Danny DeVito slaví pětašedesátiny

16. 11. 2009 - 13:43 | Téma | red

Danny DeVito slaví pětašedesátiny zdroj: tisková zpráva

Ač měří jen 152 centimetrů a ve filmu málokdy hrál hlavní roli, jsou jeho postavy, většinou potrhlých, komických a divoce gestikulujících tlouštíků, nepřehlédnutelné. Americký herec a režisér italského původu Danny DeVito, který 17. listopadu oslaví pětašedesáté narozeniny, proslul také jako producent řady slavných a ceněných filmů, jako například Pulp Fiction, Erin Brockovich či Muž na Měsíci režiséra Miloše Formana. A právě jeden ze snímků tohoto českého režiséra, Přelet nad kukaččím hnízdem, stál v roce 1975 u zrodu DeVitovy filmové kariéry.

Danny DeVito zdroj: tisková zpráva Ve Spojených státech se do širšího diváckého povědomí dostal DeVito rolí Louieho De Palmy v televizním seriálu Taxi (1978-1983), za niž dostal cenu Emmy a Zlatý glóbus. Mezinárodního věhlasu pak dosáhl po boku Michaela Douglase a Kathleen Turnerové v dobrodružných filmech Honba za diamantem a Honba za klenotem Nilu v polovině 80. let. Tehdy také začal s režií celovečerních filmů, pro něž si vybírá většinou příběhy s černým až morbidním humorem, například Vyhoď máti z vlaku či Válka Roseových, v níž si opět zahrál po boku Turnerové a Douglase.

Jako herec vytvořil DeVito stovku rolí. K těm nejznámějším patří Tučňák alias Oswald Cobblepot ze snímku Batman se vrací, právník ve Vyvolávači deště, nepraktický literární agent po boku Woodyho Allena v jeho filmu Cokoliv či "Dvojče" Arnolda Schwarzeneggera. Jednou z jeho posledních rolí je podivínský, trochu psychedelický guru z komedie Hezké sny, kterou v roce 2007 osobně představil na MFF v Karlových Varech, kde převzal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světovému filmu. DeVito je od roku 1982 ženatý s herečkou Rheou Perlmanovou, s níž má tři děti.

Více informací o osobnosti Danny DeVito naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.