Danny DeVito slaví pětašedesátiny

16. 11. 2009 - 13:43 | Téma | red

Danny DeVito slaví pětašedesátiny zdroj: tisková zpráva

Ač měří jen 152 centimetrů a ve filmu málokdy hrál hlavní roli, jsou jeho postavy, většinou potrhlých, komických a divoce gestikulujících tlouštíků, nepřehlédnutelné. Americký herec a režisér italského původu Danny DeVito, který 17. listopadu oslaví pětašedesáté narozeniny, proslul také jako producent řady slavných a ceněných filmů, jako například Pulp Fiction, Erin Brockovich či Muž na Měsíci režiséra Miloše Formana. A právě jeden ze snímků tohoto českého režiséra, Přelet nad kukaččím hnízdem, stál v roce 1975 u zrodu DeVitovy filmové kariéry.

Danny DeVito zdroj: tisková zpráva Ve Spojených státech se do širšího diváckého povědomí dostal DeVito rolí Louieho De Palmy v televizním seriálu Taxi (1978-1983), za niž dostal cenu Emmy a Zlatý glóbus. Mezinárodního věhlasu pak dosáhl po boku Michaela Douglase a Kathleen Turnerové v dobrodružných filmech Honba za diamantem a Honba za klenotem Nilu v polovině 80. let. Tehdy také začal s režií celovečerních filmů, pro něž si vybírá většinou příběhy s černým až morbidním humorem, například Vyhoď máti z vlaku či Válka Roseových, v níž si opět zahrál po boku Turnerové a Douglase.

Jako herec vytvořil DeVito stovku rolí. K těm nejznámějším patří Tučňák alias Oswald Cobblepot ze snímku Batman se vrací, právník ve Vyvolávači deště, nepraktický literární agent po boku Woodyho Allena v jeho filmu Cokoliv či "Dvojče" Arnolda Schwarzeneggera. Jednou z jeho posledních rolí je podivínský, trochu psychedelický guru z komedie Hezké sny, kterou v roce 2007 osobně představil na MFF v Karlových Varech, kde převzal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světovému filmu. DeVito je od roku 1982 ženatý s herečkou Rheou Perlmanovou, s níž má tři děti.

Více informací o osobnosti Danny DeVito naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

23. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na V zajetí démonů 3 je tady a vrací se v něm všichni staří známí.
Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.