Divoké vlny

6. 8. 2007 - 9:02 | Recenze | red

Divoké vlny zdroj: tisková zpráva

Podle tohoto filmu tučňáci objevili a vyvinuli surfování. Malý antarktický tučňák Cody Maverick má svého dětského hrdinu – surfařského šampióna Velkého Z – a ví toho mnoho i o historii surfování

Podle tohoto filmu tučňáci objevili a vyvinuli surfování.

Malý antarktický tučňák Cody Maverick má svého dětského hrdinu – surfařského šampióna Velkého Z – a ví toho mnoho i o historii surfování. Je přesvědčen, že ho tento sport dostane z ledového města Shiverpoolu, kde by ho čekala jen práce v tučňácké rybárně. To není o touze změnit klima, cesta na tropický ostrov Pen Gu je o showbyznysu. Mladý Cody je objeven zkušeným, hlučným a obeznalým ptákem jménem Mikey Abromowitz, který ho odvábí na Pen Gu, aby se utkal ve Velkém Pamětním Z Surf-off (což je pocta Velkému Z, legendárnímu Králi tučňáků-surfařů). Codyho zaujme temperamentní záchranářka vlnou spláchnutých surfařů Lani a najde tam překvapení, které nečekal.

Cody (namluvil ho přesvědčivě Shia LaBeouf) je pracovitý, snaživý a hnaný touhou ukázat se. Ne vždy se to povede. A pak Cody potká Geeka, který je omšelý, postarší, dost lzhostejnělý. Takový Big Lebowski na pláži, a pro Codyho bude moc důležitý. Je tu ještě rozevláté kuře Joe, surfingový kamarád Codyho. Takový kliďas, že když ho tučňáci hodili do polévky, domníval se,že dostává horkou koupel. Promotérem celé události je pro změnu vydra, ukecaná a sebejistá – Reggie Belafonte.

Hlavní předností filmu je obraz a schopnost příjemně kousavé satiry. Režiséři parodují svět sportu a jeho dokumentární filmy, stejně jako televizní sportovní pořady a jejich obsesi vším, co se dá prodat (film uvozuje rozhovor s Codym Maverickem, už dospělým a úspěšným surfařem). Postavy jsou zcela jiného druhu než byli ti tančící tučňáci (Happy Feet), ano jsou tu na ně narážky, veselé, rozevláté, uličnické a stylizované, myslím, že jim to vyšlo dobře. Vyrobené autetické metry historických filmů jsou vskutku lepší než ty skutečné, samotný surfing je také lepší než mnhé z toho, co uvidíte v televizi. Rozhovory s Codym a jeho rodinou, komicky vlezlé, a jaksi známé, pomáhají budovat časové napětí k utkání nováčka se šampiónem. Ten se jmenuje Tank „The Shreder“ Evans. Už vyhrál devětkrát. Ale tento film není jenom o vyhrávání...

Technicky je animace rozhodně na výši. Vlny, písek na pláži, samotní ptáci – vše vykresleno do nejmenších detailů. Připomíná to prostředí, kde skutečně někdo surfuje.

A buďte rádi, že tento film je parodií, ačkoliv žertíky ze skutečného světa sportu dětem asi uniknou, vás mohou potěšit. Nudných míst je poměrně málo, dětinských žertů také, jsou tu i sexuální narážky ale pravděpodobně trochu složité pro dětské chápání. A je to celé hbité. Hudba je od 311, Incubus, Pearl Jam, Sugar Ray, New Radicals a dalších milovaných tvůrců surfařů.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.