavnému scenáristovi Stanu Leeovi, který později vytvořil celou řadu dalších comicsových postav. Na rozdíl od jeho pozdějších dítek, nenáviděných mutantů X-Menů či obávaného Spider-Mana, však jsou členové Fantastic Four pojímáni jako skutečné celebrity, o jejichž hrdinství si s vděčností vypráví celá Amerika. Dnes patří Lee s Kirbym k nejuznávanějším osobnostem comicsu, přelomu let padesátých a šedesátých však byly jejich kariéry na samotném začátku a jejich velké úspěchy se měly teprve dostavit. Když obdrželi od Goldmana úkol stvořit vlastní superhrdiny, námět se nabízel. K nejobdivovanějším osobnostem Ameriky totiž tehdy patřili muži, kteří nedávno začali dobývat vesmír. Oba autoři proto nabídli milovníkům comicsů příběh největší kosmické výpravy, jakou kdy lidstvo podniklo. V čele týmu vydávajícího se do vesmíru stojí autor plavidla, geniální vědec Reed Richards, kterého doplňují vynikající pilot Ben Grimm, Richardsova snoubenka doktorka Susan Stormová a její mladý bratr Johnny Storm.

Doctor Doom Expedice se však během letu střetla s tajemnými kosmickými paprsky, které pozměnily všechny členy posádky. Ti získali nevídané schopnosti a, jak se na správné klaďase sluší a patří, rozhodli se využít svých vlastností k obraně lidstva před padouchy z tohoto i jiných světů. Doktor Richards si získal přezdívku Mr. Fantastic, Sue Stormová přijala identitu Invisible Girl (později, v průběhu sedmdesátých let se přejmenovala na Invisible Woman), playboyský Johnny Storm je Human Torchem a Ben Grimm se stal navenek monstrózním, avšak uvnitř dobráckým a neustále vtipkujícím Thingem. A protože jsou členové Fantastické čtyřky zároveň rodinou, nejsou jim cizí ani nejrůznější sváry a hádky. Přesto si již po desetiletí zůstávají věrni a vědí, že když jde do tuhého, mohou se jeden na druhého plně spolehnout. Za krátko do tuhého skutečně jít začalo, když se museli postavit nelítostným protivníkům, jako byl obrovský mimozemšťan Galactus, ničitel světů. Mezi všemi nepřáteli však vyčnívá bývalý Richardsův konkurent na vědeckém poli a současný diktátor státu Latveria Victor Von Doom, známý také jako Doctor Doom. Se svým úhlavním nepřítelem, který se po nevydařeném experimentu skrývá pod železnou maskou, se Fantastická čtyřka musí potýkat již od července 1962 a nezdá se, že by byl jejich střetům měl být brzy konec.

Fantastic Four V letech šedesátých vládli Fantastické čtyřce svou pevnou autorskou rukou pánové Lee a Kirby, o desetiletí později se však jejich rukopis omrzel. V září 1970 se s týmem proto rozloučil Jack Kirby a v srpnu roku 1972 ho následoval i Stan Lee. Po několika slavných tvůrcích těch dob, ať už to byli scenáristé Roy Thomas či Len Wein, anebo kreslíř John Romita, přebral tým výtvarník a libretista John Byrne, jehož příběhy z let 1979 až 1986 patří k tomu nejlepšímu, co kdy ve Fantastic Four vzniklo. Celkově však naši čtyři hrdinové i jejich protivníci začali přicházet o svou popularitu. Po nekomplikovaných a všemi milovaných postavách již není v depresivních sedmdesátých a cynických osmdesátých takový zájem jako za časů zlatých let šedesátých. Ani dnes již Fantastická čtyřka nepatří k největším hvězdám ve svém oboru. Přesto se ale stále objevují pokusy o oživení její zašlé slávy. K těm nejvýznamnějším patří temný příběh Fantastic Four: 1234 (2001) od scenáristy Granta Morrisona či minisérie Unstable Molecules (2003) autorského dua James Sturm a Guy Davis. Řada Marvel Knights 4, která vychází od roku 2004, se pak zaměřuje na civilní soužití čtveřice neobyčejných Newyorčanů, kteří se snaží vyrovnat se s životem celebrit i častými superhrdinskými povinnostmi. Způsoby, jimiž mohou i tito hrdinové oslovit čtenářsko-diváckou obec, ještě rozhodně nejsou vyčerpány...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.