Famke Janssenová

15. 10. 2008 - 9:32 | Téma | red

Famke Janssenová zdroj: tisková zpráva

Bývalá modelka, která překvapila svět filmu svým nezapomenutelným výkonem v bondovce Zlaté oko, kde se představila jako chladnokrevná vražednice

Famke Janssenová Bývalá modelka, která překvapila svět filmu svým nezapomenutelným výkonem v bondovce Zlaté oko, kde se představila jako chladnokrevná vražednice. Během deseti let hollywoodské kariéry jsme ji mohli vidět v několika dalších výrazných úlohách, všechny ale zastiňuje role Jean Greyové ze snímků X-Men (2000), X-Men 2 (2003) a X-Men: Poslední vzdor (2006).

Famke Janssenová se narodila 5. listopadu 1965 v nizozemské metropoli Amsterdamu. Již během studií ekonomie na amsterdamské univerzitě vstoupila Famke do světa šoubyznysu jako modelka. Po několika úspěších v Evropě se v roce 1984 natrvalo přestěhovala do Spojených států, nejprve do New Yorku, kde působila v prestižní modelingové agentuře Elite. Stejně jako řada jejích kolegyň brzy začala usilovat také o kariéře herečky a na konci osmdesátých let začala herectví studovat, nejprve u Harolda Guskina a po přestěhování do Los Angeles ve škole Roye Londona. Cílevědomá dívka však také prokázala, že není pouze kráskou z plakátu, když na newyorské Columbia University vystudovala literaturu a tvůrčí psaní.

Famke Janssenová ve filmu Láska a sex Jako herečka se Famke Janssenová brzy uplatnila na filmovém plátně. V thrilleru s Jeffem Goldblumem Vraždy na pobřeží (1992) se představila v jedné z hlavních rolí, snímek však propadl, a tak její hereckou dráhu zachránila až televize. Tam Janssenová získala výrazné příležitosti v seriálech jako Star Trek: Nová generace či Melrose Place a titulní roli v televizním thrilleru Lady X (1994) o tajemné ženě, která vše dne pracuje jako modelka a v noci se stává bojovnicí proti zločinu. Zde si jí povšimli také producenti bondovské série a obsadili jí do role profesionální vražedkyně Xenie Onatoppvé ve Zlatém oku (1995). Za snímek, v němž se poprvé jako agent Jejího veličenstva James Bond představil Pierce Brosnan, výrazně zaujala filmové fanoušky, o čemž svědčí například i její nominace na diváckou cenu MTV v kategorii nejlepší filmový souboj. Svou náhlou popularitu se jí však nepodařilo přetavit do pozice hollywoodské stálice. Následující snímky (horor Pán kouzel režírovaný spisovatelem Clivem Barkerem, satira na filmový průmysl Dead Girl či krvavá gangsterka Pilní zloději s Harveym Keitelem) nebyly totiž tou nejlepší volbou, navíc se v nich Janssenová představovala spíše epizodně. Mnohem více zaujala v nezávislém thrilleru Gang (1998).

Famke Janssenová ve filmu Jsem agent Ani po třech letech od jejího prvního velkého hitu však na Famke Janssenovou v Hollywoodu nezapomněli. V thrilleru Perníkový dědek (1998) od režisérské legendy Roberta Altmana i v dramatu Woodyho Allena Celebrity (1998) se shodně objevila s Kennethem Branaghem, k hvězdám snímku Hráči (1998), který diváky zavedl mezi pokerové profesionály, patřili Matt Damon a Edward Norton. K vedlejším úlohám ve výše zmíněných titulech Janssenová přiřadila také krásky bojující po boku akčních hrdinů. Právě takto se představila v katastrofické sci-fi Chobotnice (1998), kde společně s Treatem Williamsem uniká před obřím hlavonožcem, i ve zlodějské komedii Na plný plyn (1998). Hororová parodie Roberta Rodrigueze Fakulta (1998) pak nabídla Janssenové, která se dosud prezentovala rolemi vyzývavých krasavic, protikladnou úlohu zakřiknuté středoškolské učitelky. Dalším hororem, remakem klasiky Dům na Haunted Hill, který vznikl v roce 1999, se ale vrátila k osvědčené škatulce ďábelsky rafinované ženy.

Famke Janssenová Jako romantickou hrdinku představila Janssenovou komedie Láska a sex (2000) o novinářce, která rekapituluje svůj dosavadní milostný život. V nepříliš vydařené nezávislé gangsterce Ranaři (2001) se pak objevila jako přítelkyně hlavního hrdiny, která se živí jako striptérka. Životní úlohu získala Janssenová ve filmové sérii o statečných mutantech tvořenou trilogií X-Men (2000), X-Men 2 (2003) a X-Men: Poslední vzdor (2006). Jako telepatka Jean Greyová pomáhající v boji proti superpadouchům si i přes omezený prostor, který jí oba snímky poskytly, získala výraznou pozornost publika a navázala na své nejlepší výkony z předchozích let. Hlavní ženské role v komerčně laděných titulech pronásledují Famke Janssenovou dodnes, účinkovala tak například v akční komedii s Eddiem Murphym a Owenem Wilsonem Jsem agent (2002) či v thrilleru s Michaelem Douglasem Neříkej ani slovo (2001). V obdobně laděné roli můžeme Janssenovou vidět také v thrilleru s nadpřirozenými prvky Hra na schovávanou (2005), kde se sešla s Robertem De Nirem. Vedle toho se Janssenová vrátila po letech na televizní obrazovku, když si zahrála v ceněném seriálu Plastická chirurgie s.r.o. (2004). Za zmínku navíc stojí ještě jedna role. Role, již si Famke Janssenová nakonec nezahraje. Přelom let 2005 a 2006 totiž měla pracovně strávit v České republice a jejím okolí jako hlavní hvězda historického velkofilmu Juraje Jakubiska Bathory (2008), údajně pro rozpory s režisérem však z projektu brzy po začátku natáčení odešla a byla nahrazena mnohem méně známou Annou Frielovou. Namísto toho se tak představila jako dámička v akčním thrilleru 96 hodin (2008).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.