Dokonalý trik (The Prestige) - preview

11. 7. 2008 - 13:09 | Téma | red

Dokonalý trik (The Prestige) - preview zdroj: tisková zpráva

Christopher Nolan (Batman začíná) právě dokončuje svůj nejnovější film – adaptaci steampunkového románu Christophera Priesta Nežádoucí efekt (The Prestige) s Christianem Balem a Hughem Jackmanem v rolích zavilých kouzelnických soupeřů

Christopher Nolan (Batman začíná) právě dokončuje svůj nejnovější film – adaptaci steampunkového románu Christophera Priesta Nežádoucí efekt (The Prestige) s Christianem Balem a Hughem Jackmanem v rolích zavilých kouzelnických soupeřů. Podle všeho by mělo jít o podobně strhující podívanou, jakou byl Nolanův hollywoodský debut Memento.

Nežádoucí efekt SYNOPSE:
Nežádoucí efekt se odehrává na přelomu devatenáctého a dvacátého století v Londýně. Rupert Angier (Hugh Jackman) je kouzelník ze šlechtického rodu, jeho konkurent Alfred Borden (Christian Bale) naopak pochází z chudých poměrů. Mezi oběma performery se brzy rozhoří soutěživost. Oba se pokoušejí vynalézt nové a stále náročnější číslo, a také odhalit podstatu kouzel protivníkových. Konkurenční boj se výrazně přiostří, když Borden přijde s číslem, v němž se během mrknutí oka dokáže přemístit z jednoho místa na druhé. Zdá se, že jediným vysvětlením takového kouzla je eventuální existence Bordenova dvojníka, Angier ovšem nedokáže Bordenovu metodu rozluštit. Pokouší se tedy vymyslet podobný trik sám a s pomocí geniálního fyzika a vynálezce Nikoly Tesly (David Bowie) se mu podaří prolomit hranice mezi kouzlem a realitou. Angierův kousek ovšem dále prohloubí nenávist mezi iluzionisty a z obou soupeřů se brzy stávají vrahové…

Nežádoucí efekt INSPIRACE:
Nežádoucí efekt je román anglického spisovatele Christophera Priesta z roku 1995 vyprávěný formou deníkových zápisků obou hrdinů. Kniha došla v celém světě řady ocenění.

UPOUTÁVKA:
Trailer k Nežádoucímu efektu je prvotřídním kouskem. Umně poskládaná koláž otázek, pouček, falešných stop a vizuálních ohňostrojů udržuje skutečný příběh za oponou. Tempo klipu graduje obraty ve struktuře i vodopádem akčních sekvencí, napětí stupňuje dramatická hudba, potemnělé interiéry i časté pohledy přes rameno.

Nežádoucí efekt OBSAZENÍ:
Nolanovi se do Nežádoucího efektu podařilo dostat jedinečná jména. Christian Bale s ostře řezanou chladnou tváří vládne jedním z nejintenzivnějších projevů, jaké lze na plátnech v současnosti vidět. Bale rád přijímá výzvy: v Americkém psychu hrál snobského psychopata, v Mechanikovi drasticky pohublého insomniaka, a hned nato Batmana ve zmiňovaném Nolanově Batman začíná. V Nežádoucím efektu je Baleovou rolí „dvojitý“ Alfred Borden – jednou s mohutnou bradkou, podruhé hladce oholený. Hugh Jackman za sebou má komerčnější filmy, než Bale – série X-Men, nebo upírský Van Helsing. Až v poslední době Jackman volí i náročnější scénáře – vedle Nežádoucího efektu bude k vidění v The Fountain Darrena Aronofského. Olivii, hlavní ženskou roli, ztvárnila Scarlett Johansson, bez debat nejcharismatičtější mladá herečka dneška (Přízračný svět, Ztraceno v překladu, Match Point). Bordenovu ženu hraje Piper Perabo (Dvanáct do tuctu). Ve vedlejších úlohách se pak představí Sir Michael Caine, jehož Nolan dříve také obsadil do Batman začíná, excentrický hudebník a občasný herec David Bowie, či Andy Serkis (Pán prstenů, King Kong).

Nežádoucí efekt TVŮRCI:
Do štábu Nežádoucího efektu si Christopher Nolan vybral své dlouholeté spolupracovníky. Scénář napsal spolu se svým bratrem Jonathanem, jehož povídka Memento Mori se stala základem Nolanova Mementa. Kameramanem je Wally Pfister (Memento, Insomnia, Batman začíná), náročná výprava je dílem Nathana Crowleyho. Pfister, Crowley i Jonathan Nolan by zároveň měli režisérovi na jeho chystaném pokračování Batmanových dobrodružství, které by se mělo do kin dostat v roce 2008.

Díky svému komplikovanému ději je Nežádoucí efekt pro Christophera Nolana možností vrátit se k časovým smyčkám z Mementa nebo staršího Following, i k dalším trikům, kterými diváky rád klame. Samotný duel znepřátelených iluzionistů nakonec dává režisérovi nepřeberně prostoru pro zkoumání černých stránek ambiciózních hrdinů, což už je jeho trademark.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.