Experti

9. 2. 2006 - 9:11 | Téma | red

Experti zdroj: tisková zpráva

Český filmový divák, především ten dříve narozený, si v současnosti nemůže stěžovat, že by neměl na co jít do kina

Český filmový divák, především ten dříve narozený, si v současnosti nemůže stěžovat, že by neměl na co jít do kina. Po filmu Panic je nanic se do kin dostává další komedie o mladých a pro mladé.

Debutující režisér Karel Coma natočil autorskou komedii Experti. Hlavními představiteli autorského filmu je trojice spolužáků – „expertů na cokoliv“. Oskar je expertem na počítače, Filip na fotografování a Bukowski na maléry s dívkami. Maturant Oskar tráví většinu času u počítače nebo v alkoholovém opojení. Díky tomuto životnímu stylu se mu nedaří, stejně jako Bukowskému, najít správnou dívku. Když ho odmítne někdejší láska s tím, že se dala dohromady se zámožným spolužákem Viktorem, dojde Oskar k radikálnímu rozhodnutí.

Veškeré své peníze vrhne do změny vlastní image. Podepisuje lukrativní smlouvu s Microsoftem a stává se studentem ČVUT. Získává řadu kšeftů, vše by bylo v pořádku. Avšak jednou se mu podaří zaplést se s klientkou. Oskar zanechá na mladé dámě takový dojem, že ta neváhá a „předá“ ho svým kamarádkám. Oskar najednou neví kam dřív, nemá čas na školu a hlavně na své přátelé. Vrchol všeho přijde v momentě, kdy se Oskar na party seznámí s dívkou, která ho v podnapilém stavu pozve k sobě. Matkou dívky je Helena, pravidelná účastnice počítačového kurzu, který Oskar vede – a také milenka… Oskara tato neblahá zkušenost ovlivní natolik, že dojde k zásadnímu rozhodnutí „seknou se sexem“ a vrátit se k přátelům.

Jde o další z řady filmů typu Snowboarďáci. Režisér Coma v případě Expertů vsadil na kombinaci nováčků a zkušeného herce. Oskara představuje Kryštof Hádek, který úspěšně debutoval ve filmu Jana Svěráka Tmavomodrý svět. Jeho kamarády Filipa a Bukowského si zahráli Tomáš Löbl a účastník SuperStar Michael Foret. Vrstevnice hlavních chlapeckých představitelů ztvárnili Michaela Maurerová, Eva Ujfaluši a Petra Pudová.

V mnohém snesou Experti srovnání s nedávno premiérovaným Panicem. V obou filmech dostali herecké příležitosti hvězdy obou sérií pěvecké SuperStar: po Šárce Vaňkové v Panicovi se v Expertech objevil Michael Foret. Musím říct, že nedostal tak velký prostor jako Vaňková a neměl tolik možností ukázat, co v něm je (a neměl ani příležitost toho moc zkazit).

Oba nové hity českých biografů mají jedno společné výrazné pozitivum. Je to hudební složka filmu. V případě Expertů se o muziku postaral osobitým způsobem Roman Holý. Byť ústřední píseň v podání Foreta je z dílny dvojice Soukup jr. a Prachař jr.

Experti sice nejsou filmem mého gusta, ale musím říci, že je nutné ocenit režisérovu dobrou ruku, kterou měl při volbě herců do vedlejších postav, především tzv. dospěláckých. Role středoškolského profesora Smrtky se s humorem sobě vlastním ujal Petr Čtvrtníček. Neuroticky neukojená třídní profesorka Němcová v podání Jany Hubinské je snad tím nejlepším, co Experti mohou nabídnout. V postavách rodičů můžete vidět například Ljubu Krbovou, Daniela Rouse či ve filmu debutující muzikálovou hvězdu Danielu Šinkorovou. Herečka Nina Divíšková coby matka dívky Wendy (tu hraje Michaela Maurerová) na malém prostoru přesvědčí, o čem všem může být herectví. V ryze epizodních rolích se ve filmu objeví moderátor Snídaně s Novou a Evropy 2 Petr Vágner (jako fitness trenér), Jiří Bartoška (soused kouřící na balkóně) i dokonce sám šéf české pobočky velkého Microsoftu Jiří Devát.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.