Danny DeVito slaví pětašedesátiny

16. 11. 2009 - 13:43 | Téma | red

Danny DeVito slaví pětašedesátiny zdroj: tisková zpráva

Ač měří jen 152 centimetrů a ve filmu málokdy hrál hlavní roli, jsou jeho postavy, většinou potrhlých, komických a divoce gestikulujících tlouštíků, nepřehlédnutelné. Americký herec a režisér italského původu Danny DeVito, který 17. listopadu oslaví pětašedesáté narozeniny, proslul také jako producent řady slavných a ceněných filmů, jako například Pulp Fiction, Erin Brockovich či Muž na Měsíci režiséra Miloše Formana. A právě jeden ze snímků tohoto českého režiséra, Přelet nad kukaččím hnízdem, stál v roce 1975 u zrodu DeVitovy filmové kariéry.

Danny DeVito zdroj: tisková zpráva Ve Spojených státech se do širšího diváckého povědomí dostal DeVito rolí Louieho De Palmy v televizním seriálu Taxi (1978-1983), za niž dostal cenu Emmy a Zlatý glóbus. Mezinárodního věhlasu pak dosáhl po boku Michaela Douglase a Kathleen Turnerové v dobrodružných filmech Honba za diamantem a Honba za klenotem Nilu v polovině 80. let. Tehdy také začal s režií celovečerních filmů, pro něž si vybírá většinou příběhy s černým až morbidním humorem, například Vyhoď máti z vlaku či Válka Roseových, v níž si opět zahrál po boku Turnerové a Douglase.

Jako herec vytvořil DeVito stovku rolí. K těm nejznámějším patří Tučňák alias Oswald Cobblepot ze snímku Batman se vrací, právník ve Vyvolávači deště, nepraktický literární agent po boku Woodyho Allena v jeho filmu Cokoliv či "Dvojče" Arnolda Schwarzeneggera. Jednou z jeho posledních rolí je podivínský, trochu psychedelický guru z komedie Hezké sny, kterou v roce 2007 osobně představil na MFF v Karlových Varech, kde převzal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světovému filmu. DeVito je od roku 1982 ženatý s herečkou Rheou Perlmanovou, s níž má tři děti.

Více informací o osobnosti Danny DeVito naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.