Daniel Radcliffe

3. 7. 2009 - 8:46 | Téma | red

Daniel Radcliffe zdroj: tisková zpráva

Daniel Radcliffe Dnes ještě není jisté, zda Daniel Radcliffe zůstane v paměti diváků jako herec jediné role – tak jako Macaulay Culkin, hlavní představitel filmu Sám doma, první Superman Christopher Reeve nebo Mark Hamill alias Luke Skywalker, tedy všichni ti, kteří se příliš brzy ve své filmové kariéře potkali s příliš výraznou postavou. Anebo během let vyzraje v opravdovou hereckou osobnost a účinkování v sérii filmů o čaroději Harrym Potterovi pro něj zůstane jen fantastickým odrazovým můstkem. Ale ať už to dopadne jakkoli, v současné době je Daniel Radcliffe dost možná nejpopulárnější teenager na světě.

Zdá se, že vizáž Daniela Radcliffea s tmavými vlasy a pobledlým protáhlým obličejem už od jeho útlého dětství režiséry inspirovala k tomu, aby ho obsazovali do rolí sirotků s nešťastným osudem. Jako devítiletý ztvárnil postavu mladého Davida Copperfielda ve stejnojmenném britském televizním filmu na motivy slavného Dickensova románu. Producentka Kate Harwoodová se o něm tehdy vyjádřila: „Má v sobě neobyčejnou přirozenost a nevinnost. Práce s dětskými herci většinou vyvolává obavy, ale on byl opravdu úžasný.“ O dva roky později si vyzkoušel malou roličku ve špionážním filmu Agent z Panamy. Jeho filmová matka Jamie Lee Curtisová tehdy Danielovým rodičům navrhla, aby ho přihlásili do konkursu na protagonistu chystané adaptace bestselleru Joanne Rowlingové Harry Potter a Kámen mudrců.

Daniel Radcliffe Radcliffeovi byli zpočátku proti tomu, aby jejich syn usiloval o roli, která by jej zcela vtáhla do soukolí showbussinesu. Nakonec se ale nechali přesvědčit a Daniel v konkursu zvítězil – bezpochyby hlavně díky tomu, že se fyzicky velice podobal Harrymu Potterovi z ilustrací v knižním vydání. Jeho obsazení uvítala i sama Rowlingová, která po zhlédnutí jeho kamerových zkoušek poznamenala, že to bylo „jako shledání s dávno ztraceným synem“. Natáčení Harryho Pottera a Kamene mudrců začalo v září 2000 a do kin film s velkým úspěchem vstoupil 16. listopadu 2001; brzy se stal po Titaniku druhým nejvýdělečnějším filmem všech dob (později jej odsunul na třetí místo Pán prstenů: Návrat krále).

K natáčení druhého dílu, Harry Potter a tajemná komnata, už Daniel přistupoval s větší sebedůvěrou. „Při prvním Harrym Potterovi jsem měl hodně nahnáno, nechápal jsem ten mumraj všude kolem. Teď už všechno znám a cítím se mnohem jistější,“ vyjádřil se. Jeho zkušenější přístup pozitivně hodnotil i režisér Chris Columbus: „Na co jsme dřív potřebovali osm nebo devět záběrů, na to nám nyní stačí dva až tři. Dan téměř vyrostl v malého akčního hrdinu. Je neuvěřitelně soustředěný a přesvědčivý.“

Daniel Radcliffe jako Harry Potter Při třetím pokračování Columbuse na postu režiséra vystřídal Mexičan Alfonso Cuarón, který potterovské sérii vdechl poněkud odlišného ducha. Harry Potter a vězeň z Azkabanu tak je temnější, ale také emotivnější než předchozí dva díly. V souladu s dospíváním hlavního hrdiny poprvé vnáší témata pubertálních úzkostí a zmatků; Harry je tentokrát nejistější a agresivnější. Snímek kladl daleko větší nároky na herecké schopnosti dětských představitelů a Radcliffeův výkon se setkal i s méně pochvalnými recenzemi. „Dost možná narazil na hranice svého hereckého potenciálu,“ napsal například A. O. Scott v New York Times. „Když má vyjádřit hlubší nebo složitější pocity, má sklon pomrkávat a vypadat nervózně.“

Daniel Radcliffe Za sebou máme i čtvrtou epizodu s názvem Harry Potter a Ohnivý pohár. Natáčení pod vedením britského režiséra Mikea Newella stavělo Daniela před zcela odlišné úkoly než předchozí díly, neboť ve filmu se má objevit množství komplikovaných akčních scén. Musel se například naučit potápět a hrát pod vodou. Daniel Radcliffe se objevuje také v pátém díle, Harry Potter a Fénixův řád, který natočil debutující režisér David Yates. Dnes už víme, že ztvární titulní roli také ve zbývajících dvou pokračováních Harryho Pottera, šestku natočil opět Yates.

Kromě potterovské série se Daniel Radcliffe představil rovněž v rodinném dramatu December Boys. Opět si (po Davidu Copperfieldovi a Harrym Potterovi již potřetí) zahrál roli sirotka. Jedná se o příběh čtyř chovanců dětského domova, kteří usilují o přijetí do adoptivní rodiny. Film by se tak mohl stát Danielovým prvním krokem ke skutečné herecké dráze.

Danielu Radcliffovi se stále častěji věnuje rovněž bulvární tisk. Může za to hlavně jeho dospívání a s ním první milostné aférky (ze své mediální pověsti mladičkého sexuálního štváče si Daniel sympaticky vystřelil v britcomu Kompars, kde představuje jakoby sebe sama, avšak podobě loudila obtěžujícího každou sukni - aby se při náznaku průšvihu okamžitě skryl za sukni své maminky). Skandál ztropil ale také Radcliffův divadelní debut: ztělesnil ústřední roli nepochopeného Alana, oslepujího koně, v dramatu Equus. Na jevištích se krátce objevuje nahý.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.