Danny DeVito

17. 7. 2007 - 14:30 | Téma | red

Danny DeVito zdroj: tisková zpráva

Herec a režisér jízlivých komedií. Danny DeVito bude hostem 42. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech 2007, kde převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světovému filmu a uvede snímek Hezké sny

Danny DeVito bude hostem 42. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech 2007, kde převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světovému filmu a uvede snímek Hezké sny.

Danny DeVito Daniel Michael DeVito Jr. se narodil 17. listopadu 1944 v Neptune (stát New Jersey). Pochází z italsko-americké rodiny. Vyrůstal v Ashbury Parku v New Jersey, kde měl jeho otec několik malých obchůdků, kavárnu, kadeřnictví a čistírnu; matka Julie byla v domácnosti. Rodiče ho poslali do internátních katolických škol Our Lady of Mount Carmel a Oratory Prep School. Po maturitě začal pracovat v kosmetickém salónu své sestry. V roce 1963 se zapsal na newyorskou American Academy of Dramatic Arts, aby se naučil víc o kosmetice. Na škole se zamiloval hned dvakrát, do hraní a do své spolužačky Rhey Perlmanové (známe ji především ze sitcomu Na zdraví, 1982-93). Rozhodl se pokračovat ve studiu a stát se hercem. Na Národní konferenci scenáristů se seznámil s dalším začínajícím hercem Michaelem Douglasem, jenž se stal jeho spolubydlícím. Od té doby spolu pracovali na mnoha projektech. (Dalšími DeVitovými přáteli z branže se později stali režiséři Miloš Forman, Ivan Reitman a Tim Burton anebo herci Jack Nicholson, John Travolta a Arnold Schwarzenegger.) Rhea Perlmanová opětovala DeVitovy city; v roce 1970 se k němu nastěhovala a nahradila tak Douglase. Manželi se stali až v roce 1982, mají spolu tři dcery.

Danny DeVito se svojí manželkou Rheou Perlmanovou V roce 1968 Danny DeVito debutoval rolí rváče v Dream of Glass. Nebyl neúspěšný, ale práce u filmu ho znechutila a rozhodl se věnovat se hlavně divadlu. Začal mimo Broadway v The Man with the Flower in His Mouth (1969) a pak v The Shrinking Bride, Přeletu nad kukaččím hnízdem a Lady Liberty, kde hrála hlavní roli Sophia Lorenová. Miloš Forman a Michael Douglas se na něho obrátili v roce 1975, aby svoji divadelní roli zopakoval ve filmové verzi Přeletu nad kukaččím hnízdem po boku Jacka Nicholsona. Danny přijal s nadějí na úlohu, která by mu přinesla okamžitý věhlas. Spletl se. Film byl velmi úspěšný, ale jemu role pacienta psychiatrie Martiniho v kariéře zrovna nepomohla.

Danny DeVito ve filmu Chyťte ho! Několik let potom mu nabízeli pouze vedlejší role a epizody v televizních seriálech. Prorazil až úlohou dispečera Louieho v sitcomu Taxi, jehož hvězdou byl neotřelý komik Andy Kaufman. Při konkursu DeVitovi producent řekl, že by potřeboval víc drzosti, aby roli mohl dostat. DeVito impulzivně hodil scénář na stůl a zařval: „Kdo napsal tuhle sr…“ . Role byla jeho. Seriál byl úspěšný, hrál se pět let (1978-1983) a Danny DeVito za něj získal cenu Emmy. Ale hlavně se mu otevřely dvířka k rolím mužů malé postavy, zato však výbušnosti přímo obří. A obvykle i mrzkého charakteru. Stěží stopadesáticentimetrový, obtloustlý a dnes už i plešatící Danny DeVito se stal hvězdou první kategorie, producentem a režisérem. Nezanevřel na televizní seriály ani později, objevil se například jako striptér v sitcomu Přátelé.

Danny DeVito ve filmu Muž na měsíci Režíroval celkem šest filmů, jež vesměs vynikly svým sarkastickým pohledem na člověka: Vyhoď máti z vlaku (1987), Válku Roseových (1989), Hoffu (1992), Matildu (1996), Smoochyho (2002) a Babu na zabití (2003). Skutečně úspěšná však byla jenom Válka Roseových s Michaelem Douglasem a Kathleen Turnerovou v hlavních rolích. V roce 2007 by měl režírovat další film, fantastickou komedii I Married a Witch s Tomem Cruisem a Famke Janssenovou.

DeVitova produkční společnost Jersey Films, kterou založil v roce 1992 společně se svojí manželkou Rheou Perlmanovou, má na kontě takové filmy jako Pulp Fiction – historky z podsvětí (1994), Chyťte ho! (1995), Gattaca (1997), Zakázané ovoce (1998), Erin Brockovich (2000) nebo Buď v klidu (2005). Miloši Formanovi produkoval snímek Muž na měsíci (1999), který je životopisem DeVitova přítele Andyho Kaufmana; ve filmu si také sám zahrál.

Danny DeVito ve filmu 460 podezřelých Danny DeVito je diplomovaným kadeřníkem. V jeho rodném městě si konkurovaly kadeřnické salony jeho příbuzných a rodiny Jacka Nicholsona. Jako zapřísáhlý vegetarián si na vyhlášení Oscarů přinesl pytlík s mrkví; uvádějící Steve Martin mu pohotově nabídl misku s omáčkou. Arnold Schwarzenegger dostal hlavní roli v komedii Ivana Reitmana Policajt ze školky (1990), když producenti DeVita, jeho spoluhráče z jiných Reitmanových komedií Dvojčata (1988) a Junior (1994), zamítli s poukazem na jeho výšku. Během teroristického útoku 11. září 2001 se objevila zmínka, že Danny DeVito zemřel v jednom z unesených letadel. Producent Sam Simon se o tom soukromě zmínil rozhlasovému moderátorovi a showmanovi Howardu Sternovi. Než měl Stern možnost uvést zprávu ve vysílání, Simon mu stihl tento omyl vyvrátit (Stern použil tuhle historku při vysílání 12. září 2006).

Výběrová filmografie:

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975), Stát se opicí (1981), Cena za něžnost (1983), Honba za diamantem (1984), Honba za klenotem Nilu (1985), Bezcitní lidé (1986), Konkurenti (1987), Dvojčata (1988), Válka Roseových (1989), Hoffa (1992), Batman se vrací (1992), Jackova ukolébavka (1993), Junior (1994), Matilda (1996), Vyvolávač deště (1997), L.A. – Přísně tajné (1997), Muž na měsíci (1999), 460 podezřelých (2000), Velká ryba (2003), Cokoliv (2003), Buď v klidu (2005), Hezké sny (2007)

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.