Eminem

18. 1. 2005 - 13:25 | Téma | red

Eminem zdroj: tisková zpráva

Kontroverzní rapper a začínající herec. Kontroverzní rapper Eminem – „zlý muž“ hudebního showbyznysu nebo talentovaný umělec, který si jen ze všech dělá legraci? Každý, kdo alespoň trochu sleduje hudební scénu jej zná a každý si o něm myslí své

8_Mile

Kontroverzní rapper Eminem – „zlý muž“ hudebního showbyznysu nebo talentovaný umělec, který si jen ze všech dělá legraci? Každý, kdo alespoň trochu sleduje hudební scénu jej zná a každý si o něm myslí své. Těžko najít jednoznačnou odpověď, nikdo ale nemůže popřít, že je výjimečným showmanem s mimořádným básnickým a rytmickým nadáním. Eminem je bytostným provokatérem, jenž se rozpačitými reakcemi okolí královsky baví. Nyní je jisté, že je i velice schopným hercem. To ostatně dokazoval již ve svých videoklipech, ale poté dostal prostor ve snímku Curtise Hansona 8 Mile, jenž je do určité míry jeho autobiografií.

Marshall Mathers III., známý pod uměleckým pseudonymem Eminem (případně přezdívkou Slim Shady) se narodil 17. října 1972 v Kansas City ve státě Misouri. Během jeho dětství se rodina střídavě stěhovala do Detroitu a zase zpátky do Kansasu. S rapem začal malý Marshall již ve svých čtyřech letech. Prvních „battle“ (rapových soubojů) se úspěšně účastnil již ve škole. Ve čtrnácti letech se z pouhého rapování pro zábavu stalo něco víc a v sedmnácti letech přišel na svět umělecký pseudonym Eminem. Netrvalo dlouho a nadaný zpěvák se začal účastnit rádiových show a battlů, kde byl nesmírně úspěšný. Od roku 1996 pracoval v restauraci, a v tomtéž roce také vydal své první „amatérské“ album Infinite, o dva roky později následovalo další album s názvem The Slim Shady EP. Nakonec se za vydatné pomoci rappera Dr. Dre dostala jeho tvorba až do rádia v Los Angels, kde se zúčastnil "rapové olympiády", kde slavil mimořádný úspěch.

8_Mile

Během krátké doby vydal The Slim Shady LP a začalo úspěšné tažení hitparádami, netrvalo dlouho a album se vyhouplo mezi nejprodávanější desky. Zrodila se nová rapová hvězda, s provokativními texty, výjimečným bavičským nadáním a hudbou, která měla co říct i těm, kteří se dosud hip hopu vyhýbali obloukem. Eminem je takřka jediným „bělošským“ rapperem, jenž sklízí úspěch srovnatelný s jeho černošskými kolegy, kterými je velmi uznáván. S Dr. Dre spolupracuje i na své další úspěšné desce Marshall Mathers LP, za kterou si Eminem odnesl 3 ceny Grammy a prolomil také tabu týkající se těchto prestižních hudebních cen, když byl nominován v hlavní kategorii na nejlepší album roku, na kterou do té chvíle žádné rapové album nominováno nebylo.

8_Mile

S manželkou Kim, se kterou má dceru Hailie Jade Scott se rozvedl po necelých dvou letech manželství, které bylo doprovázeno několika skandály. Kim byla dlouho jeho přítelkyní a Hailie se jim narodila v roce 1995, vzali se však až v roce 1999. Se svou dcerkou má Eminem velmi dobré vztahy a jeho texty se často týkají právě jí, na nejnovějším albu The Eminem Show s ním i „vystupuje“. Určitá podobnost s postavou Rabbita, kterého ztvárňuje ve svém filmovém debutu 8 Mile je velice zřetelná. Eminemově matce bylo teprve 15 let, když se jí narodil a jeho otec od rodiny záhy po jeho narození odešel. Eminem žil stejně jako Rabbit v průmyslovém Detroitu, kde se zúčastňoval rapových soubojů a postupně se vypiloval až na profesionální úroveň.

Eminem dává výrazu "kontorverzní" zcela nový význam. Na podium bez okolků vrazí s motorovou pilou a sprostě si zanadává a zesměšní nejrůznější celebrity. Poté, co byl obviněn z nesnášelivosti k homosexuálům, vystoupil společně s Eltonem Johnem, čímž se tato obvinění velmi osobitým způsobem snažil popřít. Eminem si zkrátka hraje a jde mu to moc dobře. Pravda, urážením všech okolo občas překročí pomyslnou hranici slušnosti, ale fanoušci mu to „žerou“. Málokdo si ve světě showbyznysu dovolí tak moc provokovat, nadávat beztrestně takřka komukoli, a přesto být tolik obdivován. Kromě posledního alba The Eminem Show se výrazně podílel i na soundtracku ke „svému“ snímku 8 Mile. Eminem je právě na vrcholu své kariéry, jeho herecké kreace ve videoklipech a na koncertních pódiích dávaly již od počátku tušit, že jde o nadaného herce a on si nemohl vybrat lépe, jak se světu představit v celovečerním filmu. Zkušený režisér Curtis Hanson (L.A. - Přísně tajné) jej dokázal přivést k výkonu, který šokuje ty, co si mysleli, že žádný zpěvák nemůže podat rovnocenný výkon jako herci-profesionálové.

Na SPECIÁL 8 Mile

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.