Exil

29. 1. 2008 - 13:22 | Téma | red

Exil zdroj: tisková zpráva

FFF 2004 Režie: Tony Gatlif Hrají: Romain Duris , Lubna Azabal, Liela Makhlouf, Zouhir Gacem, Habib Cheik Premiéra ve Francii: 25

Režie: Tony Gatlif
Hrají: Romain Duris , Lubna Azabal, Liela Makhlouf, Zouhir Gacem, Habib Cheik
Premiéra ve Francii: 25. 8. 2004 ; premiéra v ČR: 2.12. 2004
Délka: 103 min.
Výroba: Princes Films
Distributor v ČR: Artcam www.artcam.cz
www.pyramidefilms.com/exils

Cena za režii MFF Cannes 2004

Synopse:
Jednoho dne navrhne Zano své dívce Naïmě, aby se vydali přes Francii a Španělsko až do Alžírska a poznali tak zemi, odkud utekli kdysi před lety jejich rodiče do Francie. Zčista jasna se tyto dvě „děti exilu“ vydají na cestu s jediným zavazadlem - hudbou.
Duchem zcela svobodní se opájejí smyslností a temperamentem andaluského venkova, než se odhodlají překročit Středozemní moře. Od jednoho setkání k dalším, v rytmu techna i flamenka, projdou Zano s Naïmou cestu vyhnání v opačném směru. Konec cesty přinese kromě jistých deziluzí i nečekané poznání sebe sama…

„Třináctý celovečerní film Tonyho Gatlifa „Exil“ je bez pochyby nejsmyslnějším ze všech jeho filmů. Film bez hranic, který stojí za vidění“ – Olivier Pélisson, monsieurcinema.com

Tony Gatlif Tony Gatlif
Režisér filmu Exil – oceněného cenou za režii na MFF v Cannes 2004

Tony Gatlif se narodil v Alžírsku, pochází z romské rodiny původem z Andalusie. Zájem o film v něm probudil učitel, který pravidelně promítal ve škole filmy. Později studoval v Paříži herectví. V roce 1975, natočil svůj první film La Tęte en ruines (Hlava v rozpadu). V roce 1982 natočil Les Princes, film o cikánech z pařížského předměstí. V roce 1992, pokračuje s cikánskou tématikou dokumentaristicky laděným filmem o kulturních tradicích Romů Latcho drom. V roce 1998 Tony Gatlif uzavřel trilogii o cikánské duši filmem Gádžo Dilo, který získal mezinárodní úspěch (v roce 1997 Stříbrného Leoparda za nejlepší film a Bronzového Leoparda za nejlepší ženský herecký výkon na MFF v Locarnu, Velkou cenu na MFF v Montréalu, Cenu díváků na MFF v Rotterdamu a v roce 1998 Césara za nejlepší hudbu…) a kterým se do povědomí široké veřejnosti dostali hlavní představitelé Rona Hartner a Romain Duris. Po filmu Přinesl mě čáp z roku 1999 natočil film Vengo, svůj jedenáctý celovečerní snímek, kde hlavní roli ztvárnil známý tanečník Antonio Canales.Tony Gatlif se s Romainem Durisem, jehož obsadil do hlavní role ve filmu Gádžo dilo, znovu setkal při natáčení zatím jeho posledního snímku Exil, kterým se vrací do své rodné země, do Alžírska. Z MFF Cannes 2004 si za tento film odnesl cenu za režii.

Výběr z filmografie (režie):
1975 La tęte en ruines
1982 Les Princes
1992 Latcho Drom
1997 Gádžo dilo (Gadjo Dilo)
1998 Přinesl mě čáp (Je suis ne d´une cigogne)
2000 Vengo
2001 Comme un avion
2001 Swing (Swing)
2002 Lulu
2003 Exil (Exils)

Romain Duris Romain Duris
Herec
Narozen 28. května 1974

Romain Duris se dostal k herectví díky konkurzu. Poprvé se objevil na obrazovce v televizním filmu režiséra Oliviera Dahana Bratři (Frères), se kterým spolupracoval i později. Během své kariéry zůstal věrný několika francouzským režisérům.V roce 1995 ztvárnil jednu z hlavních rolí ve filmu Cédrika Klapishe Péril jeune, díky kterému se dostal do povědomí veřejnosti. S tímto režisérem se opět setkal při natáčení dvou filmů: Každý hledá svou kočku, ve kterém ztvárnil bubeníka a ve filmu Možná (Peut-être) si zahrál po boku Jeana-Paula Belmonda. V roce 2001 vyhrál casting na hlavní roli ve filmu Erasmus a spol. (L'Auberge espagnole), která mu zajistila opravdový úspěch a otevřela se mu možnost spolupráce opět s Cedrikem Klapishem na dalším snímku nazvaném Les Poupées russes. Roman Duris také pracuje s režisérem Olivierem Dahanem na filmech Déjà mort a Paleček (Petit Poucet). Romain Duris byl nominován na Césara za hlavní roli Pařížana Stefana, pátrajícího v Rumunsku po cikánské zpěvačce, v psychologickém melodramatu Gádžo dilo režiséra Tonyho Gatlifa. S ním se později setkal ještě u dvou filmů: Přinesl mě čáp a u novinky z MFF Cannes 2004 Exil. V historickém velkofilmu Arsène Lupin režiséra Jeana–Paula Salomého propůjčil svou tvář stejnojmenné postavě.

Výběr z filmografie:
2001 Erasmus a spol. (L'Auberge espagnole)
2002 Adolphe
2002 Le divorce
2002 Shimkent hotel
2002 Un crime sans importance
2003 Osmose
2003 Exil (Exils)
2003 Arsène Lupin
2004 Les Poupées russes
2004 De battre mon coeur s’est arrêté

Lubna Azabal Lubna Azabal
Belgická herečka
Narozena v Bruselu

Lubna Azabal začala svou hereckou kariéru v divadle v Belgii. První zkušenost před kamerou získala roku 1997 v krátkém filmu J'adore le cinéma (Zbožňuji film) Vincenta Lannooa. Název tohoto filmu jí byl osudným, jelikož André Techiné ji obsadil v roce 2001 do dramatu Daleko, ve kterém se prosadila po boku Stéphana Rideaua. Ve stejném roce pokračovala natáčením filmu Siestes grenadine v režii Mahmouda Bena Mahmouda. V roce 2002 Lubna Azabal ztvárnila ve filmu mladou židovskou dívku Michela Devilla Un monde presque paisible. Pro svou fyziognomii a maghrebský původ je často obsazována do rolí krásných imigrantek jako například ve filmech z roku 2004 Ať žije Alžírsko, 25 degrés en hiver a Exil, road movie Tonyho Gatlifa, který jí zajistil první návštěvu MFF v Cannes 2004.

Výběr z filmografie:
1997 J’adore le cinéma
2001 Loin
2002 Silence en octobre
2002 La Douceur des choses
2002 Aram
2002 Un monde presque paisible
2003 Ať žije Alžírsko (Viva Laldjérie)
2003 25 en hiver
2003 Exil (Exils)
2004 L’emprise

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.