Dějiny násilí - preview

23. 2. 2009 - 12:39 | Téma | red

Dějiny násilí - preview zdroj: tisková zpráva

David Cronenberg má za sebou kariéru s profilem jak Vysoké Tatry. Autor trashových Scanners, šokantního Videodrome, ambiciózních Dead Ringers, či řeznicky otevřeně sexuálního dramatu Crash do Cannes přivezl o něco konzervativnější thriller A History of Violence

David Cronenberg má za sebou kariéru s profilem jak Vysoké Tatry. Autor trashových Scanners, šokantního Videodrome, ambiciózních Dead Ringers, či řeznicky otevřeně sexuálního dramatu Crash do Cannes přivezl o něco konzervativnější thriller A History of Violence.

David Cronenberg (na tiskovce v Cannes): „Od začátku do konce mi bylo jasné, že jde o americkou story z prostředku Ameriky, skoro až z rajské zahrady. Je to perfektní americké městečko, což byl samozřejmě důvod natočit to celé v Kanadě.“

V maloměstě Milbrooku žije Tom Stall (Viggo Mortensen), tichý a šťastný chlápek. Dělá v restauraci, manželka Edie (Maria Bello) je právnička a mají spolu dvě veselé děti. A pak jednou okolo líné zavíračky dorazí do podniku dva zlosynové. Tom je v sebeobraně zabije, a tak zachrání sebe i zkoprnělé hosty. Následně se pro všechny místní stává hrdinou ale i terčem dotěrných médií. Publicita je však přesně to, po čem Tom touží ze všeho nejmíň. Když už televizní horečka konečně utichá, objeví se v Milbrooku zjizvený cizinec Carl Fogarty (Ed Harris) a jeho kumpáni. Fogarty se tváří, že Toma zná pod jeho starým jménem. Prohlašuje, že Tom kdysi patřil do jeho gangu. Tom to popírá. Fogarty se ale nedá odbýt a dál Toma otravuje…

A History of Violence Scénář Joshe Olsona (scénář a režie horroru o mouchách Infested) je adaptací stejnojmenného dospělého komiksového románu spisovatele Johna Wagnera a ilustrátora Vince Lockeho. Dle podobného konceptu natočil Sam Mendes před třemi lety Road to Perdition. Mezi Wagnerovy největší úspěchy patří Soudce Dredd, jehož první kus se objevil v roce 1977 (vizuální podobu dal tehdy Dreddovi Carlos Ezquerra). Komiksová A History of Violence vyšla roku 1997 a hlavní hrdina se v ní jmenuje Tom McKenna. Kritiky i ohlasy byly velmi kladné, prodej slabší.

Sépiové tónování Cronenbergova dvorního kameramana Petera Suschitzkého potvrzuje režisérova slova o Milbrooku coby dokonalém místě k životu. Objímavé scenérie sice Cronenberg občasně poseká agresí a sexem, obého je ale v A History of Violence menší množství, než v autorových předchozích filmech.

A History of Violence Pro Vigga Mortensena, jenž na Croisette dorazil s pravým mušketýrským knírem, je titulka v A History of Violence po Pánu prstenů první opravdu zajímavou rolí - dobrodružný Ohnivý oceán (Hidalgo) byla přece jenom oddychovka pro děti. Mortensenovi budou ale i v nejbližší době zřejmě chodit nabídky na romantické hrdiny. Jeho příštím filmem bude dobrodružná kostýmovka Alatriste Agustína Díaze Yanese o stejnojmenném španělském kapitánovi ze 17.stol. Ed Harris (Lidská skvrna) jako záporný Carl Fogerty je neméně zajímavá volba – z toho chlápka jde strach už z plakátu. Marii Bellovou jsme mohli vidět vedle Johnnyho Deppa v Tajemném okně. Čtvrtým v silném obsazení snímku je William Hurt, držitel Oscara za Polibek pavoučí ženy, v českých kinech naposledy ve Shyalamanově Vesnici.

David Cronenberg: „Do určité míry je to mainstream, ale jsou tam jisté znepokojivé spodní proudy. (…) Je to jako thriller od Hitchcocka, kde si gangsteři někoho spletou s nevinným člověkem a on je pak vtažen do světa, o kterém by raději nic nevěděl. Tomův svět je kvůli banalitě vzhůru nohama. A to je jenom začátek.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

V pořadí druhý trailer na druhého Venoma je tady a jakkoliv se tváří výrazně líp než ten první, pořád se tak trochu drží zpátky.
Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na Klan Gucci je tady a má ohromný styl, jak se ostatně dalo čekat.
Na co koukat v červenci: Šílení superhrdinové a atletické legendy

Na co koukat v červenci: Šílení superhrdinové a atletické legendy

30. 7. 2021 | Téma | Matěj Svoboda

Během druhého prázdninového měsíce budete moci vyrazit do kina na drsnou komiksovku, ambiciózní české drama o legendárním atletovi nebo akčně-komediální jízdu s Ryanem Reynoldsem.
Bruce Willis se už v další Smrtonosné pasti nejspíš nevrátí

Bruce Willis se už v další Smrtonosné pasti nejspíš nevrátí

29. 7. 2021 | Novinky | Adam Homola

Na nové Smrtonosné pasti se pracovalo několik let, ale Disney teď vyhlásilo stopku.