Dominic Monaghan

13. 7. 2009 - 13:06 | Téma | red

Dominic Monaghan zdroj: tisková zpráva

Usměvavý střízlík Dominic Monaghan není zrovna prototyp filmových chlapáků. Má na svém kontě vlastně jen pár rolí, dvě z nich ho ale dokázaly proslavit

Dominic Monaghan Usměvavý střízlík Dominic Monaghan není zrovna prototyp filmových chlapáků. Má na svém kontě vlastně jen pár rolí, dvě z nich ho ale dokázaly proslavit. V Jacksonově trilogii Pán prstenů (2001-03) představoval hobita Smíška, v televizní sérii Ztraceni (2004-08) se ujal rockera Charlieho.

Dominic Bernard Patrick Luke Monaghan se narodil 8. prosince 1976 v Západním Berlíně do anglické rodiny zdravotní sestřičky Maureen a učitele biologie Austina Monaghanových. Z rozdělené metropole se vracejí zpátky do Británie až těsně před pádem Berlínské zdi, v roce 1989. Monaghanovi se usídlili na manchesterském předměstí Heaton Moor. K herectví Dominic poprvé přičichl ve druhém ročníku na St. Anne's RC High School, objevoval se ve školních představeních klasiky typu Olivera Twista, Vánoční koledy či Bugsyho Malonea. Už na profesionální bázi se divadlu věnoval v souboru Manchester Youth Theatre. Na Aquinas College ve Stockportu vystudoval drama, anglickou literaturu a geografii.

Dominic Monaghan v trilogii Pán prstenů První příležitost před kamerami získal Dominic Monaghan v britské detektivní sérii Hetty Wainthropp Investigates (1996-98). Vytvořil zde první z postav, pro jaké se narodil: bezdomovce a zlodějíčka Geoffreyho Shawcrosse , jehož se ústřední hrdinka, staropanenská samozvaná vyšetřovatelka (Patricia Routledgeová), pokouší udržet nad šikmou plochou. Úlohy směšných mužíků od té doby Monaghana neopustily. Jeho televizní kariéra pokračovala v historickém thrilleru V nepřátelských vodách (1997) nebo dvěma válečnými detektivkami ze série Monsignor Renard (1999). Ani oba jmenované tituly, ani krimi This Is Personal: The Hunt for the Yorkshire Ripper (2000) mu ale větší roli nenabízely.

Dominic Monaghan v trilogii Pán prstenů Velký filmový debut Dominika Monaghana se uskutečnil díky režiséru Peteru Jacksonovi, chystajícím bezmála desetihodinovou trilogii podle Tolkienova Pána prstenů. Dlouhé měsíce byl Monaghan v hledáčku pro ústřední roli hobita Froda Pytlíka, než mu ji vyfoukl Elijah Wood. Další dva roky pak začínající herec strávil na Novém Zélandu v kostýmu Bytlíkova souputníka Smíška Brandoráda. Všechny útrapy se ale vyplatily a Mohaghana si rázem zamilovaly miliony filmových fanoušků po celém světě. Ve Společenstvu Prstenu (2001) i jeho pokračováních Dvě věže (2002) a Návrat krále (2003) představil Smíška jako sympatického uličníka, jenž dlouho odolává starostem velkého světa a jeho válek.

Dominic Monaghan Návrat ze světel ramp do „obyčejných“ rolí nebyl pro Mohaghana snadný. Ve filmu se od té doby objevil všehovšudy pětkrát; nejvýrazněji v komediálním hororu I Sell the Dead (2008), kde představuje ústředního hrdinu, vykradače hrobů Arthura Blakea. Do béčkových vod jej zavála i krimikomedie Šmejdi (2004) či akční drama The Purifiers (2004). Role ve velkorozpočtovém filmu se dočkal až díky comicsovému X-Men Origins: Wolverine (2009); jeho mutant Chris Bradley alias Bolt však na plátně dlouho nepobude.

Přesto nemusel Monaghan na další velkou příležitost čekat dlouho. V mysteriózní sérii Ztraceni (2004-08) totiž hrál jednoho ze ztroskotanců, vyhasnou rockovou hvězdu Charlieho Pace, svádějícího boj s heroinovou závislostí. Monaghan jej pojímá spíše jako chlapce, nežli chlapa, který daleko od civilizace dostává šanci dospět. Postavu rockera si Monahgan zopakoval také v dramatu Shooting Livien (2005), zatím jediném snímku, který mu nabídl šanci k intimnějšímu herectví – a podle všeho se této výzvy zhostil úspěšně.

Dominic Monaghan žije od roku 2004 v Los Angeles s hereckou kolegyní ze Ztracených Evengeline Lillyovou. Je vášnivým milovníkem a ochráncem přírody (chová hady a pavouky, spolupracuje s bojovníky za práva zvířat z PETA, vlastní několik hektarů lesa v Indii…) i fanouškem Manchesteru United. Na partu kolem Pána prstenů nezanevřel, hrdě nosí tetování připomínající členství „jeho“ Smíška ve Společenstvu a s Billym Boydem (představitel Pipina) chystají scénář k celovečernímu snímku .

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.