Dennis Farina

27. 5. 2009 - 11:06 | Téma | red

Dennis Farina zdroj: tisková zpráva

Kdo v Dennisi Farinovi poznává představitele staromilských policistů a detektivů, ten se neplete

Dennis Farina ve filmu Velký průšvih Kdo v Dennisi Farinovi poznává představitele staromilských policistů a detektivů, ten se neplete. Tenhle šarmantní Italoameričan s knírkem a šedivými skráněmi strávil dlouhých osmnáct let jako člen chicagského policejního sboru. Kromě kriminálních snímků se často objevuje v komediích, buď jako úsměvný záporák, anebo stárnoucí bonviván a sukničkář.

Dennis Farina se narodil 29. února 1944 v Chicagu a jeho život se odvíjel jak podle špatného policejního seriálu. Je jedním ze sedmi potomků lékaře a sicilského emigranta Josepha Fariny. Od roku 1967 sloužil u chicagské policie, za osmnáct let to z pochůzkáře dotáhl na detektiva. Pro jeho nevalné střelecké schopnosti mu prý kolegové přezdívali The Great Wounder. Během tohoto období se stihl oženit, zplodit tři syny (nejmladší Joe je rovněž herec) a nechat se rozvést. Když sbor opouštěl, krátce působil jako soukromý detektiv, než jej definitivně zlákaly film a divadlo.

Dennis Farina Z kriminálního dramatu ve slaďák o splněném americkém snu změnilo Farinův život setkání s režisérem a producentem Michaelem Mannem. U jeho raných snímků působil veterán chicagské policie jako odborný poradce, už v krimidramatu Zloděj (1981) mu ale Mann svěřil také menší roličku gangstera Carla. Farina zůstal ještě několik let detektivem, ale vedle toho se začíná věnovat divadlu a sbírá malé role v televizních sériích jako Hardcastle a McCormick, Hunter nebo Remington Steele (vše 1985). Byl to znovu Mann, kdo Farinovi poskytl větší herecký prostor. Začínající herec se objevil nejdřív v seriálu Miami Vice (1984-89) jako mafiánský boss Lombard a ve filmovém thrilleru Lovec lidí (1986) coby policejní nadřízený ústředního hrdiny, aby se v seriálu Crime Story (1986-88) ujal hlavní úlohy urputného chicagského detektiva Mika Torella. O Farinově budoucnosti bylo rozhodnuto.

Dennis Farina Ochránci zákona provázejí Dennise Farinu celou filmovou a televizní kariérou. Po otcovských figurkách v thrilleru Na dostřel (1993) a komediální gangsterce Zakázané ovoce (1998) znovu přišla televize a poskytla mu party ústřední. V komediálních příbězích Detektiv Buddy Faro (1998) vybavil parodickou nadsázkou postavu staromilského soukromého očka, v kriminálním Právo a pořádek (2004-06) se ujal tvrďáckého detektiva Joea Fontany. Asi nejvýraznější z jeho filmových policistů přišel v krimithrilleru Paparazzi (2004).

Často a úspěšně představuje také zločince; má jich na kontě už široké spektrum. Vedle „velkých“ mafiánů, jako byl Jimmy Serrano v akční komedii Půlnoční běh (1988) nebo Don Luciano v televizním dramatu Bella Mafia (1997), hrál i sériového vraha Buona ve Škrtičích z Hillside (1989).

Po dvou dekádách v Hollywoodu se Dennis Farina vyprofiloval jako vynikající komediální herec, který naplňuje typ stárnoucího požitkáře. Na filmové veselohry však štěstí neměl. Ze spolupráce s Barrym Sonnenfeldem vzešel další z mafiánů Bones v nadprůměrné satiře Chyťte ho! (1995), ale také zabiják Desalvo ve frašce Velký průšvih (2002).

Dennis Farina ve filmu Podfu(c)k Asi nejvíce se mu vydařil vášnivý Dan De Mora, jenž se znovu zamiluje do exmanželky (Bette Midlerová), v komedii Carla Reinera Stará láska nerezaví (1997). Představoval jednoho z neumětelských kriminálníků z Ritchieho gangsterky Podfu(c)k (2000). I další z jeho hrdinů dokáží vyvolávat úsměvy, pohříchu však ve filmech, které si mnoho pozornosti nezasluhují – v Eddie (1996), Zloději z Harvardu (2002) anebo Mejdan v Las Vegas (2008). Štěstí na filmové projekty se mu částečně vrátilo s retrokomedií Víno roku (2008) a šarmérem Mauricem.

Jen málokdy se podaří Dennisi Farinovi vybřednout z některé z osvědčených škatulek. Jednu takovou šanci mu ve snímku Zachraňte vojína Ryana (1998) nabídl režisér Steven Spielberg. A dvě další muž, s nímž se Farina při natáčení tohoto válečného dramatu spřátelil – Edward Burns. Zahrál si reportéra v jeho tragikomedii Ulice New Yorku (2001) i pánovitého šéfa ústřední hrdinky (Selma Blairová) v dramatu Purpurové květy (2007).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.